Metin Ergun beyaz et sorununu meclise taşıdı

Metin Ergun beyaz et sorununu meclise taşıdı
Eklenme : 14.06.2021 14:29:00
Görüntülenme: 1298

İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı ve Muğla Milletvekili Metin Ergun, beyaz et sektörünün yaşadığı sorunları gündeme taşıdı.

Ergun, beyaz et sektörünün sıkıntıları ile ilgili olarak Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın cevaplandırması için soru önergesi verdi.
Önergesinde, Türkiye ekonomisinin son yıllarda içinden geçtiği kriz atmosferinin tarımdan sanayiye kadar birçok alanda üretim maliyetlerini arttırdığını vurgulayan Ergun, üretim maliyetlerinde yaşanan artışlar sebebiyle birçok üreticinin ortaya çıkan maliyetlerle artık baş edemez duruma geldiğini ifade etti.
Yaşanan krizden dolayı olumsuz etkilenen sektörlerden birisinin de beyaz et sektörü olduğunu vurgulayan Ergun, beyaz et üretimi yapan çok sayıda firmanın ya konkordato ilan ettiğini ya da üretim tesislerini bankalara veya yabancı sermayedarlara satmak durumunda kaldığını söyledi.
Yakın zamana kadar vatandaşların kırmızı ete göre beyaz eti daha fazla tükettiğini belirten Ergun, beyaz et üretiminde yaşanan maliyet artışlarının vatandaşların beyaz et tüketimini de azalttığını ve üreticiler için çift yönlü bir mali baskı yarattığına dikkat çekerek, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'a konuyla alakalı olarak hem üreticilere hem de tüketicilere yönelik hangi tedbirleri aldıklarını sordu.

Metin Ergun'un meclise verdiği önerge şu sorulardan oluşuyor:

"Bakanlığınızın, beyaz et üretiminin ana maliyet kalemi olan yemlerle alakalı olarak maliyetlerin azaltılması konusunda bir çalışması var mıdır? Bakanlığınızın, tüketicilerin gittikçe azalan beyaz et talebini yeniden arttırmak için herhangi bir çalışması var mıdır, böyle bir çalışma varsa ne tür adımlar atılacaktır? Bakanlığınız, sektördeki firmaların mali durumlarının sektöre zarar verecek şekilde kötüleşmesi ihtimaline karşı ne gibi tedbirler almıştır? Söz konusu firmalara karşı herhangi bir destek, hibe ve uygun kredi sağlama konusunda Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?"

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft