Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu'ndan Demircioğlu Ailesi'ne...

Eklenme : 7.05.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1880

AK Partili 22. Dönem Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu bir "Muğlalı" olarak örnek olduğu İl Sağlık Müdürü İskender Gencer ile birlikte unutulmak üzere olan bir geleneği geri getirdi.

Farkında mısınız Menteşe Devlet Hastanesi'nden korona endişesi duymadan yararlanıyoruz.

Başka kaç ilde vardır bilmiyorum, ama Muğla'da korona bulaşmamış bir hastanemiz var. "Ne alaka?" diyenler olacaktır, ama bu biraz da sayın Terzibaşıoğlu sayesinde oldu.

Çıktı "Ameliyathaneyi ben yaptıracağım" deyip öncü oldu.. Zaten hastaneyi Muğlalıların da katkısıyla bir an önce hizmete alma derdinde olan İl Müdürü Gencer'de rahatladı.

Başka yerlerde olsa "İktidar para bulamadı, Muğlalılar hastaneye sahip çıkmasa yarım kalırdı" diye muhalefet edenler çıkardı.

Muğla'da çıkmaz. Devlet başladığı işi öyle ya da böyle bitirir. Yarım kalmaz, geç kalabilir. Ancak "Devlet-millet işbirliği"nin işleri her zaman hızlandırdığı ve zamanından önce tamamlanmasını sağladığı da bir gerçektir...

xx           xx           xx

Bir kere o yol yeniden açıldı, Yatağan'da da Demircioğlu ailesi kolları sıvadı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapımı sürdürülen ve yeni hizmet binasına taşınma sürecinde sona gelinen 100 yataklı Yatağan Devlet Hastanesi'ne, Demircioğlu Mermer Sanayi ve Tic. Taah. Ltd. Şti tarafından çok ciddi bir bağış yapıldı.

Yatağan'ın ilk mermercilerinden ve Demircioğlu Otel'in sahibi Cemil Demircioğlu geçtiğimiz günlerde koronaya yenik düştü. Evlatları Cavit Demircioğlu ve Av. Dilek Caferoğlu inşaatı son noktaya gelen hastanenin ameliyathanesinin tamamını babalarının hayrına üstlendi.

Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer ve Yatağan Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Bülent Gökkuş ile Demircioğlu Mermer Sanayi ve Tic. Taah. Ltd. Şti.'ni temsilen Cavit Demircioğlu arasında protokol yapıldı. Protokole göre, Yatağan Devlet Hastanesi ameliyathane ünitesine merhum "Cemil Demircioğlu Ameliyathanesi" adı verildi.

Dilek Caferoğlu, "Bu pandemi ortamında aceleye gelen bir şey oldu. Yatağan'a hizmet borcumuz var. Babamız ve ailemiz için yapacaklarımız olacaktır." dedi.

Ne güzel... Böyle hayırseverler Bodrum'da da çıksa da hastane inşaatı bir an önce tamamlanabilse...

xx           xx           xx

Menteşe Devlet Hastanesi'nin hizmete alınabilmesi için Seyfi Terzibaşıoğlu öncülüğünde

merhume Hesna Genç öğretmenin ailesinden Afet Koçer'e kadar hayırsever Muğlalılar harekete geçerken, 32. Bölge Muğla Eczacı Odası biraz ayak sürümüştü.

Eczacılar da coştu. 32. Bölge Muğla Eczacı Odası tarafından Menteşe Devlet Hastanesindeki ikinci röntgen cihazına yeni dedektör alımı yapılmış ve cihaz yenilenerek kullanıma hazır hale getirilmiş.

Bölge Eczacı Odası Başkanı Ecz. Kadir Serkan Tekin'e teşekkür ediyoruz.

Bu arada Menteşe Devlet Hastanesi'nde 11.03.2021 tarihinde başarılı bir operasyonla hastanenin ilk bebeği dünyaya geldi. Op. Dr. Şadi Ballı Başhekimliğinde yönetilen hastanede Özer bebeğin dünyaya gelişini Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Caner Aydın gerçekleştirmiş. Özer bebek ziyaretleri Sağlık Bakanlığı'nın politikaları gereği oluşturulan Travay-Doğum -Lohusa (TDL) odasında kabul etmiş. Espri bir yana yataklı hizmet veren Hariciye, Dahiliye ve Doğum Servisi ile hastanenin gelişimini hemşerimiz Op. Dr. Şadi Ballı'nın ellerine bırakanlar da doğrusu isabetli davranmışlar. Onları da kutlamak lazım...

xx           xx           xx

Menteşe Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Şadi Ballı'nın ellerinde poliklinik servislerine de Ortopedi ve Travmatoloji Branşı'ndan sonra Göz Polikliniği, Kardiyoloji Polikliniği de eklenmiş bulunuyor. Sanıyorum sadece Kulak Boğaz Burun, Bevliye ve Romotoloji kaldı. İnşallah onların tamamlandığını da görürüz...

Hepsinden önemlisi Menteşe Devlet Hastanesi'nde Girişimsel Radyoloji (Nonvasküler) İşlemleri de yapılmaya başladı. Radyoloji Uzmanı Dr. Yunus Emre Oruk tarafından yapılmaya başlanan radyoloji işlemleri şöyle sıralanıyor:

"Meme Kitle; Tiroid Nodülü İnce İğne; Karaciğer, Pankreas, Yumuşak Doku Kitle; Karaciğer Parankim; Plevral/Periton Sıvısı Drenajı ve Kateterizasyonu ve Lenf Nodu Biyopsisi"

Ne yalan söyleyeyim, insan gururlanıyor... Nerelerden nerelere gelindi... Başhekim Ballı bu çok önemli gelişme ile ilgili olarak şu bilgileri paylaştı:

"Hastanemizde özellikli bir işlem olan USG (Ultrasonografi) eşliğinde Pankreas Kitle Biyopsisi yapıldı. Hasta konforunu arttırması, hastanede kalış süresini kısaltması, olası komplikasyonları en aza indirmesi açısından Çağın gerekliliği olan Girişimsel Radyoloji İşlemlerinin birçok bölümümüzün aktif olduğu hastanemizde yapılıyor olması hastalarımız ve ilimiz adına çok kıymetli. Sistemi harekete geçiren Dr. Yunus Emre Oruk arkadaşımızı kutluyoruz."

Menteşe Devlet Hastanesi'nde bundan sonra yaşanabilecek olumlu gelişmeler benim için sürpriz olmayacak...

xx           xx           xx

Sağlıkta yaşanan tüm bu gelişmelerin arkasındaki veya temelindeki isim elbette 22. Dönem Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu'dur...

O'nun inatçı ve kararlı kişiliği, benim "serseri ruhlu gazeteciliğim" ve Hamle'nin bu konularda kendini ortaya koyma huyu olmasa; bütün bunların yanında 23. ve 24. Dönem Muğla Milletvekili Yüksel Özden'den de olmamış olsa Eğitim Araştırma Hastanesi hala yeni yerinde tamamlanamamış olabilirdi. Ki hala eksikleri gideriliyor...

Tabi 26. Dönem Muğla Milletvekili Nihat Öztürk olaya sahip çıkmamış ve İl Sağlık Müdürü İskender Gencer'in kimseye kulak asmayan soğukkanlı iş bitirici özelliği olmamış olsaydı bugün biyopsiler de yapan bir ikinci basamak sağlık hizmeti veren Menteşe Devlet Hastanemiz de olmayabilirdi.

Bugün koronadan arınmış, bazı eksiklerine rağmen poliklinik ve yataklı tedavi hizmet veren Menteşe Devlet Hastanesi sadece Muğlalılar için değil, özellikle poliklinik hizmetiyle Eğitim Araştırma Hastanesi (poliklinik yoğunluğunu azaltması anlamında) içinde bir avantaj olmuş olmalı...

xx           xx           xx

Menteşe Devlet Hastanesi'ne sahip olmamızda emeği ve katkısı olan herkese hemşerilerimiz adına teşekkür ediyorum.

Ancak Seyfi Terzibaşıoğlu'nun durumu çok farklı. O olmasaydı bu gün bunların hiçbiri olmazdı. Hala gecenin 4'ünde, 5'inde yollara düşüp, Aydın'a, İzmir'e "suyun başına" şifa aramaya gidiyor olabilirdik!

Çünkü iddia ediyorum, Seyfi Terzibaşıoğlu'ndan sonra gelen milletvekillerinin hiç birisinin aklından Muğla'ya bir Tıp Fakültesi ve Üçüncü Basamak Sağlık Hizmeti veren bir hastane istemek akıllarından geçmezdi.

Allah aşkına Ankara'nın aklında olmayan bir şeyi Muğlalılar için isteyip onun Muğla'ya gelmesini sağlayan; hiç değilse Valilikte tozlu raflarda veya gazete sayfalarında, köşelerinde unutulan projelerden birini bulup çıkarıp peşine düşen bir ikinci milletvekilimiz oldu mu?

Olduysa söyleyin yazalım...

xx           xx           xx

Milletvekili Terzibaşıoğlu'nun dışında "Bu memleket beni milletvekili yaptı. Hizmet etme imkanı verdi" deyip, "Muğla'ya tıp yatırımları gelmesini sağladım. Bundan daha büyük hayır olur mu?" demeden de, Muğla'ya hayır hasenat işlerinden de geri durmadı.

Hamle okurları geleneksel "Yılın EN'leri" ödüllendirmelerinde kendisini "yılın başarılı milletvekili" ve "Yılın Hayırseveri" olarak iki kere ödüllendirdi. Pandemi nedeniyle Yılın EN'lerini bu sene yapamadık. Yapılabilseydi Hamle okurlarından bir ödül daha alabilirdi...

Bugün Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın "Başkanlık Makamı"nın bulunduğu tarihi yapının Kültür Bakanlığı'ndan tahsisini sağlayan milletvekili de Seyfi Terzibaşıoğlu'dur.

Hak eden insanların adlarının yaşarken bir yerlere verilmiş olması çok güzel bir şey. Bu onuru yaşayan ilk kişi rahmetli Şadan Gökovalı oldu. O'nun yaşadığı onuru Seyfi Terzibaşıoğlu hak etmiyor mu?

Elbette adını hastaneye verin diyecek değilim. Zaten Menteşe Devlet Hastanesi Ameliyathanesine verilmiş durumda... Ben Seyfi Terzibaşıoğlu'nun adının Menteşe-Akkaya (Dirgeme) yolunu Eğitim Araştırma Hastanesi'ne alternatif yol olarak bağlayan caddeye verilmesini öneriyorum...

---------------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Ülke çapındaki bir adayın insanların hatırlayacağı şeyler söylemesi tehlikelidir.-   McCarthy

ÇİVİ

Arkadaşım, "Tam kapanma işe yaradı, herkes 20 yaşına döndü. Biraz daha kapamırsak tamamdır." dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft