Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

MUÇEV Muğla'yı yağmalatmak için mi kuruldu?

Eklenme : 15.07.2020 00:00:00
Görüntülenme: 2814

Muğla'da iki isim kısaltması zaman zaman karıştırılıyor. Biri MUÇEP, biri MUÇEV... Aralarında bir harf farlı var; P-V gibi... Oysa aralarında çok fark var. Biri doğal ve tarihi çevrenin korunması, sürdürülebilirliği yanında "kıyıların halka açılması" mücadelesi verirken, öteki ise doğal ve tarihi çevrenin "ticarileştirilmesi" yanında, kıyıların, günübirlik alanların eş, dost, yandaş "kişilere kiralanmasının" mücadelesini veriyor.

AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek'e göre, Akbük Koyu'nda 20 dönüm orman arazisi MUÇEV'e tahsis edildi. Şimdi herkes merakla MUÇEV'in bu alanı kimin, kimlerin "ticari kullanımına" vereceğini merakla bekliyor.

Bir de MUÇEV kandırıkçı... Herkes MUÇEV'in sonundaki (V) harfinin "vakıf" anlamına geldiğini sanıyor.. MUÇEV "vakıf" filan değil, düpedüz bir ŞİRKET... Ama kuranlar vakıf... MUÇEV, Muğla Valiliği "Muğla'ya Hizmet Vakfı" ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Türkiye Çevre Koruma Vakfı (TÜÇEV) ortak kuruluşu ve adının açılımı da "Muçev Tur. Tic. Ltd. Şti." olan bir şirket...

 

xx           xx           xx

Birileri "Muğla kıyıları Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi'nden sorulacak. MUÇEV yetkileri bu şirkete devrediliyor" söylentileri çıkarsa da MUÇEV Muğla'ya sığmayıp, Çanakkale, Edirne'ye kadar "Türkiye kıyılarını yöneten" bir şirket haline gelmiş durumda...

Nitekim Plan ve Bütçe Komisyonu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2020 Bütçesi görüşmelerinde söz alan CHP'li Alban "MUÇEV Muğla'yı yağmalatmak için mi kuruldu?" diye soruyordu.

Soru, "MUÇEV Türkiye kıyılarını yağmalatmak için mi kuruldu?" diye de sorulabilirdi...

Milletvekili Alban bütçe görüşmelerinde o gün, MUÇEV ile ilgili eleştirilerde bulunurken, dönemin Çevre Bakanı Veysel Eroğlu'nun 2009'da geldiği Fethiye'de, Fethiye Körfezi'ni Haliç'e benzeterek, "Biz Haliç'i temizledik, Fethiye Körfezi'ni temizlemek bizim için çocuk oyuncağı." dediğini anımsatıp, 10 yıl sonra 2019'da aynı sözlerin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından dile getirilmiş olmasına dikkat çekmiş ve şu ifadelerde bulunmuştu:

"Tam on yıl sonra, tarih 13 Mart 2019... Siz Sayın Bakanım, Fethiye'ye gelerek aynı sözleri söylüyorsunuz. Hani Fethiye Körfezi'ni temizlemek çocuk oyuncağı idi? Hani siz 5 milyon 800 bin metreküp dip çamuru çıkarıp 12 mil uzağa, açık denize taşıyacaktınız? 1 Nisan'ın üzerinden yedi ay geçti, Fethiye Körfezi'yle ilgili herhangi bir çalışmanız yoktur. Körfez, tarımda kullanılan ilaç atıklarının derelere taşınması sonucu kirlenmeye devam ediyor. On yılın üzerinden yedi ay daha geçti. Merak ediyorum, Fethiye Körfezi'ni bu kirlilikten nasıl kurtaracaksınız, bu konuyla ilgili ne kadar bütçe ayırdınız?"

 

xx           xx           xx

"MUÇEV Muğla'yı yağmalatmak için mi kuruldu?"

Soruyu açıklamasında Mürsel Alban sormuş.

Dünyaca ünlü İztuzu Plajı'nın Bakanlığın ve Muğla Valiliğinin ortaklaşa kurduğu MUÇEV adındaki şirkete günübirlik alanlar ile tekne bağlama yerlerinin verildiğini belirten Milletvekili Alban, İztuzu Kumsalı'nın Ortaca Belediyesi'ne tahsisi ile ilgili şu ifadelerde bulunmuş:

"CHP'li Belediye Başkanlığının tüm başvurularını reddettiniz. Burayı belediye işletmesine vermediniz. Şimdi ittifakınızın adayı Ortaca Belediye Başkanlığını kazanınca buranın işletme hakkını, apar topar, Cumhurbaşkanlığından gelen bir telefonla devrettiniz. Merak ediyorum, Bakanlığın limitet şirketi olur mu? MUÇEV denen şirketi Bakanlık CHP'li belediye yönetimlerine karşı mı kullanıyor? Muğla'yı yağmalatmak için bu şirketi mi kurdunuz?"

Bakalım kaale alıp Mürsel Alban'a cevap veren olur mu?

Bizi kaale almayan belediye başkanları, kamu vakfı, şirketi yönetenler olabiliyor. Eleştirilerimizi görmezden, sorularımızı duymazdan gelebiliyorlar!

 

xx           xx           xx

MUÇEV'in kuruluşu deklere edildiğinde, kıyılarımıza bir düzen geleceği, günübirlik alanların işletmesinden elde edilecek gelirlerle kıyılarımızın karadan ve denizden kirlenmesinin önüne geçileceği, kıyılarımızdan herkesin yararlanmasının sağlanacağı kaydedilmişti.

Ki bu şirketin internet sitesinde de "vizyon-misyon" olarak yeralmıştı. Oradan alıntı yapayım diye baktım, site yeniden yapılandırılıyormuş.

Neyse şimdi, "Ne olacak bu Fethiye Körfezi'nin hali?" diye sormanın da alemi yok!

MUÇEV neredeyse 2014'ten beri kıyılarımızdan para kazanıyor. "Hadi helal hoş olsun" demek te gelmiyor insanın içinden, kazandıklarından kuruş harcadığı da görülmüş değil...

Hafta başında yazılı açıklama yapmış. Bana gelmedi. Üstelik ben o açıklamanın yapılmasına neden olan konuyu da ele almış, "gerçeği" yazmıştım.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanının Muğla'dan habersizliğine dikkat çekmiştim...

Demek ki MUÇEV de bizi kaale almayanlardan... Kaale almasa ne olacak? Biz yazmaktan geri durmayız ki... Altar Zeyhan kardeşimiz kaale alınan genç meslektaşlarımızdan. Açıklama ona gelmiş. Habere "MUÇEV Turizm Ticaret Limited Şirketi tarafından son günlerde basında yer alan haberlere yönelik açıklama yapıldı." diye başlayan Altar Zeyhan'ın haberinde MUÇEV açıklamasından "Son günlerde çeşitli yerel gazetelerde kurumumuzun adını da dahil eder şekilde, MUÇEV'e ait sorumluluk alanlarının 'Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi A.Ş.'ye devredildiği yolundaki asılsız haberler üzerinden kurumumuz hakkında bir karalama kampanyası yürütülmekte olduğu gözlemlendiğinden gerekli düzeltmeyi yaparak kamuoyunu bilgilendirmek zarureti doğmuştur." alıntısı yapılmış.

İMEAK Deniz Ticaret Odası'nın 09/07/2020 tarihli açıklamasında yeralan yalanlamaya benzer bir yalanlama yapılmış. Ben "karalama kampanyası yürütülmekte" ifadesine takıldım. Bir de karalamacıların kim veya kimler olduklarını açıklasalarda menfaatlerine halel gelenleri tanısak...

 

xx           xx           xx

Baştan beri söylemeye çalıştığımı şimdi söyleyeyim. MUÇEV değil de MUÇEP (Muğla Çevre Platformu" iyi ki var... Bana göre Muğla'nın doğal ve tarihi çevresine sahip çıkmaya çalışan tek güçlü STK.. Şimdi onlara Kent Konseyleri de eklenmeye başladı.

Muğla Çevre Platformu 19. Meclis Toplantısını geçen ay Milas'ta yaptı. Kömürle başı dertte olan İkizköylülerin kadınları MUÇEP'lilerin "Muğla Cennet Kalsın" pankartını, "Köyümüz Cennet Kalsın" pankartı ile karşıladı...

Toplantıdan sonra "Güllük Körfezi kuşatma altında, yanlış politikalar canlı yaşamı yok ediyor" diye açıklama yapıldı. Güllük Limanı'ndan feldispat yüklemenin yarattığı kirliliğe ve bunun sonucu "Balıkların üreme yeri Dalyan'da balıklarda görülen azalmaya" dikkat çekildi. Limanın kapasitesinin arttırılmasına ve yeni liman yapımına karşı çıkıldı. Elbette bölgemizdeki termik santrallerde tepkilerden nasibini aldı.

Muğla milletvekillerinin köküne gıran mı girdi bilmem, toplantıya bir de İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay katılmış ve bölgede yaşanan sorunları soru önergesiyle meclise taşıyacağı sözünü vermiş..!

 

xx           xx           xx

MUÇEP tarafından yapılan son açıklama Fethiye'den geldi. Açıklamada, "Muçev Turizm Ticaret Ltd. Şti.'nin (Muçev), Anayasaya ve Kıyı Kanunu'na göre kıyıları korumakla görevli kamu yönetimi birimleri tarafından kurulan ve ortak varlığımızı ticarileştirmenin/halka kapatmanın aracı olan bir şirket olduğunu da biliyor ve durmaksızın söylüyoruz. Muçev'in yürüttüğü, Muğla'dan sonra Trakya'ya da yayılan kıyı işgallerinin bir gizlilik içinde yürütüldüğünü ve kamuya bilgi vermekten özel olarak kaçınıldığını da bir kez daha ifade ediyoruz." denildi.

Doğru söylemişler... Bu bir şirket ve yönetiminde kimler var, bunu bile bilen bir tek gazeteci bile yok!

MUÇEV'in kıyılarımızdaki yetkilerinin Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi AŞ'ne devri ile ilgili yalan haberlere de değinilen MUÇEP açıklamasında, bu devir söylentilerinin dahi kuşku verici olduğuna işaret edilerek şu ifadelere yerverilmiş:

"MUÇEV'in 2017 yılında imzaladığı kıyı işgali sözleşmelerinin büyük bölümünün sona erdiği Haziran ayını takiben, yeni dönem için ihale yapılıp yapılmadığı konusunda bilgi taleplerinin cevapsız bırakıldığı bir dönemde gündeme gelmesi, gizli kapılar arkasında yeni pazarlıklar yürütüldüğünü düşündürüyor. Bütün bunlar, kıyıların işgalinin hangi şirket aracılığıyla yürütüleceğinin Bakanlıkla pazarlık konusu olmaya devam ettiğini gösteriyor. Biz de MUÇEP olarak, ortak varlığımız olan kıyılarımızın işgal ve talan edilmesine, pazarlık konusu yapılmasına karşı durmaya, bütün meşru yollardan, sonuna kadar devam edeceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz."

Son söz; Herkes günübirlik alanların yerel yönetimlere devrini talep ediyor, ama ben MUÇEV'i şeffaflığa, hesap verebilirliğe, ticari bir kuruluş değil, kamu yararına bir kuruluş olarak faaliyet göstermeye ve hakkındaki söylentilerden kurtulmaya davet ediyorum...

----------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Kargalar gülistanı işgal ettiklerinde bülbüller siner ve susar. -Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî

GÜNÜN UYARISI; Lütfen maskenizi takın, ellerinizi sık sık yıkayın, sosyal izolasyon uygulayın.

ÇİVİ

Muğla KESK, 'Emekten halktan yana bir normalleşme' isteğiyle imza kampanyası başlattı. Arkadaşım "Dünyada Türkiye'den fazla imza toplanan yer var mıdır?" diye sordu.

Beni Bi Düşünce Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft