Muğla Mermerciler Derneği Başkanı Mustafa Ercan "Bu felaketinde üstesinden geldik"

Muğla Mermerciler Derneği Başkanı Mustafa Ercan "Bu felaketinde üstesinden geldik"
Eklenme : 16.08.2021 13:37:00
Görüntülenme: 1185Muğla Mermerciler Derneği Başkanı Mustafa Ercan, 29 Temmuz'da başlayan ve 14 gün süren orman yangınlarının kontrol altına alınmasının ardından yaptığı açıklamasında, "Bu felaketinde üstesinden geldik" dedi.

Ercan açıklamasında, "İnsanlığın ortak mirası olan ormanlarımızda 14 gün süren yangınlar tamamen kontrol altına alındı. İlimizin yeşil örtüsü, millî servetimiz ve gelecek kuşaklara emanetimiz olan ormanlarımızın yanmasından derin üzüntü duyduk" ifadelerine yer verdi.

Ercan açıklamasına şöyle devam etti:

"Bodrum ilçemizin Dereköy, Mazı ve Mumcular bölgesinde, Milas ilçemizin Beyciler, Fesleğen, Akçakaya, Gürceğiz, Türkevleri, Bozalan, Gökbel, Çökertme, Çatak, Bayırköy, Kayaönü, Kuyucak ve Kıyıkışlacık bölgelerinde, Yatağan ilçemizin Hacıveliler bölgesinde, Kavaklıdere ilçemizin Ortaköy, Nebiler, Menteşe ve Göktepe bölgelerinde, Menteşe ilçemizin İkizce, Şenyayla, Yumaklı ve Kozağaç bölgelerinde, Marmaris ilçemizin Armutalan, İçmeler, Turunç, Çiftlik, Orhaniye, Hisarönü, Bayır, Bozburun bölgelerinde, Köyceğiz ilçemizin Sazak köyü, Çiçekbaba, Çövenli yaylası bölgelerinde, Seydikemer ilçemizin Karaköy, İzzettin ve Gölbent bölgelerinde değişik zamanlarda çıkan orman yangınları aşırı sıcak, kuru hava ve rüzgârın etkisiyle kısa sürede yayılmıştır. Orman yangınlarına engel olmak ortak sorumluluğumuz olmakla birlikte, yangınlarla mücadele etmek mermerciler olarak görevimizdir. Yangınların kontrol altına alınmasını ve kayıpların en alt seviyede tutulması için yangınların çıktığı ilk andan itibaren yangın bölgelerindeki mermer firmalarımız tüm imkanlarını seferber ederek çalışmalara katılmıştır. Yangın bölgelerinde bulunan mermer firmalarımız tüm iş makinalarını, su tankerlerini, kamyonlarını ve fabrikalarında çalışan işçilerini yangın bölgelerine sevk ederek yangınların söndürülmesinde canla başla 24 saat aralıksız çalışarak büyük bir gayret sarf ettiler. Yangınların ilk çıktığı andan itibaren Valiliğimiz, İlçe Kaymakamlarımız, İlçe Belediye başkanlarımız, Orman Bölge Müdürlüğümüz ve AFAD ile koordineli bir şekilde söndürme çalışmalarına destek olmak amacıyla tüm mermer firmalarımızın iş birliğiyle yangın bölgelerine toplamda 3 akaryakıt ikmal tankeri, 79 yükleyici kepçe, 23 ekskavatör, 63 su tankeri ve 20 kamyon, 1000'e yakın personel, 20 binek araç ve 6 servis aracı sevk ettik. Arazinin dağlık bölümüne araçlar ulaşamadığı için iş makinelerimizin yol açması ile ekiplerimizin bir an önce yangına müdahale etmesini sağladık."

Tek yürek olduk

Birlik içinde yangınların üstesinden gelindiğine dikkati çeken Ercan, "İlimizde başlayan yangınların tamamı kontrol altına alındı ve bu bölgelerde soğutma çalışması yapılıyor. İlimizin yaşadığı bu doğal afette cansiperane mücadele eden tüm firmalarımıza teşekkür ediyorum. Bu zor günlerde mermerciler olarak tüm imkanlarımızı seferber ettik. Bu felaketin de üstesinden gelmeyi birlikte sağladık. Sayın Valimiz ve Seydikemer Belediye Başkanımız beni arayarak yardım çalışmalarımızdan dolayı tüm mermercilerimize teşekkür etti. Ülkemizde her yıl on binlerce hektar ormanlık alanımızın yok olmasına neden olan bu yangınların engellenmesi ve ormanlarımızın korunması ortak sorumluluğumuzdur. Biz tüm mermerciler olarak olası bu tür yangınlara her zaman müdahale için hazırız. Bütün gayretlerimize rağmen ilimiz genelinde yaklaşık 65 bin hektar ormanımızı kaybettik. Yanan orman alanlarının tekrar rehabilite edilerek orman ekosistemine kazandırılmasında elimizden gelen her şeyi de yapmaya hazırız. Yangın nedeniyle kaybettiklerimizin yakınlarına bir kez daha sabır ve başsağlığı; yaralılara acil şifalar dilerim. Ülkemize ve ilimize geçmiş olsun. Temennimiz bir daha böyle bir afetin yaşanmaması, ormanların ve çevre yerleşimlerin kalıcı güvenliğe kavuşmasıdır" diye konuştu.

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft