Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Muğla, Neden Bir Safranbolu Olmasın!

Eklenme : 18.12.2020 00:00:00
Görüntülenme: 1213

Safranbolu, Batı Karadeniz Bölgemizde Karabük ilimizin tarihi ve turistik bir ilçesidir. Bu yeri turizmde ön plana çıkartan tarihi Safranbolu Evleri, tarımda ön plana çıkartan ise ilçeye adını veren safran bitkisidir.

Muğla ise, coğrafyası ve iklimi ile tarihten bu yana önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir ilimizdir. Muğla da bir tarım ve turizm kentidir.

Toplum olarak en büyük sorunumuz alışkanlıklarımızdan vazgeçememe ve alternatiflere açık olmamaktır. Özellikle tarımda yaşanan bu durumu değiştirme adına Muğla Tarım İl Müdürlüğü önemli çalışmalar yapmaktadır. Özel sektör bazında örnek ve güzel çalışmalar da yapılmaya başlandı. Ancak bunun tabana yayılması için yerel yönetimler ve ziraat odalarının da devreye girmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda Kavaklıdere Belediyesi örnek çalışmalar yapmaktadır. Yakın zamanda arıcılar için bölgede lavanta ekimi yaptılar. Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin de Menteşe ilçesinde lavanta ekim çalışmaları oldu. Ancak toplumun yönlendirilmesi ve ön yargıların kırılması için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.  

Bunun yanında Muğla'da kurumlar arası işbirliği ve koordinasyon eksikliği de başarıya ulaşma noktasındaki engellerdendir.

Safranbolu Tarihi Evleri sadece ülkemizde değil dünyada da tanınmakta ve her yıl ilçeye ciddi sayıda turist çekmektedir.

Muğla/Menteşe de, kentsel SİT bölgesindeki tarihi Muğla Evleri ile önemli bir turizm potansiyeline sahip olmasına rağmen bugüne kadar bu bölge için bazı girişimlere rağmen sonuca ulaşan bir çalışma yapılamadı.  Oysa SİT bölgelerinde korunan yapılara devletin restorasyon için desteği bulunmaktadır. Bu bölgenin turizme kazandırılması noktasında Muğla'nın birlikte çalışması gerekmektedir. Ancak en önemli görev ise yerel yönetimlere düşmektedir. Zira bu bölgenin turizme kazandırılması seçim dönemlerinde her adayın seçim vaatleri arasında yer almasına rağmen yerel yönetim bunu gerçekleştiremedi ve bugüne kadar da önemli bir adım atılmadı.

Safran bitkisi Safranbolu'ya adını veren ve ekonomik getirisi oldukça yüksek bir bitkidir. Oysa, bazı bitkilerin bazı yörelerle anılması o bitkinin bir başka yerde yetişmeyeceği anlamına gelmemektedir. Bugün herkesin sofrasında olan domates ve patates coğrafi keşiflerle önce Avrupa'ya oradan da Anadolu'ya gelmiştir. Özellikle ilimizin uzun süre tarımda ana geçim kaynağı olan tütün de Amerika'dan Avrupa'ya oradan da Anadolu'ya gelmiştir. Yine avokado da çok yakın zamanda ilimize gelen ve yetişen bir bitki olmuştur.

Şahsen benim de, safran bitkisinin Muğla'da yetişeceği hiç aklıma gelmemişti. Ancak, lavanta sektöründen tanıdığım Niyazi Bey, Fethiye bölgesinde safran ekimi de yaptıklarını söyleyince öğrenmiş oldum. Muğla genelinde tarımının yapılmasının mümkün olduğunu söyledi. Muğla Tarım İl Müdürümüz de sahada incelemelerde bulunmuş. Muğla'daki tarım topraklarının miktarı da dikkate alındığında katma değeri yüksek safran Muğla çiftçisi için önemli bir alternatif olabilir.

Muğla olarak Safranbolu ile aynı şartlarda isek biz niye bir Safranbolu olmayalım! Bunun için önce işbirliği ve dayanışma, ardından da girişimciye destek şart.

Niyazi Beylerin girişimi bu bağlamda çok önemli.

Bir çiçekle bahar gelmez.

Ancak her bahar bir çiçekle başlar.

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft