Mesajları yanlış anlaşılınca bu kez mektup gönderdiler

Mesajları yanlış anlaşılınca bu kez mektup gönderdiler
Eklenme : 15.01.2021 15:36:00
Görüntülenme: 2503

Memur maaşlarına yapılan zamları protesto etmek amacıyla geçtiğimiz yıl yağ tenekesi içerisinde bordrolarını yakan Türkiye Kamu Sen Muğla Şube üyeleri son dönemde yağa üst üste gelen zamlardan sonra  mesajlarının yanlış anlaşıldığı gerekçesi ile Cumhurbaşkanlığına ve Maliye Bakanlığına mektup yazdılar.

Kadir Tamer

Türkiye Kamu Sen Muğla Şube üyeleri memur maaşlarına yapılan zamlarla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı ve Maliye Bakanlığına mektup yazdılar. Sendika üyeleri hazırladıkları mektupları Menteşe İlçesi'nde bulunan PTT şubesinden gönderdiler. Mektup göndermeden önce sendika üyeleri adına açıklama yapan Türkiye Kamu Sen Muğla Şube Başkanı Mürsel Özata, "Geçtiğimiz yıl memur maaşlarına yapılan zamları protesto etmek için bordrolarımızı yağ tenekesi içinde yakmıştık. Ancak son dönemde yağ fiyatlarının artması mesajımızın yanlış anlaşıldığına işaret etti. Bu nedenle bu kez Cumhurbaşkanlığına ve Maliye Bakanlığı'na mektup yazmaya karar verdik" dedi.

2020 yılı içerisinde memur ve emekli maaşlarına enflasyon farkı da dâhil olmak üzere yüzde 11,56 zam yapılmışken yıllık enflasyon yüzde 14,60 olduğuna dikkati çeken Özata, "Dolayısıyla geçtiğimiz yıl memur maaşları resmi enflasyon karşısında yüzde 3,04 erimiş bulunmaktadır. Her ne kadar TÜİK'in belirlediği yıllık enflasyon ortalama yüzde 14,6 açıklamasına rağmen Milletimizin tüketmek zorunda olduğu gıda, temizlik, sağlık, ulaşım, haberleşme, ısınma, kira gibi ürünlerdeki fiyat artışları ise 2020'de gerçekleştiği ilan edilen, resmi enflasyonun kat be kat üzerindedir. Mesela; ayçiçek yağına yüzde 110 zam gelmiştir. Köprü ve otoyol geçiş ücretleri yüzde 25 artmıştır. Yıllardır enflasyonunun üzerinden silindir gibi geçtiği memura da aynı oranda zam istiyoruz. TÜİK'in bu rakamları aldığı yerleri doğrusu merak ediyoruz. Eğer TÜİK'in rakamları gerçekse TÜİK bir market açsın, hepimiz oradan alışveriş yapalım, bizim de enflasyonumuz TÜİK'in enflasyonu ile eşitlensin. Ocak ayında alınan yüzde 3 zam, mart ayı itibarı ile vergi dilimindeki artışa gidecektir. Hal böyle olunca memur ve emeklilerimizin alım gücü yıldan yıla azalmakta, aile bütçesindeki açık her gün biraz daha büyümektedir. İvedilikle vergi dilimi oran meblağı yükseltilmelidir. Oransal artışlardan ziyade taban aylığa zam yapılmalı, tüm ek ödemeler taban aylığa yansıtılmalıdır ki emekli olunca maaşlarda düşüş yaşanmasın. Bütün dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını çerçevesinde devletimiz, salgın sürecinin olumsuz ekonomik etkilerini azaltmak için değişik sektörlere yönelik ekonomik destek ve tedbirleri hayata geçirmiştir. Ülkemizde desteğe en çok ihtiyaç duyan kesimlerden birisi de maaşları enflasyonun bile altında kalan kamu görevlileri ve emeklilerdir. Asgari ücrete yüzde 21 zam yapılırken memura % 4 zam yapılması anlaşılabilir değildir. Böyle giderse 3- 5 yıl sonra memur maaşı asgari ücretin altında kalacaktır. Bu çerçevede enflasyona yenik düşen, temel ve vazgeçilmez harcamalar karşısında eriyen maaşlarını telafi etmek ve alım gücünü yükseltmek amacıyla memur ve emeklilere de bir destek paketi açıklanması ve kamu görevlilerine ek zam verilmesini istiyoruz. Yukarıda zikrettiğimiz tüm haklı gerekçelerimizi içeren mektupları Sayın: Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a ve Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız Lütfi Elvan'a göndererek memura ek zam verilmesini talep ediyoruz. Burada kamuoyuna bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Enflasyon farkı zam değildir Enflasyon sepeti güncel değildir. TÜİK rakamları gerçekçi değildir. Malum Sen yetkili ama etkili değildir" dedi. Açıklamanın ardından sendika üyeleri Cumhurbaşkanlığı ve Maliye Bakanlığı için hazırladıkları mektuplarını gönderdiler. YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft