Milas'ta TÜBİTAK Bilim Şenliği başladı

Milas'ta TÜBİTAK Bilim Şenliği başladı
Eklenme : 16.06.2021 15:24:00
Görüntülenme: 1328

Bir yılı aşkın süredir büyük emeklerle hazırlanan ve bu yıl ilki düzenlenen Milas Bilim Şenliği Atapark'ta yapılan açılış töreni ile başladı. "Köyde Şehirde Kültür Sanat Bilim Her Yerde" teması ile düzenlenen TÜBİTAK 4007 Milas Bilim Şenliği 4 gün boyunca devam edecek.

TÜBİTAK'ın desteğiyle Milas'ta ilki düzenlenen TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği'ne; Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Cüneyt İlter, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, şenliğin paydaş kurumları, öğrenci, öğretmen ve vatandaşlar katıldı.

 "Köyde Şehirde, Kültür-Sanat-Bilim Her Yerde" temasıyla Milas Atapark'ta gerçekleştirilen TÜBİTAK 4007 Milas Bilim Şenliği programı; saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Protokol konuşmalarıyla devam eden programın açılış konuşmasını, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal yaptı.

Düzenlenen Bilim Şenliği'nin tanıtımı, anlamı, önemi hakkında bilgi veren İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal "İlim öğrenilen değil, yaşanandır. Yaşanmayan ilim, geçmeyen para gibidir.' Milas'ta eğitim alan öğrencilerimiz bu 4 gün boyunca yaşayarak öğrenme imkânı bulacaklardır." dedi. İsa Bal konuşmasının sonunda, öğretmen ve öğrencilerin gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan bu projelerin bilim ve teknikte yeni buluşlara kapı aralamasını temenni ederek, "TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliğinin yazım aşamasından başlayarak, projenin hazırlanması ve uygulama sürecine katkılarından dolayı başta Proje Yürütücümüz Sayın Alirıza Kozak'a ve emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerime teşekkürlerimi sunar, ilçemize vatana ve milletimize hayırlı olmasını temenni ederim" dedi.

Hafta başında göreve başlayan ve ayağının tozuyla katıldığı Milas Bilim Şenliği'nde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay ise, "4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı'nın; bilim kültürünün ve iletişiminin toplumun daha geniş kesimlerine yaygınlaştırılmasını sağladığını belirten İl Müdürü Emre Çay; Bilim Şenlikleri, genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp, birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağlar. Bu tür etkinlikler, hayal gücü ile yaratıcılığın birleşimidir. Eğitim kurumlarının birinci amacı da bu yaratıcılığın ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktır" dedi.

Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke konuşmasında, ilçede ilki düzenlenen Bilim Şenliği'nin açılışını gerçekleştiriyor olmaktan duyduğu mutluluğu belirtti. Çocukları bilimsel düşünce ile yetiştirmenin önemine, bu tür şenliklerin öğrencilerin yeteneklerinin keşfedilmesine vesile olduğuna değinen Kaymakam Böke, "Sevgili öğrenciler eminim ki proje çalışmalarınızın her biri ilerde başarılı çalışmalarınıza atılacak büyük imzaların ilk basamağıdır. 4007 TÜBİTAK projesinin gerçekleşmesinde emeği geçen tüm eğitimcilerimizi ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum" dedi.

Protokol konuşmalarının ardından şenlik, Atapark'taki renkli etkinliklerle devam etti. Milas Özel Özge Koleji öğrencileri tarafından dronela gökyüzünde Muğla Zeybeği' gösterisi ve bilimsel gösteri gerçekleştirildi. Protokolün ve törene katılanların ilgi ile izlediği gösteri büyük alkış aldı. Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke ve protokol eşliğinde TÜBİTAK 4007 Milas Bilim Şenliği'nin açılışı yapılarak kurdele kesildi. Şenlik protokol üyelerinin stantları gezerek bilgi alması ile devam etti.

4 gün boyunca devam edecek olan Bilim Şenliği'nde; bilimsel laboratuvar etkinlikleri, sanatsal ve kültürel etkinlikler, fizik, biyoloji, kimya, matematik ve teknoloji alanında toplam 40 atölye yer alıyor. Lider öğretmen ve rehber öğretmenlerin görev aldığı atölyelerde yapılan projeler tanıtılırken sergi ve etkinliklerin yanı sıra, 7 akademisyen konuşmacının katılımıyla konferans da düzenlenecek. Bilim şenliğinin diğer bilim şenliklerinden ayrılan en önemli özelliği ise aynı anda ilçede birçok yerde gerçekleştiriliyor olması. Milas Bilim Şenliği; Atapark'ta, Belediye Toplantı Salonu'nda, Milas Veterinerlik Fakültesi ve Milas Meslek Yüksek Okulu'nda, Özge Koleji Konferans Salonu'nda düzenleniyor.

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft