Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Millet İttifakında ve İYİ Parti'de çatlak mı?

Eklenme : 11.09.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1672

"İYİ Parti Muğla İl Başkanı Davut Cumhur Akmeşe'nin talimatı ile Köyceğiz İlçe Başkanı Mehmet Durmuş ve 23 kişilik yönetim kurulu üyelerinin istifa ettirildiği iddia edildi."

Haber yerel basını aştı, Yeni Şafak Gazetesi bile böyle yazdı.

Şaşırdık mı? Ben İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı'nın çıkışına şaşırmadım.

O'nun çıkışı da yaygın basında "Millet İttifakı'nda çatlak" olarak değerlendirildi. Cihan Paçacı'nın, Kılıçdaroğlu için "Son zamanlarda tekil konuşuyor" değerlendirmesinde bulunması buna neden olurken, Cumhuriyet'ten İpek Özbey'e konuşan Kılıçdaroğlu, "Biz güçlendirilmiş parlamenter sistemi ortak dillendiriyoruz. Ama onun dışında her partinin kendi düşüncesi var. Hepimiz ayrı ayrı partileriz. Eğer güçlendirilmiş parlamenter sistem gibi bir konuda ortaklaşırsak yine ortak seslendiririz" diyerek Paçacı'ya yanıt verdi.

Bu yanıt ortalığı ne kadar yatıştırdı bilemiyorum... Bu çatlağı ben Cihan Paçacı'nın çıkışından önce görüp, 23.08.2021 tarihinde kaleme aldığım "Behçet Saatcı fincancı katırlarını ürkütmedi korkuttu!" başlıklı yazımda vurgulamıştım...

Mesele aslında Kılıçdaroğlu'nun tekil konuşması değil, ittifakın Cumhurbaşkanı adayı olmaya hazırlanıyor olmasıdır...!

xx           xx           xx

Sanki Büyükşehir Belediyesi'nin bütün etkinliklerine İYİ Parti Muğla İl Başkanı Davut Cumhur Akmeşe çağrılıp, CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu ile birlikte oturtuluyormuş gibi, Uluslararası Zurnazen Festivali'nde Zeybekoğlu ile Akmeşe'nin birlikte oturduklarına bakmayın.

Evet, Millet İttifakında işler karışık. Nitekim iki gün önce Perşembe Pazarı girişinde İYİ Parti tarafından gerçekleştirilen "Aşure etkinliğinde" Adem Zeybekoğlu ve CHP'liler yoktu...

Biz önce İYİ Parti içindeki çatlağa bakalım. İYİ Parti İl Başkanı Akmeşe'nin talimatı ile Köyceğiz İlçe Başkanı Mehmet Durmuş ve 23 kişilik yönetim kurulu üyelerinin istifa ettirildiği iddia ediliyor.

Doğrusu bu iddia bana çok şaşırtıcı gelmedi. İYİ Parti'nin kurucu İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ'ın İl Başkanlığı sırasında, Ümit Özdağ'ın disipline verilmesi için imza vermemiş olması "bahane edilerek" il yönetim kurulu üyeleri istifa ettirilip Şekerdağ'ın il başkanlığı düşürülmemiş miydi?

xx           xx          xx

Gazeteler yazdı, İYİ Parti Muğla'da geçen hafta gerçekten bir deprem yaşanmış. Altında kim kaldı, kim kalır bilemem. Şimdilik İYİ Parti'nin kalması kaçınılmaz.

Bu günlerde "feragat" sözcüğü çok kullanılıyor. Arkadaşım Köyceğiz İlçe Yönetimi için "Feragat etmiş olabilirler mi?" diye sordu. Beraber güldük...

Haberlere bakılırsa İYİ Parti Muğla İl Başkanı Davut Cumhur Akmeşe'nin talimatı ile görevden düşürülmüşler. Ki bu "istifaların" ardından 130 üyeye sahip Köyceğiz'de 45 kişi de İYİ Parti'den istifa etmiş. İstifaların arkası gelecekmiş. Eğer doğruysa, işte bu yüzden bu depremin altında önce İYİ Parti kalır...

Meral Akşener, geçmişte rahmetli Turgut Özal'ın başardığı gibi dört eğilimden oluşan liberal bir parti yaratmaya çalışıyor, ama kuruluşunda bu "fotoğrafı" veren Muğla galiba kan kaybetmeye başladı.

İstifalarla ilgili kısa bir açıklamada bulunan Mehmet Durmuş, "İşlerimin yoğun olması nedeniyle Köyceğiz İYİ Parti İlçe Başkanlığından istifa ediyorum. Her zaman partimle beraber yürüyeceğim parti üyeliğim de devam edecek" demiş. Arkadaşımın sorusu ile değil, ama bu ifade ile beni bir gülmek aldı...

23 kişinin de işleri birden yoğunlaşmış mı?!

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Metin Ergun ise "Uzun zamandır ben seyahatlerdeyim. Son derece yorgun ve uykusuzum. Bildiğim kadarıyla Köyceğiz Yönetim Kurulu üyeleri istifa ettiği için görevden düştü. Konuyu tam detayı ile bilmiyorum. Bana intikal edeni söylüyorum. Mehmet Durmuş'u yönetimi de sever. Araştıracağım" demiş...

Sayın milletvekilinin İncilay Gezgin Şekerdağ'ın yönetim kurulu üyelerinin istifasından da haberi olmamıştı... Şaşırmadık...

xx           xx          xx

Muğla Postası kalemlerinden Neval Arslan'ın "Saatcı'nın akıbeti İYİ mi?" başlığını taşıyan 25 Ağustos tarihli yazısı da bu partideki "çatlağı" ortaya koyan önemli yazılardan biri olmuştu. Nedense çok tartışılmadı.

Neval Arslan'ın "Saatcı İYİ Parti'ye geri mi dönüyor" sorusunun yanıtını arayan yazısında, Behçet Saatcı'nın "ılımlı bir yaklaşım" ortaya koyarken, İYİ Parti İl Başkanı Davut Cumhur Akmeşe'nin "Bu saatten sonra ne Behçet Saatcı 'ben yuvaya döndüm' diyebilir ne de biz 'Behçet Saatcı yuvaya döndü' diyebiliriz. İYİ Parti Behçet Saatcı'dan ibaret değildir" ifadesinde bulunması bana göre partideki "çatlağı" ortaya koyan önemli ipucu olmuş.

Bu ifade Davut Cumhur Akmeşe'nin olmakla beraber arkasında Metin Ergun'u aramak gerekir. Aynı kökten gelen insanlara bile dar gelen bir yapı "dört eğilimi" sizce nasıl bir arada tutabilir?

xx           xx          xx

"Behçet Saatcı İYİ Parti'ye döner mi?" sorusunun yanıtı "Muğla siyasetinin geleceğini" tek başına belirleyici olmamakla birlikte "etkileyici" çok önemli bir etkeni olacaktır.

Başta sözünü ettiğim "Behçet Saatcı fincancı katırlarını ürkütmedi korkuttu!" başlıklı yazımda bu sorunun yanıtını ben de aradım ve orada "Bence dönebilir. Akşener'le helalleşirler ve döner. Ancak 'Kurt kışı geçirir, ama yediği ayazı asla unutmaz!' diyen sözü de bilirsiniz..." diyerek şu ifadelerde bulunmuştum:

"Behçet Saatcı'ya milletvekilliği teklif edilebilir, Metin Ergun bir başka yerden aday gösterebilir. Bu CHP'ye en az 2 milletvekili kaybettirir. Behçet Saatcı'ya büyükşehir adaylığı teklif edilebilir. Ki bence Saatcı da bunu kabul eder ve CHP'den alacağı oyların yanında Memleket Partililerin de desteği ile seçilir ve CHP Muğla'da Büyükşehir'i kaybetmekle de kalmaz! Bu iki seçenekten birinin ve özellikle Büyükşehir adaylığının gerçekleşmesi ise Millet İttifakı'nın dağılması anlamına gelebilir. Buna ihtimal vermek istemeyenler olabilir, ama bana Behçet Saatcı'nın Marmaris'te eski genel başkanı ile fotoğraf vermesi ne kadar doğal geldi ise olası erken seçime CHP ile HDP'nin, İYİ Parti ile Memleket Partisi'nin ittifak yaparak yürümeleri de doğal gelecektir.

Tabi gerçeği açıklayacak iki kişi var; Akşener ve Saatcı... Ben Saatcı önümüzdeki günlerde bir açıklama yapar diye bekliyorum. Şu kadarını söyleyeyim, Behçet Saatcı'nın verdiği fotoğraf fincancı katırlarını ürkütmedi, korkuttu..."

Burada doğrusu "fincancı katırları" önemli. İl Başkanı Akmeşe'nin Neval Arslan'ın sorusuna yazımdan 2 gün sonra cevap vermesi de önemli bir tesadüf olmuş...

 

xx           xx          xx

Ben o yazımın "Karşılamada tek CHP'li Muhammet Tokat oldu" ara başlıklı bölümünde de "İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Muğla'ya en son gelişinde (28 Haziran) Milas ve Marmaris'te esnaf ziyaretlerinde bulunmuş, gittiği her yerde üzerinde CHP gölgesi olmuştu. Ben de 7 Temmuz tarihli 'Muğla'dan Meral Akşener geçti...' başlıklı yazımda şu ifadelerde bulunmuştum" diye bir anımsatmada bulunup, Akşener'in son gelişinde "CHP gölgesi imajı, algısını" silme gayreti içinde olduğunu yazmış, "Bu sefer öyle olmadı. Sanki Akşener orman yangınları ile ilgili incelemede bulunmaya değil de o imajı, algıyı silmeye gelmiş gibi bir görüntü verdi. Kendisini Milas-Bodrum Havaalanı'nda karşılayan heyetin içinde CHP'den sadece Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat yer aldı..." diye noktalamıştım.

Davut Cumhur Akmeşe Metin Ergun'dan habersiz hareket edemez, Cihan Paçacı da o çıkışı Meral Akşener'den habersiz yapamaz. Meral Akşener bence CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisinin "Cumhurbaşkanı adayı" olma olasılığından rahatsızlık duymaya başladı...

Bu olasılık var mı derseniz elbette var... Cumhurbaşkanı adayı Ekrem İmamoğlu veya Mansur Yavaş olursa yerine meclisten AK Partili bir başkan seçilir. Yerel seçimlerde genel seçimden sonra... Bence bu iki isim boşuna tartışılıyor. Sizce de asıl tartışılması gereken 19 yılda 16 seçim kaybeden Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığı olması gerekmez mi?...

Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlıkta kalabilmek için Cumhurbaşkanı adayı olma ihtimali son zamanlarda giderek artıyor... Bu da son zamanlarda vaatlerinde kendini gösteriyor. Ki Kılıçdaroğlu'nun sosyal medya hesabından gençlere seslendiği bir video bardağı taşırdı. Kılıçdaroğlu o videosunda, iktidar olmaları durumunda ilk 6 ayda neler yapacaklarını gençlere anlatırken ittifaktan ziyade "ben" odaklı cümleler kuruyordu. Bu ittifak ortağı İYİ Parti'de sinirleri gerdi.

Karşılıklı açıklamalarla gerginlik giderildi görünüyor, ama göreceğiz...

------------------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Mum olmak kolay değildir, ışık saçmak için önce yanmak gerekir. - Alıntı.

ÇİVİ

CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu 8 Eylül'de yaptığı açıklamada "Partimiz 98 yaşında iktidara yürüyor!" demiş. Arkadaşım "98 yıl neden beklemişler?" diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft