Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi SMA Tedavi Merkezi'ne kavuştu

Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi SMA Tedavi Merkezi'ne kavuştu
Eklenme : 19.04.2021 11:55:00
Görüntülenme: 3259

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde SMA tedavi merkezinin kurulması amacıyla başlatılan çalışmalar olumlu sonuçlandı ve merkezin faaliyet izin belgesi onaylandı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından Çocuk Nörolojisi Uzmanı Uzm. Dr. Hülya Kayılıoğlu ve Hastane Başhekimi Doç. Dr. Turhan Togan öncülüğünde, Erişkin Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Semai Bek, Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Doktor Öğretim Üyesi Yasemin Çoban, Romatoloji uzmanı Doç. Dr. Gönen Mengi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Hüseyin Aydoğmuş, Ortopedi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet İmerci, Beyin Cerrahisi Uzmanı Dr. Güven Gürsoy, Algoloji Uzmanı Doktor Öğretim Üyesi Sinan Pektaş'tan oluşan ekip ile geçtiğimiz aylarda SMA Tedavi Merkezi komisyonu çalışmalarına başladı. Başlayan çalışmalar sonucunda SMA tedavi merkezinin 1 Nisan tarihinde faaliyet izin belgesi alarak onaylandı. 

SMA tedavi merkezi hakkında bilgi veren Çocuk Nörolojisi Uzmanı Uzm. Dr. Hülya Kayılıoğlu, SMA tedavisinde kullanılan Nusinersen adlı ilacın temini ve takip protokolü için çalışmalar yapılmaya başlandığını, kısa süre içinde hasta alımına başlayacaklarını söyledi. Kayıoğlu, "SMA (spinal muskuler atrofi) hastalığı kaslarda zayıflık ve ilerleyici kas yıkımı ile giden ve özellikle bebeklerde görülen Tip 1 formunda solunum ve diğer kas yetmezlikleri nedeniyle ölümcül seyreden bir hastalıktır. 2017 yılından beri Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen şehir ve hastanelerde SMA tanılı hastalara Nusinersen etken isimli ilaç ile tedavi başlanmıştır. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi SMA Tedavi Merkezi olarak belirlenmiştir ve faaliyetlerine başlamıştır" dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Başhekimi Doç. Dr. Turhan Togan, "Bu tedavinin hastanemizde yapılıyor olmasını ve bir ilke daha imza atmış olmanın gururunu yaşıyorum. Emeği geçen meslektaşlarıma başarılar dilerim. Hastalarımıza tedavilerimizin şifa olmasını dilerim" diye konuştu.

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft