İdris Koç

İdris Koç

BAY PROTOKOL
İdris Koç'un ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Mesajlaşma Adabı-2

Eklenme : 17.03.2021 00:00:00
Görüntülenme: 679

Geçen hafta mesajlaşma adabına bir giriş yapmış ve bir mani olmazsa haftaya kaldığımız yerden devam edelim demiştik.

Diğer taraftan, "Genel mesajla özel kutlama yapılmaz, başsağlığı dilenmez. Akraba ve arkadaşlara hitapsız genel mesajlar gönderilmez. Örneğin; bu gruplardan "Bayramınız kutlu olsun." şeklindeki genel mesajlar ile kişilere gönderilen "Kandiliniz mübarek olsun." şeklindeki hitapsız mesajlara cevap verilme zorunluluğu yoktur. Diğer taraftan; isme ya da unvana hitaben gelen kutlama mesajlarına mesajla ya da telefonla cevap vermek bir saygı ve nezaket gereğidir." demiştik.

Allah versin; Miraç Kandili nedeniyle yine yüzlerce hazır, hitapsız mesaj aldık geçen hafta. Ben bu hitapsız ve genel mesajların hiçbirine dönüş yapmadım. Hitapla başlayan ve kişiye özel yazılan mesajlara dönüş yaptım sadece.

Bu usulü öğrenmemiz zaman alacak anlaşılan.

Mesajlaşma platformlarında ve ortak mail hesaplarında yapılan paylaşım ve yapılan yazışmalarda dikkat edilmesi gereken hususları paylaşmaya devam edelim.

Öncelikle yazışma sırasında tartışmaya girmemek gerekiyor. Çünkü yazı diliyle jest ve mimikleri muhataba iletmek mümkün olmadığından yazılan her kelime daha sert algılanabilmektedir. Bu nedenle önemli konular ve tartışmalar konusunda yazışmak yerine telefonla görüşmeyi tercih etmek olası kırgınlıkları ve onarılmaz iletişim kazalarını da azaltacaktır.

Sözlü iletişimde karşıdaki kişinin sözünü kesmediğimiz gibi bir kişi mesaj yazarken onu beklemek ve o cümlesini tamamlamadan araya girmemek, cümlesini tamamlamasını beklemek gerekir. Böylece daha sağlıklı bir iletişim kurulabilir, mesajlardaki konuşma sırası karışmamış olur.

Sözlü iletişimde olduğu gibi yazışmalarda da nazik olmak, nezaket dilini kullanmak çok önemlidir. Mesajlaşmaya "merhaba",  "günaydın", "iyi günler" gibi selam ifadeleri ile başlamak, sözlü iletişimde olduğu gibi yazışma boyunca da nezaket ifadeleri kullanmak önemlidir.

Bir kişiyi bir gruba eklemeden önce, bir başkasına üçüncü kişilerin telefon numarasını vermeden ilgili kişiye bilgi vermek, onun onayını almak önemli bir nezaket kuralıdır.

Yeni nesil fazla uzun cümleler kurmaktan hoşlanmıyor. Ya da anlatımını görsel bir araçla zenginleştirmek istiyor. Bu itibarla duygularımızı yazarak ifade etmek yerine "emoji" denilen simgeleri kullanmayı seviyoruz. Emojileri, tasarruflu ve yerinde kullanmak önemlidir. Gerçekten güldüğümüz/tebessüm ettiğimiz ya da üzüldüğümüz durumlarda paylaşımlara ilgili emojiyi eklemek çok daha insani ve görgülü bir davranıştır. Aksi durumlar zamanla hissizleşmemize neden olacaktır.

Kelimeleri ve cümleleri kırparak yazışmak ya da kelimeleri/cümleleri bölerek parça parça mesaj olarak göndermek önemli bir mesajlaşma kusurudur. Bunun yerine ifade edilmek istenen düşünceyi/duyguyu derli toplu bir cümle halinde ve tek seferde yazmak daha doğru bir yöntemdir.

Mesajlaşma platformlarında ve ortak mail hesaplarında yapılan paylaşım ve yapılan yazışmalarda kullandığımız üslup da çok önemlidir. Aynı sözlü iletişimde olduğu gibi yazılı iletişimde de üslubumuza ve kullanılan kelimelere azami dikkat edilmelidir. Seçtiğimiz kelimeleri ölçülü, özenli ve dikkatli bir üslupla karşı tarafa iletmek iletişimin başarısı ve nezaket açısından çok önemlidir.

Başkasıyla çekilmiş fotoğrafları o kişilerin tek tek rızasını almadan ortak grupta paylaşmak ciddi bir saygı kusurudur. Bu sebeple daha başta fotoğraf çekerken bu izni almak olası sorunları önleyecektir. Yine özel fotoğrafların profil resmi olarak kullanılmaması, mahremiyet kurallarına uygun fotoğraf paylaşmak önemli bir görgü kuralıdır.

Gruba ekleme yapılmadan önce ilgili kişiyi ve grubu bilgilendirmek, ekledikten sonra da bir tanıştırma mesajı paylaşmak daha nezaketli bir davranıştır. Yine grup ile organik bir bağı kalmadığı için gruptan çıkan/çıkarılan kişi için önce bir teşekkür mesajı paylaştıktan sonra gruptan çıkarmak bir nezaket gereğidir.

Grubun kuruluş amacı dışında paylaşımlar yamak grup üyelerinin paylaşımlarına karşı duyarsızlaşmasına ve ciddi konuları kaçırmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle gönderilen mesajın hedef kitleye bir yararı olup olmadığını gözeterek göndermek, paylaşımlarda felsefi, politik tartışmalardan uzak durmak, mesaj bir şahsa cevabı içeriyorsa özelden yazmak, kişisel konularla grup mensuplarını meşgul etmemek, grupta bir kişiye kızıldığı zaman kesinlikle alenen o kişiyi hedef alan cümleler kurmamak, muhatapla özelden yazışmak mesajlaşmanın en önemli görgü kurallarındandır.

En önemlisi de bir paylaşım yapmadan önce şu soruları sormak gerekiyor: Bu paylaşımı yapmam gerekiyor mu? Paylaşım için doğru bir zaman mı? Bu paylaşım, grubun genel amacına uygun mu?

17.03.2021

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft