Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Mesele Ağaç mıydı!

Eklenme : 20.05.2022 00:00:00
Görüntülenme: 396

Türkiye'de 03 Kasım 2002 tarihindeki Ak Parti iktidarı ile birlikte yeni bir sayfa açıldı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, "Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" dedi ve öyle oldu.

O tarihe kadar topluma bazı şeyler inandırılmış ve hatta bu yanlışların yanlış olduğunu düşünenlerin de düşüncelerini anlatmalarına, izah etmelerine imkan verilmemişti. Şöyle ki, 1980 ve 1990'lı yıllarda üniversite öğrencilerinin türbanlı olarak okula girmelerini engelleyen uygulamalar sırasında bu uygulamaları, anayasal haklar, bireysel hak ve özgürlükler, eğitim hakkı gibi haklar yönünden okuyanlar ve bu açılardan da bir hak ihlali olduğunu söyleyenler toplumda linç edilmeye çalışılırken birçok kişi de uygulamayı savunmuştur.

Çocuklarını asker ocaklarına gönderen annelerin yemin törenleri sırasında çocuklarına kışla dışından hüzünlü ve mahzun bakışları da o tarihte birçok kişi tarafından normal ve olağan karşılanmıştır.

Oysa, bugün sadece öğrenciler değil asker ve polis dahil tüm kamu personeli rahatça eğitim ve çalışma hayatlarına devam etmektedirler. Asker anneleri de çocuklarının yemin törenlerini rahatça izleyebilmektedirler. Kat sayı uygulaması ise birçok gencin hayatını olumsuz etkilemiş ve Ak Parti hükümetleri döneminde ise kaldırılmıştır.

Kısacası, Ak Parti döneminde birçok uygulamaya bireysel hak ve özgürlükler açısından bakılmıştır.

İşte bu sebeple de yıllarca yanlış olan, ama bu yanlışın doğru olduğunu söyleyen kesimler 03 Kasım 2002'den itibaren Ak Parti hükümetlerini yıpratmak amacı ile birçok yola başvurmuşlardır.

2006 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Ana Muhalefet Partisi önderliğinde irtica üzerinden başlatılan kampanyalara asker ve yargının da dahil olması ile Ak Parti kapatma davasına muhatap olmuştur.

Parti kapatma davasının sonuçlanmasını takiben de bu kesimlerin parti ve hükümete yönelik bakış açıları hiç değişmemiş ve her seferinde hükümeti yıpratmak için toplumsal algı üzerinden toplumsal hareketler oluşturmak adına mücadele etmişlerdir.

İşte bu noktada Gezi Parkında ağaç kesileceği iddiası ile başlatılan kışkırtma, toplumsal bir hareket oluşturmuş ve günlerce sürmüştür. Bu eylemler sırasında ülke maddi ve manevi olarak zarar görmüş olup oluşan maddi zararın boyutu ise tahminlerin ötesindedir. Çevre ve ağaç üzerinden başlatılan bu hareket de Cumhurbaşkanımızın dik duruşu ile sona ermiştir. Gezi olaylarında eylemcilerin talepler ise üçüncü köprü ve yeni havalimanının yapılmaması idi.

Ak Parti hükümetleri bu ülkeye en çok ağaç diken ve en çok yeşil alan kazandıran hükümetlerdir. Ancak, bazı çevrelerin özellikle çevre ve ağaç üzerinden yaptıkları/yapmaya çalıştıkları algı hiç değişmedi.

Türkiye son yirmi yılda çok önemli ekonomik kazanımlar sağladı ve sağlamaya devam etmektedir. Dünyada yön verilen değil dünyaya yön veren bir ülke durumundadır. İstanbul yeni havalimanı da bu bağlamda yapılmış ve bir çekim noktası olmuştur. Havalimanı gerek yolcu ve gerek ise uçak sayısı bakımından rekorlar kırmaktadır. Geçmişte hizmet vermiş Atatürk havalimanı ise millet bahçesi olarak planlanmıştır.

Ancak, dün ağaç kesildi diye eylem yapanlar bugün ise ağaç dikiliyor diye eylem yapmaktadırlar. Çünkü, mesele dün ağaç değildi, bugün de değil.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft