İdris Koç

İdris Koç

BAY PROTOKOL
İdris Koç'un ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Mesajlaşma Adabı-1

Eklenme : 10.03.2021 00:00:00
Görüntülenme: 730

Mesajlaşma platformlarında ve ortak mail hesaplarında doğrudan bizi ilgilendirmeyen mesaj sağanağına muhatap olmak; gereksiz bilgi, resim ve video bombardımanına maruz kalmak oldukça sinir bozucu bir durum.

Her şeyin bir adabı olduğu gibi mesajlaşmanın da bir adabı olduğu kesin. Ancak her nedense bir türlü bunu öğrenemedik.

Öncelikle mesaj göndermek yerine, mümkünse telefonla arama tercih edilmelidir. Mesajlaşarak halledilebilecek bir konu için de muhatap telefonla aranarak rahatsız edilmemelidir.

Mesaj yazarken dilbilgisi kurallarına uygun cümleler kurulmalı, mesaj büyük harfle yazılmamalı (bağırma ve öfke ifadesidir), kısaltmalar (chat dili) kullanılmamalı, kelimeler ve sesli harfler eksiltilmemeli; mesajlar kısa ve öz ifadeler kullanılarak yazılmalıdır.

Kötü haberler asla sosyal medya mesajıyla ya da e-mail ile verilmemelidir. Muhataba "Beni ara.", "paylaş" vb. talepkâr mesajlar gönderilmemelidir.

En çok ihlal edilen sosyal medya görgüsü ise sosyal medya gruplarında kişiye özgü tebrik, kutlama, teşekkür, başsağlığı vb. mesajların paylaşılmasıdır. Oysa bu mesajlar muhatabına özelden gönderildiği takdirde bir anlam taşır. Bu nedenle bir kişiye yönelik tebrik, kutlama, başsağlığı vb. mesajlar onun özel hesabına/numarasına yazılmalıdır.

Örneğin; bir meslektaş ya da mezun grubunda paylaşılan vefat haberi üzerine bu grupta başsağlığı mesajı paylaşmak doğru değildir. Bu gruplar bilgilenme amaçlı olup kişisel paylaşım yeri değildir. Bu nedenle başsağlığı mesajları bizzat ilgiliye gönderilmelidir.

Genel mesajla özel kutlama yapılmaz, başsağlığı dilenmez. Akraba ve arkadaşlara hitapsız genel mesajlar gönderilmez. Örneğin; bu gruplardan "Bayramınız kutlu olsun." şeklindeki genel mesajlar ile kişilere gönderilen "Kandiliniz mübarek olsun." şeklindeki hitapsız mesajlara cevap verilme zorunluluğu yoktur. Diğer taraftan; isme ya da unvana hitaben gelen kutlama mesajlarına mesajla ya da telefonla cevap vermek bir saygı ve nezaket gereğidir.

Mesajlaşmada resim biçimindeki hazır mesajları kullanmak hiç de doğru bir yöntem değildir. Bu hazır mesajlar, hem muhataba saygısızlıktır hem de telefon hafızalarını dolduran çöplerdir. Bu nedenle, resimli mesaj yerine kesinlikle yazılı mesaj tercih edilmelidir.

Bir diğer önemli görgü kuralı da tebrik, kutlama, teşekkür, başsağlığı vb. mesaj metinlerinin başına mutlaka kişiye özel hitabın eklenmesi gerektiğidir. Bu nedenle başında kişiye özel hitap bulunmayan, kopyala-yapıştır mesajlara cevap verilme zorunluluğu da yoktur.

Mesaj gönderirken, isminin karşı tarafın telefonunda kayıtlı olduğu bilinse dahi, mutlaka mesajın altına isim yazılmalıdır.

Zorunlu olmadıkça akşam saat 22.00'den sonra mesajlaşma gruplarında mesaj paylaşılmamalıdır.

Mesleki paylaşım amacıyla oluşturulan mesajlaşma gruplarında cuma, bayram vb. günlerde tebrik mesajı paylaşmak doğru değildir. Bu ortamlarda grubun tamamını ilgilendiren konular dışında mesaj, resim ve video paylaşımı yapılmamalıdır.

Duyuru, tebrik, sohbet vb. amaçlarla mesajlaşma grupları oluşturmak ve kişileri iradeleri dışında bu gruba eklemek ciddi bir saygısızlıktır. Bu amaçla sosyal medya platformlarının toplu mesaj seçeneği kullanılmalıdır.

Farklı amaçlarla oluşturulan sosyal medya gruplarında kişisel paylaşım yapmak, grup üyeleri ile karşılıklı tartışmaya girmek doğru değildir. Bu tür mesajlar özelden gönderilmelidir.

Bayramda ziyaret edilmesi mümkün olmayan kişilere tebrik mesajı gönderilebilir. Ancak üstlere, yakın akrabalara ve dostlara kutlama mesajı göndermek doğru değildir. Bu durumda telefon ederek kutlama yapılmalıdır. Ancak eşdüzey kişiler adına yazılan özel mesajla kutlama yapılabilir.

Alınan e-maillere 24 saat içinde cevap verilmelidir. Çok yoğun bir e-mail trafiği varsa, mailin okunduğunu ve konuyla ilgilenildiğini göstermek için kısa da olsa bir cevap yazılmalıdır.

Bir mani olmazsa haftaya kaldığımız yerden devam edelim.

10.03.2021

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft