Hüseyin Kocabıyık

Hüseyin Kocabıyık

GÖLGE ADAM
Hüseyin Kocabıyık ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Muğla Pandemi sonrası çağdaş kentleşme sürecinde can çekişiyor

Eklenme : 16.05.2022 00:00:00
Görüntülenme: 736

Sevgili okurlarım Türkiye genelinde 29 il ile birlikte; Muğla 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimler sonrası Büyükşehir kanununa göre yerel seçimlerle belirlenen;

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı ve 13 İlçe Bodrum, Milas, Yatağan, Kavaklıdere, Menteşe, Marmaris, Datça, Ula, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Fethiye, Seydikemer belediye başkanları, meclis üyelerinden oluşan yerel yöneticiler 5 yıl süresince yerel yönetim görevlerinde yasaların verdiği yetkileri kullanarak, yerel seçim zamanı gelene kadar görev yapıyorlar..

Muğla ve ilçelerimizde yapılan onca etkinlikler arasında birçok önemli sayılacak olanları elbette vardır. Ancak;1985-1986 tarihlerinde Muğla'nın özel çevre koruma alanları; Fethiye Göcek, Köyceğiz, Dalyan, Ula, Akyaka, Datça ilan edilmiş olması, sürdürülebilir yaşam tarzına örnek ikinci konut mezarlığı olmasına ramak kala kurtarılması kadar önemli kararlar var mı.

Yerel halkın, siyasi parti gruplarına teveccühü sonrası yargı doğrudan demokrasi fırsatı ile seçilen; vatandaştan ayrıcalıklı meclis üyeleri ve başkanlar Muğla ve ilçelerde yaşayanları için herşeyi düşünen, Muğla halkı için daha iyi yasam standardına ulaşması için her şeyi bilen yöneticiler. Muğla'nın tamamında yaşayan yaklaşık 750 bin seçmenin siyasi tercihlerine göre ve siyasal partilerin aldığı oylar sonucu seçim kanunun aritmetiğine bakılarak belirlenen seçilmiş kişilerden oluşmaktadır.

Muğla deprem bölgesi olması sebebiyle yaklaşık 1976'lı yıllarda; Bodrum Belediye Başkanı Hasan Öncü ve meclisi plan hükümlerini göre iki kat bodrum mimari kimliğini oluşturan siyasal bilinç; Bodrum'da yaşayan hemşerilerimizin bugün bile can ve mal güvenliği için öngörü oluşturmuştur. Muğla'da Büyükşehir Belediye Başkanı ve daire amirlerinin titiz çalışmaları sonucu; yasalara uygun koordinasyon çalışmaları içinde ; il ve ilçe halkının ihtiyaçları doğrultusunda imar plan çalışmalarında, yerel halkın çevre bilincinin gelişmesinde etkinlik, ilçelerin altyapı ihtiyaçları için kaynak aktarımı, ilçelerle sosyal kültürel etkinlikler için işbirliği, yöresel ekonomik kalkınmışlık için esnaf, sivil toplum işbirliği, sosyal belediyecilik faaliyetleri ve ilçe belediye meclisinin belirlediği ihtiyaçlarına kaynak ayırmada önceliklerde adilane tutum nüfusa göre pay ayırma var mıdır.

Sevgili okurlarım, Muğla'nın kentlileşme sürecinde yaklaşık 40 yıla aşkın siyasal tercihlerinde; beldeler, ilçeler belediyecilikte sosyal demokrat belediyecilik ile yönetilirken alt yapı için kaynak aktarımında merkezi iktidardan yeterince pay alamadığını; Muğla'da 365 gün yaşayan, aile geçimini Muğla'da ticari faaliyet gösteren yada çalışan emekçi; taşı toprağı ve denizi ile özdeş her vatandaşımız bilmektedir.

Geçtiğimiz yıl orman yangınlarında merkezi ve yerel yöneticiler koordinasyon sevk ve idare etmede geç kalınmış, Marmaris, Menteşe, Kavaklıdere, Bodrum ilçelerimizde yöresel kızılçam ormanı, canlı, ağaç, vahşi doğa, binlerce dekar alanlarımız velhasıl ciğerlerimiz yanmıştır. Bu yıl gerekli tedbirlerin merkezi idare ve seçilmiş belediye başkanlarımızdan tam etkin acil koordinasyon merkezi ile yürütülmeye hazırdır Muğla'mız..

Sevgili okurlarım, Pandemi sonrası ilimize gelecek günübirlik ziyaretçilerimizin bırakacakları çöplerin yönetilmesi ve gelen ziyaretçilerimizin çevre bilincinin gelişmesi için Milli Eğitim müfredatına; geriye dönüşüm derslerin varlığını da düşünürsek çağdaş bir vatandaş, evrensel değerle donatılmış, karbon salınımını azaltmaya başlayan çağdaş toplum bireyi olma yolculuğuna başlamış ziyaretçilerimiz olarak; ziyaretlerinde sağlıklı bir çevrede ziyaretin keyfini her ziyaretçi tadacaktır.

Muğla'nın, Yunanistan ve Ege Adalarında ki stratejik konumu gereği en yakın il olmasının getirdiği fırsatları; Datça ve Bodrum belediyelerimizin toplumsal işbirliği projelerinin yarattığı ticari fırsatlar; Muğla Ticaret Odasının katkıları ile merkezi idarenin destekleri 2006, 2007 Ticaret Bakanlığını temsilen (Ali Boğa) mermer ihracatı vb. Muğla Mimarlar Odası, Rodos Mimarlar Odası işbirliği, Muğla kentlilik kültürüne evrensel ,barışçıl bilimsel çalışmalarla üretken centilmen vatandaş olmak vizyonunu gençlere aşılama için özel etkinliklerdi..

Muğla'nın Bodrum -Milas Havalimanı ve Dalaman Havalimanı turizm gelirlerinde 6-7 milyona yakın yerli ve yabancı turist taşırken, mavi yolculuk ile Muğla il kıyı 1277 dantel gibi kıyılarımızın İspanya sahil şeridi kadar geniş ilçelerimizin ve cennet koylarımıza; ziyaret eden hatırı sayılır turizm geliri oluşturmaktadır.

Muğla il ve ilçelerde ve beldelerine sağlıklı bir çevrede ziyaretleri için tekne evsel atık ve foseptik atıkları alınması denizlerimizin kirlenmesi ve mavi bayrak sayımızın artması için toplanması çok önemli, yerel ürünleri gelen ziyaretçilere sunarak; çiftçi ürettiği ürünü, balıkçı tuttuğu, ürettiği balığı, arıcı balını polen gibi turizmde çalışan işçi emeğini daha iyi fiyata satabilir. Muğla milletvekili Fikret Uzunhasan turizmde ülke olarak ihracat yapıyoruz diye; Ula ziyaretleri ve Akyaka söyleşilerinde dile getirirdi.

Muğla ili ve ilçelerinden faaliyet gösteren şirketler gelirlerinden elde edilen merkezi vergiler; şirket merkezi İstanbul ve diğer iller olduğu için vergi verilen ilin geliri gözükmektedir. Muğla merkezi gelirler oranına göre kişi başına düşen yerel yönetim gelirleri, Muğla altyapısı için ne kadarı geri dönüyor. Muğla milletvekillerimizinsiyasi ayrım yapmadan dayanışma içinde Muğla'da yaşayan vatandaşlarımızın alın terinin sivil toplu örgütleri başında gelen Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı geriye dönüşünü sahiplenebilir mi. Büyükşehir yasası öncesinde İl Özel İdaresi, belde belediye bütçeleri kırsal ve kentsel alanlara hizmet eden yarı doğrudan demokrasi olması karşın; doğrudan demokrasi gibi her gün meclis üyesini ve başkanını gören Muğlalı ihtiyaçları ve kaynakları yerinde çözümünü; yönetişim anlayışı ile birlikte oluşturuyordu.

Muğla futbolda, Muğlaspor yöneticiliğinde, efsane olan Sabri Dinçer döneminde, ilçe, belde köylerinden okumaya gelen ortaokul, lise öğrencilerine verilen küçük imkanlarla Muğlaspor oyuncuları alt yapı oluşturarak Muğla için adanmışla mücadele edip 2. Lige çıkmıştır. Çalışıp, üretip, alınteri ile dayanışma içinde 2. Lige çıkan Muğlaspor çalışarak alın teri ile yaşamayı şiar edinmiş vatandaşların yaşadığı kentimiz Muğla spora yöre gençlerini yetiştirerek spora çalışma ve üretime değer veren, gençlere; hayal kurmasını öğreten Sabri Dinçer'e binlerce teşekkür eder.

Acaba siyasette hayal kurmasını öğreten parti içerisinde dayanışma ne zaman başlayacak yoksa insan insanın kurdu olarak Muğla kenti ikbalini, özgürlüğünü, pandemi sürecinde Muğla'ya yerleşenlerin çığırtkanlığı. Sözüm ona tırnak içinde çevreci bilmişliklemi boğulacak, siyasette parti içi adamcılığı; çalışana, halka yakın olana, emekçiye, üretene değer vermeye devam edecek mi? Sivil toplum örgütlerimiz bilimsel çalışmalarla tespitleri yapılmış ihtiyaçlarımız için yönetişim içinde; yerel yönetime ve merkezi iktidarla işbirligi oluşturabiliyor mu?

Demokrasi, adalet, özgürlük ün sahibi biz vatandaşlar olarak ödediğimiz vergiler karşılığında aldığımız hizmetler orantılımı. Muğla kentimiz teknolojinin getirdiği fırsatlardan ne kadar yararlanıyor. Güneş ,rüzgar enerjisinden turizm gelirlerinden, sağlıklı bir çevrenin geleceğe taşınmasından ,naylon poşet kullanımı sağlığa zararından, yediğimiz Gökova susamı için coğrafi işaret koruma alanı, Milas Avşar balık üretim çiftlikleri, için özel bölge, kızılçam ormanlarında çam balı üretimi , denizde kalan balık ağlarının kaldırılması gibi coğrafi işaret çalışmaları yerel yönetim ekibi tarafından takibi vardır umarım..

Sevgili okurlarım, Pandemi döneminin sonrasında ve ramazan ayının lafzından Muğla kenti kentlileşme sürecinde; çağdaş modern toplum olarak nasıl devam edecek. Yaz aylarında yüzme bilmeyen gençlerimizi boğularak ölmesinden daha 1276 km sahili olan Muğla'mız ders çıkartacakmıyız? Olimpiyatlara giden genç kanocularımız, yüzücülerimiz , uluslararası sivil toplum örgütlerinden ürettiğimiz turizm faaliyetleri ile ödül alan esnafımız, olmasını umuyorum sevgili okurlarım.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft