Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

MHP'lisi de CHP'lisi de yeşil alana başka bakıyor!

Eklenme : 13.09.2021 00:00:00
Görüntülenme: 2181

Sosyal medya kullanıcılarından Ali Turbalıoğlu, Bayır'da yol üzerindeki "aile çiftliğinde" ağırladığı "siyasi konuklar" ile olan paylaşımları ile ilgi çekmenin yanında "eleştirel paylaşımlarıyla" da zaman zaman şimşekleri üzerine çekmekle birlikte "fotoğraflı paylaşımları" ile de gazetecileri atlatmaya başladı.

Bana göre ortalıkta "gazeteci" olarak dolananların çoğundan daha gazeteci, ama bir gazetede çalışarak ekmeğini bu işten yemeyenlere ben gazeteci demem...

Ancak öyle "haberler" üretiyor ki O'na hiç değilse "Doğru ve İyi Haber Veren Kaynak" bari demeliyim.

Hani "Bakma, görme" meselesi vardır ya, O "bakanlardan" değil "görenlerden"... Son olarak 8 Eylül tarihli paylaşımında Menteşe'de Recai Güreli Caddesi'nde Muğlalıların "Üçgen Park" olarak bildikleri (Mabolla'nın karşı köşesi) yerdeki büfeyi fotoğraflamış ve altına şöyle yazmış:

"Burası Menteşe, Muğla merkez sayılır, Ticaret Lisesi'nin önü, Üçken Parkın olduğu yer... Arkadaşlar bunu nasıl görmüyorlar? Pazar yerini taşıyorsun tuvaletini yapamıyorsun... Düğün salonu var tuvaletinde su yok, kapısı çürümüş, küften görünmüyor... Caddeleri pislikten geçilmiyor... La bi Asar Dağı'na çık, ben bu Muğla'ya ne verdim de, ne yaptım de... 50 yıl CHP'de olan Muğla'yı kaybedersen Zurna Festivalini en arkada izlersin, insan içine çıkamazsın..."

xx           xx          xx

Dedim ya, Ali Turbalıoğlu "gazeteci" değil, ama gazetecilerden gazeteci...

Bu kadar güzel özetlenir. Sevgili Ali'nin anlattığını veya anlatmak istediğini ben anlatmaya kalksam bu köşe yetmezdi. O meramını güzel anlatıyor. Anlayan var mı bilmiyorum.

Oraya "Üçgen Park" dendiğinde ben sanıyorum lise öğrencisiydim. Park, rahmetli Orhan Çakır'ın Muğla Belediye Başkanlığı'nda düzenlenmişti. Büfeyi ise Muğla Rotary Kulübü yaptırmıştı. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ün de o zaman üyesi olduğu Kulübün Dönem Başkanı da Dr. Necdet Doğu'ydu...

Çok emin değilim, Osman Gürün'ün Muğla Belediye Başkanlığı'nın son zamanlarında veya Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş'ün ilk yıllarında büfe işletmecisi "parkı" bir "kafeteryaya" dönüştürdü. Bu bir anda olmadı. Alıştıra alıştıra, yavaş yavaş... Merak ediyorum Menteşe Belediyesi buradan sadece büfe kirası mı, büfe kafeterya kirası mı; büfe ayrı kafeterya ayrı kira mı alıyor?

Sadece büfe kirası alındığını söyleyenler de var.

Duyumlarıma göre burada zaman zaman canlı müzik te yapılıyormuş. Oldu olacak alkol ruhsatı da verin olsun bitsin...

xx           xx          xx

Benim merakım aslında bu da değil... Ben asıl bu parkın nasıl kafeterya olduğunu merak ediyorum.

Belediye Meclisi'nde bu konuda bir karar alındı mı acaba?

Rotaryenlerin plaketini ne yaptınız? Bari kulübe iade etseydiniz? Orada yaptıkları harcamayı da iade etmeniz gerekir mi bilmiyorum... Parklar semt halkının ve oradan gelip geçenlerin soluklandıkları yerlerdir, ama... İmar Planı'nda bu yer ne diye işaretli acaba? Yeşil alan mı?

Yeşil alandan kafeterya üreten aslan sosyal demokratlar!

Sahi o kafeteryadan yararlananlar tuvalet ihtiyaçlarını nerede gideriyorlar? Ticaret Lisesi'ne mi gidiyorlar?

Menteşe'nin öteki yeşil alanları ne halde acaba...

xx           xx          xx

Üzüm üzüme baka baka kararıyor diyeceğim, ama bunlar aynı partiden de değil... Ama CHP'li Menteşe'de "Yeşil alana kafeterya" yapılırken, Ortaca'da "Yeşil alana cami" yapılıyor.

Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir'in haberi yokmuş. Muhtemelen Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş'ün de haberi yoktur...!

Allah'tan Bahattin Gümüş'ü Ali Turbalıoğlu haber yaptı. Alim Uzundemir'i Odatv haber yapmış.

Murat Sökdü arkadaşımız Odatv'de 09 Eylül tarihli haberine "MHP'li Başkan 'haberim yok' dedi, temel atma töreninden çıktı..." üst başlığı ile "Yeşil alana kaçak cami" başlığı atmış. Sökdü "Muğla Ortaca'da yeşil alana kaçak cami yapıldığı ortaya çıktı. Bahçelievler Mahallesinde yaklaşık bir ay önce inşaatına başlanan ve su basmanı atılan cami inşaatı hakkında Belediye Başkanı Alim Uzundemir, 'Açıklamaya gerek yok' dedi." diye başlayan haberinde şu ifadelere yer vermiş:

"Camiinin yapıldığı alan mevcut imar planına göre, kamunun kullanılmasına açık ve imar planında terk edilmiş yeşil alan da yer alıyor. Yaklaşık 400 metrekare büyüklüğündeki camiinin yapıldığı alanın yeşil alandan çıkması için, Muğla Büyükşehir Belediye Meclisinden karar alınması gerektiği ancak böyle bir kararın alınmadığı belirtiliyor. Odatv'nin ulaştığı MHP'li Belediye Başkanı Alim Uzundemir, 'Açıklama yapacak mısınız' şeklindeki soruya, 'Yok açıklamaya gerek yok. Vatandaşın biri öyle bir şey yapmış memurlarım gidip bakacaklar" dedi. Öte yandan konuyla ilgili açıklamasında 'haberim yok' diyen Başkan Alim Uzundemir'in ise yeşil alana yapılan kaçak caminin temel atma törenine katıldığı anlaşıldı."

Murat Sökdü pek öyle eksik haber yapmaz, ama bu sefer yapmış; Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'den görüş almamış... Acaba Başkan Gürün ne diyor bu işe?

xx           xx           xx

Bugün arkadaşlarımızın haberlerinin arasında dolaşıyoruz. Genç meslektaşlarımızdan Esma Turan'da Yenigün Gazetesi'nde çıkan haberine "Tarihi Arasta'da ki Metruk Binalar Madde Bağımlılarının Yuvası Oldu" başlığı atmış.

Haberinde "Muğla'nın merkez Menteşe İlçesi'nde yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra üniversite öğrencilerinin de uğrak yeri olan tarihi Arasta bölgesinde, uyuşturucu madde kullanan şahıslar adeta cirit atıyor. Duvarları yıkılan, içerisi tahrip edilen Arasta bölgesindeki bir bina, kimliği belirsiz kişi veya kişilerin meskeni haline geldi." diyor.

Şaşırdım, haberin fotoğraflarına baktım, Şeyh Camii'nin karşısında tarihi Saatlı Kule'ye bitişik yine tarihi "Bicili Hanı" vardır, oradan söz ediliyor. Esma Turan haberini özetle şöyle sürdürmüş:

"Şeyh Camii'nin de yanı başında bulunan söz konusu binanın içi korku filmlerini aratmıyor. Camını kırıp içeri girdikleri bir binanın odasını yatak odasına çeviren madde kullanıcıları binayı mesken tutmuş durumdalar. Bu binalarda kalan şahısların, civardaki bazı iş yerlerinden hırsızlık yaptıklarını da belirten bölge esnafları ve vatandaşlar bu durumdan oldukça rahatsız.

Madde bağımlılarının yuvası olan binanın yanında esnaflık yapan bir başka esnaf ise, 'Burada sigara izmaritleri de var. Burası yanarsa Arasta'mız yanar' dedi."...

xx           xx           xx

Esma Turan'ın haberindeki iddiaların gereğini polis yapar.

Dişçigil ailesine ait olan o tarihi yapının yangın tehlikesi ile karşı karşıya kalması ve yerel yönetimlerimiz kadar mal sahiplerinin de buraya sahip çıkmamaları oldukça düşündürücü.

Esnafın "Burası yanarsa Arasta'mız yanar" dediği yapı yıllar önce böyle anlatıldığı gibi metrukdu ve çok ciddi bir yangın geçirmişti. Yanan bölümler sonra aslına uygun olarak yapılmıştı.

Anlamıyorum... Yine yanması mı bekleniyor? Ne olacak yanarsa? Belediye "Koruma İmar Planını" değiştirecek, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu da onay verecek de "çok katlı yapılaşma izni" mi alınacak?

Dosdoğru söylemek gerekirse Dişçigil Ailesi'nin yeni kuşaklarının bu şehre ve yerel yönetime borcu var. Elbette Akyol'da tarlaları arsaya dönüşürken eski Koca Havuz'un olduğu alanı şehre "yeşil alan" olarak kazandırdıklarını söyleyebilirler. Ancak tarihi Saatlı Kule'nin etrafını, hanın Saatlı Kule Caddesi cephesini yıkıp, orijinal han ile bütünlük sağlanmış bir yapı ortaya çıkararak Saat Kule'yi anıtsal olarak ortaya koyduklarında orası çok daha değer kazanacaktır.

Ailenin önde gelen isimlerinden Mehmet Dişçigil böyle bir uygulamaya öncülük yapabilir, ortaya bir "butik otel", Muğla'ya yeni bir yaşam alanı yaratıp, o bölgenin "çekim merkezi" olmasına katkı yapabilir diye düşünüyorum.

Muğla gerçekten önemli... Ancak "Muğlalı" olabilmek çok daha önemli. Hadi sevgili Mehmet beni utandırma...

---------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Gerçek bir dindar Atatürk'ü sever. Gerçek bir Atatürkçü de Gerçek dindarları sever... -Ertuğrul Gönenç

ÇİVİ

CHP Kavaklıdere'de, MHP Milas'ta, İYİ Parti Menteşe'de aşure dağıtımı yapıyor. Arkadaşım "Pandemi nedeniyle iftar düzenleyip selfi çekemediklerindendir" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft