Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Milletvekili Girgin hastaneye gitmemiş olabilir mi?

Eklenme : 23.09.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1327

Önümüzdeki genel seçimde CHP'de milletvekili adaylarının önseçimle belirlenmeyecekleri besbelli.

Acaba diyorum; önümüzdeki seçimin adayları ilgili bakan tarafından cevap verilmek üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na en çok soru önergesi verenlerin içinden mi belirlenecek?

Eğer öyleyse CHP'nin Muğla'daki dört milletvekilinden Suat Özcan'ın işi zor. Elimizde bir istatistik yok, ama bir gazeteci olarak "gözlemlerimize ve edindiğimiz bilgilere göre" dört milletvekili içinde en az soru önergesi veren Suat Özcan'mış...

Milletvekili Burak Erbay bu konuda fena değilmiş, ama "Mürsel Alban ve Süleyman Girgin kadar değil" diyorlar.

Hatta "duyumlarımıza" göre, Milletvekilleri Alban ve Girgin başa baş yarış halindelermiş. Ve hatta Girgin'in önde olabileceğini söyleyenler de var. Bana göre de öyle... Çünkü kendisinin Muğla'da soru önergesi vermediği konu neredeyse kalmadı!

Öyle olmalı ki en son Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi hakkında verdi.

Umarım önergesi Ankara'da ciddiye alınmaz. Alınırsa Menteşe Devlet Hastanesi kapanmakla karşı karşıya kalabilir...! Umarım Milletvekili Girgin ne yaptığının farkındadır.

xx           xx           xx

Önerge ile ilgili olarak basına servis edilen habere "Muğla Üniversite Hastanesi'nin Personel Eksikliği Meclis Gündemine Taşındı" diye başlık atılmış. Milletvekili Girgin soru önergesinde Sağlık Bakanı'na iki soru sormuş.

Ben de Google amcaya "Muğla Üniversite Hastanesi" diye sordum, yanıt alamadım. "Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi" ve "Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi" başlıkları varmış.

Yani Muğla'da bir "Üniversite Hastanesi" bulunmuyor!

Tıp Fakültesi'nin açılabilmesi için "Afiliasyon uygulaması" ile sahip olabildiğimiz, Üçüncü Basamak Sağlık Hizmeti veren bir 'Eğitim Araştırma Hastanesi'ne sahibiz. "Afiliasyon uygulaması" ile Tıp Fakültesi öğrencileri "pratiklerini" burada yaparlarken, fakültenin hocaları da burada teşhis tedavi yapabiliyorlar ve Sağlık Bakanlığı personeli ile birlikte çalışıyorlar...

Keşke sayın milletvekili, önergesindeki iki soruya "Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi'nde afiliasyona ne zaman son verilecek? Hastane ne zaman 'Üniversite Hastanesi' olacak?" sorusunu da eklemeyi akıl etseydi...

xx           xx          xx

CHP Muğla Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Süleyman Girgin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde şu sorulara yer vermiş:

"Muğla Sıtkı Koçman Eğitim ve Araştırma Hastanesinin personel, hemşire ve doktor eksiğinin giderilmesi ve yatak kapasitesinin artırılması için bir çalışmanız var mıdır?

Muğla'da 13 ilçenin 12'sinde hastane mevcut ve hastanelerimizin tamamına yakınında hekim başta olmak üzere personel yetersizliği hat safhadadır. Bu durum, mevcut çalışanların iş yükünü sürekli artırmakta, tükenmişliğe yol açmaktadır. Bahsettiğimiz sorunların adil, eşitlik ilkelerine uygun, iyi bir planlama yapılarak ihtiyaçların acilen giderilmesi için acil eylem planınız var mıdır?"

Sağlık Bakanı Koca'nın bu sorulara vereceği cevapları merakla bekliyorum.

Ancak bende Milletvekili Girgin'e sormak istiyorum;

"Sayın Girgin siz gerçekten Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne ziyarette bulundunuz mu? Hastaneyi ziyaret etmişken Başhekimi Doç. Dr. Turhan Togan'ın bir kahvesini içtiniz mi?"

Ben Milletvekili Girgin'in hastaneye gittiğini sanmıyorum. Gitmiş olsa, hiç değilse hastane önünde bir selfi çekimi yapar, Tıp Fakültesi fotoğrafını değil onu paylaşır ve "Muğla Üniversite Hastanesi'nin Personel Eksikliği Meclis Gündemine Taşındı" diye paylaştığı haberin ekine de o çekimi koyardı...

xx           xx          xx

CHP Muğla Milletvekili Girgin "Gözlemlerime ve edindiğim bilgilere göre", sosyal medya hesabından 14 Eylül tarihinde, saat 18:09'da "Bugün İl Başkanımız Adem Zeybekoğlu ve Menteşe Belediye Başkanımız Bahattin Gümüş ile birlikte eğitim alanındaki sendikalarımızı ziyaret edip, pandemi ve eğitim sistemi hakkındaki değerlendirmelerini aldık.

Eğitim-Sen, Türk-Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Eğitim-Bir-Sen" diye paylaşımda bulunmuş.

Sanırım bu ziyaret okullar açıldı ve "İlköğretim Haftası" diye yapıldı.

Takvime şöyle bir baktım 14 Mart 2021 de Tıp Bayramı, 5 Mayıs 2021 de Dünya Ebeler Günü, 7 Nisan 2021 de Dünya Sağlık Günü kutlanırken, 28 Nisan 2021 de Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü yapılmış. 21-28 Nisan da Ebeler, 12-18 Mayıs 2021 de Hemşireler Haftası kutlanmış.

Acaba sayın Girgin bugün ve haftalardan birinde Muğla Tabip Odası ve Muğla Diş Hekimleri Odası yanında Muğla Aile Hekimleri Derneği, Sağlık Sen, ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası - Genel Sağlık İş - Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası Şubelerini ziyaret etmiş midir?

"Gözlemlerime ve edindiğim bilgilere göre" etmemiş...!

xx           xx           xx

Bu durum bizim Ali Turbalıoğlu'nun da dikkatini çekmiş olmalı ki, ertesi gün 15 Eylül tarihinde saat 08.38'de sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

"Dün İl başkanı Adem Zeybekoğlu, Milletvekili Süleyman Girgin ve adı birde Büyükşehir Belediyesi için geçen Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş sendikaları ziyaret etmiş. İyi de etmişler. Eğitim-sen, Eğitim-bir-sen, Türk-eğitim-sen, Eğitim-iş... Ama iki yıldır pandemi ile uğraşan, yeri geldi izin kullanamayan, canından olan, covitle kahramanca mücadele ederek en ufak bir korkumuzda canhıraş hemşire doktor aradığımız günlerde, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikasını neden ziyaret etmediniz? Ben biliyorum neden etmediğinizi. Sendika Başkanı Nazlı Eren Tepeli sizin içtiğiniz bardaktan su içmediği için... Bu gidişle emin olun o su bardağını bulamayacaksınız. Devam edin ayrımcılığa."

Bu paylaşımdan sonra adı geçenlerin paçaları tutuşmuş olmalı ki, yine hiç değilse Nazlı Eren Tepeli'yi ziyaret etmeden "güya" Eğitim Araştırma Hastanesi'ni ziyaret etmişler ve Milletvekili Girgin aynı gün saat 14:41 de "Süleyman Girgin, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde" başlığı altında şu paylaşımda bulundu:

"Günlük yaklaşık 3500 poliklinik hastası, 1700 çalışanı, ziyaretçiler ve refakatçiler ile birlikte ortalama her gün10 bin kişinin girip çıktığı Muğla Sıtkı Koçman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hastalar ve çalışanlarla konuştuk bugün.

Eğitim ve Araştırma hastanesi Muğla'nın 3. Basamak sevk alan tek hastanesi şu an. Genel serzeniş Personel ve doktor yetersizliği. Hastalar 2 aydan önce randevu alamadıklarından yakınıyor. Personel yetersizliği nedeniyle boş servisler açılamıyor. 19 ameliyat masasının 7'sinde ancak ameliyat yapılabiliyor. Personel ve doktor yetersizliği nedeniyle iş yükü artan çalışanlar özverili şekilde emek sarf etmeye devam ediyorlar, hizmet vermek için canhıraş çalışıyorlar ve destek bekliyorlar. Yetkililere sesleniyorum;

Muğla hastanelerinin personel dağılım cetveli kış nüfusuna göre değil, yazın katlanan yaz nüfusuna göre tekrar planlanmalı ve personel açığı güncellenerek acilen giderilmelidir. Aksi halde sağlık hizmeti zamanla daha da aksayacak, çalışan personel bu yükün altında ezilmeye devam edecek ve vatandaşlarımızın mağduriyeti artacaktır."

xx           xx          xx

Eğriye eğri doğruya doğru demek gerekirse (ki gerekir) "randevu" gibi, şikayetlerin bazıları doğru, ama böylesine önemli bir konu kulaktan dolma bilgiler ve gözlemlerle ele alınmaz. Biz yarın ele alalım...

Noktayı "Sayın milletvekili siz bu hastaneyi ziyaret etmemişsiniz" diye koyalım.

Ziyaret etmiş olsalardı o gün hastanede görevli olan Nazlı Eren Tepeli'yi de ziyaret ederlerdi... Hadi Ali Turbalıoğlu'nun dediği gibi "aynı bardaktan su içmiyor" diyelim, benimde tanıdığım Nazlı Eren Tepeli ziyaretten bir şekilde haberdar olur ve eminim gider vekile "hoş geldiniz" derdi...

Hepsi bir yana ben de yeni hastaneye gittim, Bakanlığın pandemi nedeniyle olsa gerek girişte "hasta ziyaretlerinin yasak olduğu" yazılıydı. Sayın vekil bunu görür ve "Günlük yaklaşık 3500 poliklinik hastası, 1700 çalışanı, ziyaretçiler ve refakatçiler ile birlikte ortalama her gün10 bin kişinin girip çıktığı" ifadesini kullanmazdı...

Erken genel seçim olasılığı artmaya başladı, siyasilerin kafası allak bullak oldu. Yarın devam ederiz...

----------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Çöpü nereye atacağını bilmeyene, oyunu nereye atacağını sormak cahilliktir.

ÇİVİ

Arkadaşım "6 milyon mülteci barındırıyoruz, kendi öğrencilerimizi barındıramıyoruz" dedi.

Beni Bi Düşünce Aldı: (((((

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft