Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Milletvekili Gökcan'a birileri Muğla'yı anlatmalı!

Eklenme : 8.06.2021 00:00:00
Görüntülenme: 2009

Dünkü "Marmara'da çözüm 'Muğla Bafa Gölü Mutabakatı'..." başlıklı yazımın bir yerinde "Adettendir 5 Haziranlarda başta siyasiler olmak üzere STK ve meslek odası başkanları mesaj yayımlarlar. Bugün kaldı mı bilmiyorum, eskiden protesto eylemleri ve farkındalık yaratmak için etkinlikler yapanlar da olurdu. Dün pandemi nedeniyle evlerdeydik. Bundan önceki son iki yazım Muğla'da doğal ve tarihi çevrenin rant çevrelerinin, yağmacıların tecavüzü altında olduğunun özet fotoğrafıydı. 5 Haziran nedeniyle yazılmış yazılar değildi. Tesadüf oldu." derken şu ifadelerde bulunmuştum:

"5 Haziran Cumartesi günü Muğla'da bir protesto eylemi, çevre etkinliği var mıydı? Sorum için haklı olarak 'Sen gazetecisin. Sen yazacaksın ki haberimiz olsun' diyenler de olacak tabii... MUÇEP Gökova Meclisi'nin 5 Haziran'a bir kaç gün kala gerçekleştirdiği, 'Akyaka'da doğal peyzajın bozulmasına karşı çıkan' etkinlikten başka bir şey bana gelmedi. Ancak 4 Haziran'da 'Fethiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğayı Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Okyay Tirli'den açıklama geldi."

Meğer o gün AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan canlı yayında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Muğla'yı anlatmış! İYİ Partililer sahillerde temizlik yapmışlar. CHP'liler de il merkezinde Sınırsızlık Meydanı'nda İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına karşı tepki göstermek için etkinlik gerçekleştirmişler...

xx           xx           xx

5 Haziran Dünya Çerçeve Günü'nde yapılan canlı yayınla "Millet Parkı" toplu açılışlarına AK Parti Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan, Mehmet Yavuz Demir ve İl Başkanı Kadem Mete Akyaka'dan katılım göstermiş. Milletvekili Gökcan etkinliği facebook hesabından "Cumhurbaşkanımıza Muğla'mızı anlattık" başlığı ile paylaştı. Paylaşımında "AK Parti olarak çevrenin en büyük teminatı biziz." diyen Gökcan şu ifadelerde bulundu:

"5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın görüntülü olarak katılım sağladığı törenle Seydikemer Bisiklet Yolu, 37 mavi bayraklı plaj, Köyceğiz ve Dalyan'da kesin korunacak ilan edilen 38 alan ve ilan edilen Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi'nin müjdesini 'Çevre Müfettişi' Akyaka Cahit Belkıs Güneyman İlkokulu-Ortaokulu öğrencilerimizle birlikte yeryüzü cenneti Akyaka'mızdan paylaştık."

Sayın milletvekilinin sözlerini buraya dokunmadan aldım.

Bu arada birilerinin kendisine Muğla'yı anlatmasında yarar var. Gökova Körfezi rahmetli Turgut Özal'ın isteği ve  05.07.1988 tarih ve 88/13109 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak tespit ve ilan edilmiştir...

xx           xx           xx

İl merkezinde Sınırsızlık Meydanı'na yakın bir yerde yaşıyorum.

5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde Sınırsızlık Meydanı'ndan bir kaç saat bizim eve kadar gelen sesleri "Gençlik Spor İl Müdürlüğü gençleri veya Milli Eğitim Muğla İl Müdürlüğü gençleri ya da hep birlikte 5 Haziran'ı kutluyorlar herhalde" diye yorumlamıştım.

Yanılmışım.

Meğer il genelinde "Muğla CHP'li kadınlar" İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararını protesto için o gün biraraya gelmişler. CHP'li kadınlar Muğla Sınırsızlık Meydanı'nda biraraya gelirlerken bir kaç gündür Muğla il merkezinde Kışla Park'ta, 5 Haziran Cumartesi Günü de Marmaris'e yollara düşmüşler.

5 Haziran Dünya Çevre Günü çerçevesinde AK Partililerin "toplu açılış" törenine ve Milletvekilimiz Yelda Erol Gökcan'ın "Muğla Bilgilendirmesi"ne bir başka yazımda bakarız. Bugün Sınırsızlık Meydanı'nda yaşanan protesto etkinliğine bakalım...

Tabii "Morpedal Kadınları"nın "Marmaris çıkartmasına" da bugün bakabiliriz...

xx           xx           xx

O gün Morpedal kadınları bisikletleriyle Marmaris'e gittiler. Yolda tek sıra güzel görüntüler yaratan Morpedal kadınları Marmaris'te de şehir turu attıktan sonra, Marmaris'e girerken karayolunda olduğu gibi halk plajında da temizlik yaptılar, sigara izmariti topladılar. Çevre, sigara ve bisiklet kullanımına dikkat çekerek üç konuda farkındalık yaratmaya katkı yaptılar.

Morpedal Kadın Bisiklet Derneği Başkanı Yasemin Duygulu o gün Facebook hesabından şu paylaşımı yaptı:

"Bisiklet kullanıcıları çevreci olur. Doğayı korumak, gelecek nesillere borçlu olduğumuz kutsal bir görevdir. Hiç birimiz atığımızı sağa sola atmayız. Mola verdiğimiz alanlarda gösterdiğimiz hassasiyeti herkesten bekliyoruz. Cam şişeyi aracından atarak lastiklerimizin patlamasına sebep olan sürücüyü, izmaritini yerlere atan düşüncesiz vatandaşı şiddetle kınıyoruz... Bugün Marmaris sahilinde gördüğümüz çöplerin ne tür bir mantıkla ortalığa saçıldığını  anlayamadık. Belediye çalışanlarının her sabah altıda başlattığı  temizleme emeğine saygı gösterilse keşke. Yol kenarındaki cam kırıkları korkunç boyutta. Ağaç diplerine fırlatılan şişeler, çöpler utandırıcı, üzücü hatta kahrediciydi gerçekten..."

xx           xx           xx

5 Haziran 2021 Dünya Çevre Günü'nde, İyi Parti Genel Merkezi koordinesinde Türkiye genelinde eş zamanlı olarak, sahillerde temizlik etkinliği düzenlendi. Bu kapsamda, İYİ Parti Muğla İl Başkanlığı, İYİ Parti Menteşe İlçe Başkanlığı ve İYİ Parti Ula İlçe Başkanlığı üyeleri, Akyaka Azmakbaşı Sahili'ndeki çöpleri topladı.

Etkinlik sırasında, İYİ Parti Muğla İl Başkanlığı Doğa ve Çevre Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Nazan Tulumcuoğlu basın açıklaması yaptı. Tulumcuoğlu şu ifadelerde bulundu:

"Denizlerimizi tamamen kaybetmemek ve bir an önce kurtarabilmek için her kişi, kurum, kuruluş birlikte çalışmalı ve bu ortak değerimize sonuna kadar sahip çıkmalıdır. Türkiye genelinde ekosistemi bozacak her çılgın projenin karşısındayız. Bu dünya hepimizin. Bu ülke hepimizin. Hepimiz iyi bir doğayı, iyi bir çevreyi hak ediyoruz. Marmara denizindeki yüzeysel devinim, Karadeniz'den gelen akıntılar ile oluşuyor. Yani Karadeniz'den akıntı gelmediğinde, Marmara'daki üst akıntı da azalıyor ve körfezlerde sirkülasyon kalmıyor. Bundan dolayı müsilaj dağılamıyor ve etkisini artırarak devam ediyor. Doğa harikası yeryüzü cenneti Muğla'da da parti üyelerimizle birlikte sahillerde temizlik yapıyoruz. Muğla'mızın sahillerinin iyi olması temiz olması için elimizden geleni yapacağız"

xx           xx           xx

Muğla'da CHP cenahında 5 Haziran etkinliği gerçekleştiren tek Menteşe Belediyesi oldu galiba.

Menteşe Belediyesi 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde geleneksel hale getirdiği ücretsiz kireç dağıtma geleneğini bu yılda sürdürdü. Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Kentsel Sit Alanı'nda Şeyh, Kiramettin, Karşıyaka, Orta, Hacırüstem, Karamehmet, Camikebir, Balıbey ve Müştakbey mahalle muhtarları ile birlikte kireç dağıttı ve mahalle sakinleri ile birlikte badana yaptı

Daha önceleri bir de Mimarlar Odası Başkanı ile Belediye Başkanı "En İyi Korunan Muğla Evi" ile "En İyi Korunan Yayla Evi" sahiplerini ödüllendirir, kapılarına plaket çakılırdı...

Unutuyoruz, devir değişiyor..!

CHP'lilerin Muğla'da 5 Haziran gündemi bu sene farklı oldu. Milletvekilleri Burak Erbay, Mürsel Alban ve Süleyman Girgin'in de katıldığı ve Sınırsızlık Meydanı'nda gerçekleştirilen etkinlikte İstanbul Sözleşmesi'nin fesih kararı bir kere daha protesto edildi. Muğla Kadın Kolektifi adına basın açıklamasını okuyan Fethiye Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği üyesi Işıl Burcu Kutlu, itaat etmeyeceklerini ve İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmediklerini vurguladı. Kutlu şöyle dedi:

"Bugün, itirazımızı ve mücadelemizi bir kere daha dile getirmek için Sınırsızlık Meydanındayız. Biz kadınlar, yüzyıllardır kurmaya çalıştığınız erkek egemen düzeninize başkaldırdık, başkaldırmaya devam ediyoruz. Diyorlar ki, İstanbul Sözleşmesinden çekildik. Ana soylu dönemden bu yana, erkeklerin yazdığı tarihi tersyüz eden kadınlar, 2021 yılının 5 Haziranında Muğla'dan sesini yükseltiyor. Çünkü mücadele ile kazandığımız bir varoluştur bu."

xx           xx           xx

CHP bu sene Muğla'da 5 Haziran çerçevesinde etkinlik yapmayarak farkındalık yaratmak istemiş olabilir mi bilmiyorum..! Nitekim Bodrum'da da "Çetesiz mafyasız aydınlık Türkiye" eylemi yapılmış.

Son günlerde suç örgütü lideri Sedat Peker'in açıklamaları ile Türkiye'nin gündemine gelen olaylara sert tepki gösterilirken, CHP İlçe Başkanı Halil Karahan "Hesap vermemek için sürekli gündem değiştirmeye çalışan tek adam yönetimine bir çağrımız var. Tüm bu yaptıklarınızın hesabını vereceksiniz. Sömürü, yolsuzluk ve mafya üçgenine son vermek, bu çürümüş düzeni değiştirmek elimizdedir. Hep birlikte Türkiye için direneceğiz. Kirli ilişkiler açığa çıkarılmalı failleri hesap vermeli" demiş. Ertesi gün Peker'in 9. Videosunda Bodrum'a dikkat çekmesi de manidar oldu... Bu konuya da ayrıca bakarız.

Her türlü temiz bir çevrede yaşamak hepimizin hakkı...

---------------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Dünyanın en yüce tahtına da çıksanız oturacağınız yer kendi kıçınızın üstüdür. -Frank Zappa

ÇİVİ

Suç örgütü lideri Sedat Peker, seçim meydanlarında dağıtılan kahvelerin şirketine ait olduğunu ve para almadığını açıkladı. Neredeyse bütün AK Partililerin içtiği kahve için Arkadaşım "Kahvenin kaç yıl hatırı vardı." dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft