Faik İlter

Faik İlter

BulKeşfet

Metaverse nedir? Yada Türkçesi Ötevren nedir?

Eklenme : 13.01.2022 10:17:00
Görüntülenme: 312

Metaverse kelimesi 1 yıldır herkesin ağzında size burada kısaca anlatmaya çalışacağım. Öncelikle kelimenin kökü iki kelimeden oluşuyor meta ve universe yani türkçesi öte ve evren yani Metaverse'nin Türkçesi ÖTEVREN oluyor. Bu gerçek dünyadan farklı ayrı bir dünyayı tanımlamayla ilgili bir durum. "Metaverse" ne zaman geliyor? Bizi oraya götürmek için ne olması gerekiyor? Meta veri deposunda dikkate almamız gereken gelecekteki eğilimler ve şeyler nelerdir? Meta verinin ne olduğuna dair bu kadar çok tanımla, bence onu aynı anda hem çok heyecan verici hem de çok zorlu kılıyor.

"Metaverse" ilk olarak 1992'de Snow Crash adlı bir bilim kurgu romanında yazılmıştır. O zamandan beri bu terim, dijital bir dünyada birbirleriyle etkileşime giren sanal avatarları ifade etmeye başladı. Çoğu zaman bunu 3D olarak düşünürüz; gerçek dünyada yapacağınız her şeyi yapabileceğiniz sanal gerçeklik olarak düşünüyoruz.

Web3, kripto ve metaverse çevresinde gördüğüm enerji, momentum ve coşku - bunu on yılı aşkın süredir görmemiştim. Gerçekleşen bu dönüşümün zemin katına çıkmak büyüleyici. Yine de, bu coşkuyla birlikte, bu işi zorlaştırıyor çünkü açıkçası, bir sürü kaos da var. Bir sürü tanım var. Henüz hiçbir şey için borularımız ve temellerimiz bile yokken birçok insan gökdelenler inşa etmeye çalışıyor.

Ve bu yüzden, hemen şimdi sahneye girmek için biraz kaostan hoşlanmanız gerekiyor. Ancak geçen hafta benim için bu gelişmelerle ilgili düşüncelerimi paylaşan bir girişimci benim için çok iyi özetledi: "İnternetin başlangıcında orada olma şansınız varken, neden başka bir şey yapasınız?"

Metaverse, geleceğin dijital dünyası hakkında konuşmak için bu tür bir istek uyandıran terim haline geliyor. Bu büyük kelime, kulağa havalı, yenilikçi ve ileri teknolojiye sahip olacağı ve risk sermayedarlarından daha kolay para toplayabilecekleri için muhtemelen şirketlerin yarısının savurduğu şeydir.

Metaverse heyecan vericidir, ancak yalnızca birçok kişi bir iş fırsatı olduğunu düşünürse. Yani şunu anlamaya çalışıyor olabilirsiniz: Metaverse bugün sizin için ne yapabilir?

1. Kimlik ve kendini ifade etme imkanını: Açmak gerekirse insanlar diğer insanlara neyi önemsediklerini, onlar için neyin önemli olduğunu ve neyi temsil ettiklerini iletmek için kim olduklarını göstermek için para harcayacaklarını bir ortamdır metaverse. Bunlar, hayırseverliğe, müziğe veya modaya olan sevgimizi sergilemek için fotoğraflar üzerindeki filtrelerden, NFT (non fugible token - Değiştirilemeyen para) profil resimlerinden olabilir. Bir kimlik duygusuna sahip olmamızı ve kendimizi dijital bir biçimde ifade etmemizi sağlayan her şey metaverse'de önemli olacaktır.

2. Koleksiyon. Gerçek hayatta, bir şeyler toplamayı severiz. Eminim sevdiğiniz bir koleksiyonunuz vardır. Bunu bir düşünün çünkü sanal bir dijital dünyada bir şeyler toplamak isteyeceğiz. İnsanların toplamayı sevdiği bir sektördeyseniz, Metaverse'de oynamak için harika bir yerdir.

3. Deneyimler ve eğlence: Oyunlar, spor etkinlikleri, müzik, konferanslar - dünyanın dört bir yanından insanlar tarafından sanal olarak paylaşılabilen, hayatı eğlenceli ve zenginleştiren herhangi bir etkinlik, gerçek dünyada olup bitenler göz önüne alındığında, meta veriye gitmemizin tam nedenleridir.

4. Topluluk ve sosyalleşme: Web3 (yeni internet ortamı) 'te insanların eylemlerini yönlendiren en büyük şeylerden biri ait olma ihtiyacıdır. Ortak çıkarları, ortak mülkiyeti olan insanlar etrafında bir topluluk oluşturmaya yardımcı olabilirseniz, insanların paylaştığı ve etrafında bir topluluk oluşturabileceğiniz her şey gerçek hayatta önemlidir ve sanal hayatımızda önemlidir. Burada iş imkanlarıda çok olacaktır.

Bu dört ihtiyacı karşılayan işletmeler, Metaverse'in ilk yinelemesinde son derece başarılı olacaktır. Yeterki bu iş için doğru insanlara ulaşsınlar.

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft