Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Milletvekili Gökcan "Sorumlu Osman Gürün" diyememiş!

Eklenme : 13.10.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1472

Geçen hafta Cuma günü beklenmedik bir şey oldu. Beklenmedik olan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin'in AKP Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan'a cevaben açıklama yapmış olması değildi. O beklenmedik şey, Milletvekili Gökcan'ın "Muğla Büyükşehir Belediyesi" ve 'CHP zihniyeti'ni eleştirerek Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'e "göndermede" bulunması ve Başkan Gürün'ün de çok uzun bir zaman sonra kendisine yönelik bir eleştiriye yanıt vermiş olması oldu.

Ancak Osman Gürün'ün muhatabı göndermede bulunan Milletvekili Gökcan değil, yurt meselesi ile ilgili daha önce göndermede bulunan AKP Muğla İl Başkanı Kadem Mete'ydi.

Böylece Muğla'da siyasi çarşı karıştı. Bu açıklamalar yapılırken, aynı gün AKP Tanıtım Medya'dan da hafta sonundaki yazıma yanıt geldi. Yanıtın yanıtını yarın verelim. Bugün karışan çarşıyı ele alalım...

xx           xx          xx

AKP İl Başkanı Kadem Mete'nin Ankara'dan yaptığı ve Osman Gürün'e açıklama yapmak zorunda bırakan açıklamasından önce yurt meselesinde 30 Eylül'de AKP Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek açıklama yapmıştı. Gazeteler "Muğla'da su ve kanalizasyon bağlantısı yapılmadığı için açılamayan KYK yurdu konusunda bir açıklamada AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek'ten geldi. İlçe Başkanı Çiçek '2 bin 24 öğrenci kapasiteli yurdun açılmasını hızlandırmak için hiçbir gayreti olmayan Büyükşehir ve Menteşe Belediyesi tesislerinde 45 öğrenciyi barındırdığını söylemektedir. Neymiş? 25 bin öğrencinin yaşadığı Menteşe'de 45 öğrenci ile sorunu çözmüşler' dedi." diye haber yapmıştı.

Aslında o zaman Eray Çiçek herkesten önce "Tesisinizde öğrenciler kaç gün kalabiliyor? Bu tesisler otel mi, misafirhane mi, öğrenci evleri mi? Yoksa spor salonlarına yatak atıp barındırmak adı altında 'barındırmamak' mı?" diye yerinde sorular sorup, "Muğla'da yıllardır Menteşe Belediyesi ve CHP gerçeği; Ulaştırmama, Susuzlaştırma, Barındırmama üzerine kodlanmış halktan kopuk, seçkinci bir anlayışın tezahürüdür. Çok kısa zamanda Menteşe de yurt başvurusu olan her öğrenci yurtlara yerleşecektir." demişti.

Ancak nedense ciddiye alan bile olmamış, CHP Menteşe İlçe Başkanı Mustafa Aytaç Kavak dahi bir yanıt vermemişti...

xx           xx          xx

Bu arada Gençlik Spor İl Müdürü Ömer İlman 7 Ekim'de "Turgutreis Yurdu" açılışını yaparken İl Başkanı Kadem Mete saat 14.00 sıralarında partisinin Ankara'da yapılan Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'ndan "Neden 12000 kişilik yurt yapamadık diye üzülen biz. 45 öğrenciye misafirhane ayarlayıp iş yaptım görünen ise Osman Gürün. Şimdilik 2024 kişilik Yurt bugün hizmete açıldı. 3.000 kişilik is loading??" mesajını paylaşırken, açılıştan geç mi haberdar olmuştu bilemeyiz, il başkanları toplantısında da olmayan AK Parti Milletvekili Yelda Erol Gökcan ise aynı gün TBMM'den saat 19.00 sıralarında canlı veya banttan "CHP zihniyeti yurt açılışını geciktirdi" başlıklı paylaşımda bulundu. Hadi gel de sorma;

"Neden Osman Gürün zihniyeti değil de CHP zihniyeti?"...

Gecikmeye neden olan "arıtma tesisi ve su meselesi" değil mi? Sen ne dersen de Osman Gürün "Kanuna aykırı iş yapmadığını" söylüyor... Sorunu Osman Gürün değil de Bakanlık ve Rektörlük çözdüğüne göre, "CHP zihniyetini" de biliyorsunuz (!), gecikmeye neden olan 'arıtma tesisi ve su meselesini' geç de olsa çözdüğünüz gibi çok daha önce aynı şekilde neden çözmediniz? Sizin ve müdürünüzün hiç mi kabahati yok??!

"CHP'li Muğla Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 5-6 Milyon TL'lik kendi işi olan su ve kanalizasyon yatırımını yapmadı. Belediyenin işini de biz yaptık. CHP'li Büyükşehir'e rağmen yurdumuzu açtık. Muğla'da hiçbir öğrencimizi açıkta bırakmadık. CHP Muğla Milletvekili Sayın Süleyman Girgin, açılışını yaptığımız Turgut Reis yurdu ile ilgili, su ve kanalizasyonu yurdun iskanı olmadığı için yapamadıklarını söyledi. Ortada bilgi kirliliği ve yanlış bilgilendirme var. Su ve kanalizasyonu olmayan yere iskan verilmez. İşlerini doğru yapsalardı zamanında iskan alınacaktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza iskan baş vurusunda bulunduk. Gecikmenin tek sorumlusu CHP'li Belediyedir."

Milletvekili Gökcan bu açıklama için çok mu zorlandı acaba? O'na göre sorumlu CHP'li belediye ve 'CHP zihniyeti'...! Peki ya CHP'li Osman Gürün?

xx           xx           xx

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek gibi Milletvekili Yelda Erol Gökcan'ı da ciddiye almamış! Ama olsun, Milletvekili Süleyman Girgin var...

Hep "Hıyarım var diyene tuzluğu yetiştiriyor" diyorum ya, "cevap vermeye", "soru önergesi vermeye" çok meraklı, her daim hazır... Açıklamanın muhatabı Osman Gürün olsa da açıklamada adı da geçtiği için olmalı hemen atlamış... Ondan önce Osman Gürün 8 Ekim tarihinde yurt hizmete girdikten sonra "isteyen üstüne alır" dercesine, "Ne kadar doğru ne kadar vicdani?" diye soran açıklamasında özetle şu ifadelere yer verdi:

"Son zamanda beni çok üzen 'yolunu yapmadı, suyunu, alt yapısını yapmadı' söylemleri gerçekleri ifade etmiyor. Bir kere oradaki tasdikli proje kendilerinin aldığı ve müteahhitte de ihale ettikleri projede kendi arıtmalarını paket arıtma ile yapmaları var. Ve paket arıtma ihale içinde, yani ona göre ihale edildi. İkincisi su. Biz suyumuzu hazırladık. Su ile ilgili bize müracaat edilmedi. Hatta son zamanda 'müracaatınızı yapın suyunuzu bağlayalım.' dedik. Henüz bitmediği için ruhsat alamadılar. Sonra 'siz ruhsat değil de inşaat abonesi olun.' dedik. Yani dolayısıyla biz inşaata su vermiş olalım. 'Kısa sürede eğer siz bunu tamamlarsanız, normal su aboneliğine geçebilirsiniz' dedik. Bizim 'niye istemiyorsunuz, bağlayalım' dememize rağmen müracaat yok. Görüşmelerde biz yolu yapabileceğimizi söyledik. Ormandan aldık ama orada Aydem ve Telekom'un yatırımları vardı, onları takip ettik. Onlar yatırımlarını bitirdiler. Biz iki gün içerisinde yolumuzu yaptık, hazırladık ve asfaltını yaptık. Şu an da kullanılır durumda. Yani bizim görevimiz olup da yapamadığımız herhangi bir şey söz konusu değil. Paket arıtma bizimle ilgisi yok. Onların onu yapması lazım. Bize dediler ki 'bunu şeye bağlayın' ama bizim yatırım programımızda yok. 'Arıtma ile ilgili rakam neyse, o rakamı bize aktarın biz onun çıktısını tesisatımıza bağlayalım' dedik. 'Onu yapamayız' dediler. Suyu zaten hazırladık, talep etmedikleri için bağlayamadık. Eğer yurtlar yapılmış olsa idi oturma ruhsatını alırlardı. Yani bu konuda ya bilgi eksikliği ya kafa karıştıran yanlış bilgi var. Ama doğrusu bu. Başka yerden gelen aksaklıkların Büyükşehir Belediyesine mal edilmesi ne kadar doğru ne kadar vicdani? Onu bu konuda görüş bildiren arkadaşlara bırakıyorum."

xx           xx           xx

Özetlersek orta yerde bir laf kalabalığı ve iletişim sorunu var. Ben "Kim haklı?" sorusunun yanıtını verecek makam değilim. Nasrettin Hoca misali, o da haklı, bu da haklı; Muğla'ya okumaya gelen gençler haksız...!

Ki Milletvekili Süleyman Girgin basında 8 Ekim'de yer alan açıklamasında Milletvekili Gökcan'a rahmetli Uğur Mumcu'nun ünlü "Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olunmaz" sözü ile seslenerek şu ifadelerde bulundu:

"Turgutreis'te yapılan yurt ile ilgili, Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmasına atfen, kendisine yine Meclis Genel Kurulu'nda verdiğim cevabı da çarpıtarak Muğla Büyükşehir Belediyemizi ve CHP zihniyetini eleştiren, suçlayan açıklamalarını hayretle izledim. Son zamanlarda Genel Başkanlarını da yanlış bilgilendiren ve yalan yanlış açıklamalara sebep olan AKP'li danışmanlar, anlaşılan Yelda Hanım'ı yanlış bilgilendirmişler. Su kirliliği Kontrol Yönetmeliği gereğince şehir şebekesinin uzağında, münferit olarak yapılan tesislerin kanalizasyon ve arıtma ihtiyacı o tesisi yapan kuruma aittir. 2020 yılında tamamlama sözü verdikleri ancak 2021 yılı sonlarına ancak açabildikleri yurt için gecikmenin faturasını Büyükşehir'e kesme gayretleri maalesef beyhude çabadır. Biz kendileri gibi sorun değil çözüm odaklı bir zihniyete sahibiz. Kendileri, CHP'li belediyeleri çalıştırmama, tüm olanaklarını kısıtlama, yetkilerini ellerinden alma, baskılarla yıldırma gibi politikaları uygulasalar da bizim önceliğimiz, her zaman halka hizmet olmuştur. Yurdu da, yolu da biz yaptık demiş ama Orman Genel Müdürlüğü'nden izin alınarak, yurt yolunun bir bölümü, CHP zihniyetine sahip Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 gün içinde yapıp hizmete sunmuştur. Çünkü CHP zihniyeti siyasetten önce vatandaşını, öğrencisini düşünür. Sonuç olarak; Sayın Yelda Gökcan, 'çamur at izi kalsın' anlayışıyla, CHP zihniyetini hedef alarak yaptığı açıklamalarıyla; 'Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olunmaz' sözünün haklılığını bir kez daha kanıtlamıştır."

Süleyman Girgin iyice profesyonelleşmiş. İşi iyi biliyor. Bu açıklamayı MUSKİ Genel Müdürü yapamazdı. Girgin'in danışmanı Kamil Gümüş galiba Milletvekili Gökcan'ın danışmanından daha becerikli...

-----------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Söz güçlüdür! Kişinin gücü sözüne olan sadakatiyle ölçülür. Keza ahlakı da...

ÇİVİ

Önceki gece 1 Dolar, 9 TL oldu. Arkadaşım, "Dokuz birden büyüktür" dedi.

ÇİVİCİ

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft