Mopak Kağıt Karton Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin Çevre izin ve lisans belgesi iptal edildi

Mopak Kağıt Karton Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin Çevre izin ve lisans belgesi iptal edildi
Eklenme : 29.06.2021 01:20:00
Görüntülenme: 2983

Ak Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Muğla'nın Dalaman İlçesi'nde bulunan Mopak Kağıt Karton Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çevre izin ve lisans belgesinin süresiz iptal edildiğini ve fabrikaya 12 milyon 71 bin 949 lira idari para cezası uygulandığını açıkladı.

Kadir Tamer 

Dalaman'da bulunan Mopak fabrikasında çıkan ve henüz söndürülemeyen yangının neden olduğu hava kirliliği ve buna bağlı yaşanan sağlık sorunlarını vatandaşlardan dinlediklerini kaydeden Gökcan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın aldığı kararı kendisine ait sosyal medya hesabından paylaştı.

Gökcan paylaşımında, "Kaymakamımız, Belediye Başkanımız, İl ve İlçe Başkanımız ile yangın mahallinde yapılan çalışmaları yerinde gördük. Siz Dalamanlı hemşerilerimizin yaşadıkları sıkıntıları Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza ilettik ve bakanlığımızca söz konusu fabrikanın kapatılması kararı verildi" ifadelerine yer verdi.

Milletvekili Yelda Erol Gökcan paylaşımında ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Mopak Kağıt Karton Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile ilgili alınan kararına da yer verdi.

Yelda Erol Gökcan'ın paylaştığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın açıklaması şu ifadelerden oluştu: 

"Muğla'nın Dalaman İlçesi Altıntaş mahallesinde faaliyet gösteren Mopak Kağıt Karton Sanayi ve Ticaret A.Ş. adlı işletmeye ait atık alanında çıkan yangının ormanlık alana ve çevreye verdiği zararla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca çok yönlü inceleme yapılmıştır. Bakanlığımızca gerçekleştirilen inceleme ve denetim sonucu işletmenin atık alanında; tehlikeli ve tehlikesiz atıkların düzensiz/kontrolsüz bir şekilde biriktirildiği, Çevre İzin ve Lisans Belgesi kapsamında izin verilen atıkların haricinde atık kabulünün yapıldığı tespit edilmiştir. Çevre ve insan sağlığına zarar veren işletmenin Çevre İzin ve Lisans Belgesi süresiz iptal edilmiştir. 2872 Sayılı Çevre Kanunu uyarınca faaliyetleri durdurulan işletme kapatılmıştır. Atıkları düzensiz ve izinsiz şekilde depolayan, gerekli önlemleri almayarak yangın çıkmasına sebep olan ve çevre ve insan sağlığını tehlikeye atan işletme hakkında 12 milyon 71 bin 949 TL idari para cezası uygulanmıştır. Ayrıca işletme hakkında Çevre Kanunu kapsamında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur."

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft