Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin Hamle Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu'nu ziyaret etti.

Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin Hamle Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu'nu ziyaret etti.
Eklenme : 24.06.2020 17:41:00
Görüntülenme: 1774

Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin Hamle Medya Grubu Hayati Nizamoğlu'nu ziyaret etti.   Ziyarette Hamle Medya Gurubu yönetim Kurulu Başkanı Nizamoğlu ve May-bir Başkanı Şahin görüş alışverişinde bulundu.  Başkan Şahin, Muğla Çam Balı'nın uluslararası standartlarını belirlenme çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

May- Bir Başkanı Şahin, "Dünya çam balı üretiminin yüzde 70'ini üreten bir ilde, yüzde 92'sini üreten bir ülkede, düne kadar çam balı salgı balı olarak pazara sürülmekteydi. Muğla olarak burada gerçekten çok ciddi bir efor harcandı.2005 yılından bu yana projeler yapıldı. Çam balının kimyasal özelliklerinin ortaya konulması adına, çam balının kimliklendirilmesi adına, yurt dışına sattığımız bütün balları biz Avrupalıların kendi kriterleri olan salgı balı olarak satıyorduk. 15 yılı aşan bir mücadele verildi. Şükürler olsun ki bütün bu mücadelenin sonunda 22 Nisan'dan itibaren de KODEKS'e girdi. Eskiden salgı balıyken çam balı olarak girdi. Biz bir buçuk ay süren üretimi biz büyük bir üretim olarak lanse ediyorduk. Şu anda ise hak yerini buldu. Muğla'nın Ege'nin çam balı yerine oturdu. Bu konu şimdi İSO toplantılarında tartışılacak. İnşallah biz 1-2 sene içerisinde uluslararası standartını da belirleyeceğiz. Diğer taraftan FAO projesi yaptık. Bunların FAO'da da Çam Balı dünya standartını oluşturmaya çalışıyoruz. Ama en önemli şey Hayati Nizamoğlu ile biz 2005 yılından bu yana çam balının yerine oturması, üreticinin alın terinin değer bulması adına yurt dışında çalışmalarımız oldu. İnanın bizim için en mutlu gün 22Nisan tarihi itibari ile kodekste yer almaya başlamasıdır. Bu süreçte kimsenin umurunda olmazken Hamle Gazetesi'nde ve köşe yazılarında, bizi çok duygulandıran yazı ve haberleriniz bizi mutlu etti" dedi.

Ziyaretinden dolayı Ziya Şahin'e teşekkür eden Hamle Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu ise, "Muğla turizm de çok önemli yeri olan bir il. Tüm dünyada bu böyle biliniyor ama Muğla'nın ayrı bir gerçeği var oda tarım.  Biz tarımda küçük arazilerde çalışan, üreticileri maddi anlamda doyuramayan bir yapıdaydık. Ve yapılan alternatif çalışmalarda biri de Muğla çam balı çalışmaları. Ziya başkan arıcıların sorunlarını çözmek için Muğla çam balının kalitesini, üretim miktarını arttırabilmek için ömrünü verdi. Bugün kuruluşlarda genel başkanlık yapıyor. Çam balının kodekse girmesi bizi bir kere diğer ballardan ayırıyor. Buda üreticimizi alıcımızı daha yüksek hale getiriyor. Borsa başkanlığı döneminden sonra da biz Arıcılar Birliğine her türlü desteği vermeye çalıştık.  Bunu Muğlamız adına yaptık.  Başkanın başarılarını paylaştık çünkü marifet iltifata tabidir.  Başarıları desteklemeliyiz moral vermeliyiz" dedi.

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft