Muğla sahillerinde 2021 yılında Mavi Bayrak dalgalanmaya devam edecek

Muğla sahillerinde 2021 yılında Mavi Bayrak dalgalanmaya devam edecek
Eklenme : 20.05.2021 14:18:00
Görüntülenme: 820

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, 2021 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı. Bu yıl Türkiye'de 519 plaj, 22 marina ve 6 bireysel yatta ve 10 turizm teknesinde Bayrak dalgalanacak.

Kadir Tamer

Mavi bayrak dalgalanacak 519 plaj arasında Muğla geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda Antalya'dan sonra en fazla Mavi Bayrak kazanan ikinci il oldu. Açıklanan sonuçlara göre 2021 yılında Muğla sahillerinde 106 plaj, 7 marinada ve 4 yatta Mavi Bayrak dalgalanacak. Muğla'da Bodrum, Datça, Fethiye, Marmaris, Milas, Ortaca ve Ula'da bulunan plajlar bir yıl boyunca Mavi Bayrak asmaya hak kazanırken, Bodrum'dan 3, Marmaris'ten 2 ve Fethiye'de 2 Marina, Bodrum ve Fethiye'den de 4 özel yat Mavi Bayrak asmaya hak kazandı.

Türkiye dünya üçüncüsü

Ülkemizde Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak Programı, uluslararası alanda Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE koordinasyonunda Dünyada 49 ülkede uygulanıyor.

Merkezi Danimarka Kopenhag'ta bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE, 2021 yılında Mavi Bayrak Programı'nı uygulayan tüm ülkelerden ilk beş ülke sıralamasını bildirdi. Türkiye, plaj sayısı ile yine dünya üçüncüsü oldu. İlk sırada İspanya, ikinci sırada Yunanistan yer aldı. Türkiye'nin arkasından 4. sırada İtalya ve ardından 5. sırada Fransa yer aldı

Turist Mavi Bayraklı tesisleri tercih ediyor

Ülkemizin elde ettiği Mavi Bayrak başarısı ile ilgili olarak Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Başkanı Rıza Epikmen şunları söyledi:

"' Covid-19 salgını nedeniyle dünya genelinde olumsuz etkilenen sektörlerin başında turizm geliyor. Buna karşın "doğal çevre" olumlu etkilenen nadir alanlardan biri oldu. Çevrenin ve halk sağlığının korunmasına yönelik kriterleri barındıran, dünyada halk nezdinde en çok bilinen ve güvenilen Mavi Bayrak eko-etiketi bu anlamda önemli rol üstlenmeye devam ediyor. Normalleşme hazırlıkları sürecinde açıklanan Uluslararası Mavi Bayrak ödüllerinin, insanların turizm tercihlerine katkı sağlayacağını düşünüyoruz.  Çevre, sağlık ve hijyen koşullarının en üst seviyede tutulduğu bu dönem içerisinde Mavi Bayraklı plajlarda deniz suyunun mikrobiyolojik olarak kontrol edilmesi, plaj ve donanımlarının temizliği, can güvenliği ve çevre yönetimine dair pek çok kriteri barındırması, tüm bu kriterlerin denetim altında tutulması, Uluslararası turizm camiası için önemli güvence alanları olacaktır. Üstelik Covid-19 sürecinde yetkili kurumlarca öngörülen halk sağlığına yönelik ilave birtakım kriterler de uygulanmaya da devam edecektir. Ülkemizin Mavi Bayrak sayıları açısından dünyadaki başarısı bu anlamda önemli bir avantaj sağlamaktadır. Çevre sağlığı olmadan insan sağlığı ve sürdürülebilir turizm olmaz ilkesi ile Türkiye Çevre Eğitim Vakfı olarak, kıyılarımızda dalgalanan Mavi Bayraklarımız ile 2021 yılında sağlıklı ve başarılı bir sezon geçirilmesini dileriz.''

Önemli kriterleri bulunuyor

Mavi Bayrak Programı, Avrupa Birliğinin 1987 yılını çevre yılı ilan etmesi ile başlarken çıkış noktası halk sağlığını korumak ve bunu çevre eğitimi ile bilinçlendirmekten oluşuyor. Mavi Bayrak 1993 yılından itibaren ülkemizde uygulanmaya başladı.

Mavi Bayraklı plajlar için 33 önemli kritere sahip. Kriterler arasında sezon içerisinde 15 gün ara ile deniz suyu analizlerinin yapılması, atıksu arıtma tesislerinin uygunluğu, hassas doğal alanların korunması, cankurtaran ve ilkyardım malzemeleri bulundurulması, acil durum planı, engelli olanakları, atıkların ayrıştırılması, çevre eğitimi ve bilgilendirmesi yer alıyor.

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft