Muğla'da 1 Mart tarihinde 76 bin öğrenci daha yüz yüze eğitime başlıyor

Muğla'da 1 Mart tarihinde 76 bin öğrenci daha yüz yüze eğitime başlıyor
Eklenme : 26.02.2021 14:16:00
Görüntülenme: 4842

Muğla'da 1 Mart Pazartesi günü il genelinde 76 bin 137 öğrenci okullarında yüz yüze eğitime başlayacak. Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada 1 Mart tarihinde il genelinde bulunan tüm resmi ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıflarında haftada 2 gün yüz yüze eğitim yapılacağı kaydedildi. Açıklamada ayrıca öğrencisini yüz yüze eğitime göndermek istemeyen velilerin okul müdürlüklerine yazılı olarak başvuru yapması halinde bu öğrencilerde devam zorunluluğu aranmayacağına yer verildi.

Kadir Tamer

Muğla'da 1 Mart Pazartesi günü il genelinde 76 bin 137 öğrenci okullarında yüz yüze eğitime başlayacak. Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada 1 Mart tarihinde il genelinde bulunan tüm resmi ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıflarında, haftada 2 gün yüz yüze eğitim yapılacağı kaydedildi.

Açıklamada il genelinde 139 ilkokulda 34 bin 895 öğrenci ve bu okulların bünyesindeki 295 anasınıfında toplam 8 bin 886 öğrenci okullarında yüz yüze eğitime başlayacağı belirtildi.

Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:
" Tüm resmi ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında da yüz yüze eğitime başlanacaktır. İl genelinde 135 ortaokulda(resmi/özel) 8. sınıflarda okuyan toplam 11 bin 478 öğrenci okullarında yüz yüze eğitime geçecekler. 1 Mart 2021 tarihinden itibaren liselerin 12. sınıflarında seyreltilmiş sınıf uygulamasıyla yüz yüze eğitime geçilecektir. 12. sınıflarda yüz yüze yapılacak dersler, öğrencilerin merkezi sınavlara ilişkin beklenti ve ihtiyaçları da dikkate alınarak haftada en az 16, en fazla 24 saat olacak şekilde eğitim kurumu müdürlüklerince belirlenerek planlanacaktır. İl genelinde 166 Lisede 12. sınıflarda öğrenim gören 9 bin 416 öğrenci okullarında yüz yüze eğitime başlayacaklar. Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, çok programlı Anadolu lisesi, güzel sanatlar lisesi ve spor liselerinin çerçeve öğretim programlarında yer alan derslerin uygulama kazanımlarının yüz yüze eğitim ile yapılacaktır. Bu kapsamda 51 meslek lisemizde 11 bin 187 öğrencimiz uygulamalı eğitimlerini okullarında yüz yüze olarak göreceklerdir."

Açıklamada 1 Mart Pazartesi gününden itibaren Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı tüm özel eğitim okullarında öğrenim gören 275 öğrencinin ise haftada 5 gün yüz yüze eğitime geçileceği kaydedildi.

15 Şubat'ta kırsal mahallelerde  yüz yüze eğitim başlamıştı

15 Şubat tarihinde Muğla'da il genelinde İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla belirlenen salgın koşullarının hafif seyrettiği ya da virüsün hiç görülmediği köy ve benzeri yerleşim yerlerindeki 183 ilkokulda 13 bin 343 öğrenci, 105 ortaokulda 9 bin 933 öğrenci ile 63 bağımsız anaokulunda 3 bin 123 öğrenci olmak üzere toplam 351 okulda 27 bin 399 öğrencinin yüz yüze eğitime başladığını hatırlatan Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, "1 Mart Pazartesi günü 76 bin 137 öğrencimizin yüz yüze eğitime başlaması ile birlikte il genelinde 103 bin 536 öğrencimiz yüz yüze eğitim ile okullarına kavuşmuş olacak. Öğrencisini yüz yüze eğitime göndermek istemeyen velilerin okul müdürlüklerine yazılı olarak başvuru yapması halinde bu öğrencilerde devam zorunluluğu aranmayacaktır. Uzaktan Eğitim sürecinde ilimizde görev yapan öğretmenlerimizin tamamı, Bakanlığımız tarafından açılan ve Müdürlüğümüz tarafından programlanan çevrim içi mesleki gelişim kurslarına katılmışlardır. Öğretmenlerimizin açılan bu hizmet içi eğitimler ile mesleki yeterliklerini geliştirmenin yanı sıra salgın döneminde uzaktan eğitim faaliyetlerini etkin bir şekilde yürütecek 21. Yüzyıl yaşam becerilerini kazanmaları sağlanmış, eTwinnig, STEM, Web2 araçları kullanımı konularında mesleki gelişimlerine katkı sağlanmıştır. 1 Mart Pazartesi günü yüz yüze eğitim öğretime başlayacak olan tüm okullarımız 'Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu' uyarınca, tüm hazırlıklarını tamamlanarak 'Okulum Temiz Belgesi' almışlardır.  Sınıflar, öğrenciler arasında 1-1,5 metre sosyal mesafe sağlanacak şekilde hazırlanmış ve okulların ihtiyaç duydukları sıvı sabun, yüzey temizleyici vb. temizlik malzemeleri ile maske ve dezenfektan okullarımıza ulaştırılmıştır.1 Mart tarihinde yüz yüze eğitime başlayacak olan tüm okullarda hazır bulunuşluk ölçeği doğrultusunda denetimler yapılmıştır. Okulların hazırlıkları ile ilgili çalışmalar hafta sonu da devam edecektir. Öğretmenlerimizin, idarecilerimizin ve öğrencilerimizin uzun bir aradan sonra yeniden okullarına kavuşacak olmalarının coşkusu çeşitli etkinliklerle kutlanacaktır. Bu kapsamda yüz yüze eğitime başlayacak olan tüm okullar bayraklarla donatılarak süslenecektir. Hafta sonundan itibaren  "Hasret bitiyor, okullar açılıyor" teması ile başlayacak olan etkinlikler, 1 Mart Pazartesi Günü "Okullar Çiçek Açtı" teması ile devam edecektir. Tema ile uygun olarak öğretmenler okullarda öğrencilerini çiçeklerle karşılayacaktır. 1 Mart Pazartesi günü okullarımızda Bayrak Törenleri coşkulu bir şekilde gerçekleştirilecektir. Yapılan etkinliklerin okul ve kurumlarımızın resmi sosyal medya hesaplarından aynı etiket ile paylaşılarak yaygınlaştırılması sağlanacaktır" dedi.

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft