Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Türkiye'de özellikle hafta sonunda etkili olan sıcak hava dalgasının Ege için 20 Nisan Çarşamba gününe kadar etkili olacağı kaydedildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Türkiye'de özellikle hafta sonunda etkili olan sıcak hava dalgasının Ege için 20 Nisan Çarşamba gününe kadar etkili olacağı kaydedildi.
Eklenme : 17.05.2020 22:20:00
Görüntülenme: 1319

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Türkiye'de özellikle hafta sonunda etkili olan sıcak hava dalgasının Ege için 20 Nisan Çarşamba gününe kadar etkili olacağı kaydedildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ayrıca Muğla'nın üst üste 3 gün sıcaklık rekorları kırarak Mayıs ayı sıcaklık rekorunun 39.1 olarak kayıtlara geçtiğini  kaydetti. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'ne ait Twitter hesabından paylaşılan açıklamada, "Antalya 1945 yılında 38.7 derece, bugün 43.0 derece; Aydın'da 1969'da 40.2 derece bugün 42.6 derecedir" ifadelerine yer verildi.

Muğla rekor üstüne rekor kırdı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Muğla'nın üç gün boyunca sıcaklık rekoru kırdığı kaydedildi. Açıklamada, "Muğla'da üç gün üst üste sıcaklık rekorları kırılarak Mayıs ayı sıcaklık rekoru 39.1 olarak kayıtlarımıza geçmiştir" ifadesi dikkat çekti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından hava sıcaklıkları ile ilgili yapılan açıklama şöyle devam etti:

"Yurdumuzda etkili olan sıcak hava dalgasının bu hafta Marmara bölgesi, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesinde etkisini azaltacağı; ancak Ege Bölgesi, Akdeniz, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Perşembe gününe kadar etkili olmaya devam edeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklığının 18, 19 ve 20 Mayıs'ta mevsim normallerinin Ege Bölgesi, Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ile Çorum, Amasya ve Tokat illerinde 10 ila 13 derece üzerinde; İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun batısı ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 5 ila 9 derece üzerinde; diğer yerlerde ise 2 ila 5 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor. 21 Mayıs Perşembe gününden itibaren yurdun kuzeybatı kesimlerinden itibaren başlayacak serin ve yağışlı sistemle birlikte hava sıcaklıklarının Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri kademeli olarak azalarak ülke genelinde mevsim normalleri civarına inmesi bekleniyor. Vatandaşlarımızdan özellikle kronik rahatsızlıkları bulunanlar ile çocuk ve yaşlılarımızın aşırı sıcak havanın neden olabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları ve güneş ışığının dik geldiği saatlerde açık havada bulunmamaları sağlıkları açısından önem arz etmektedir."

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft