Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Menteşe'de Belediyecilik Yerinde Sayıyor

Eklenme : 19.02.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1101

Siyaset, millete hizmet etme yolunda önemli bir araçtır. Belediyecilik ise siyasetin en keyifli bölümüdür. Zira, belediyecilik yerelde yerele hizmettir, vatandaşa birinci elden ulaşmak, birinci elden hizmet etmektir.

Belediye başkanları yasalar çerçevesinde hareket etmek şartı ile yetkileri itibari ile son derece şanslı yöneticilerdir. Zira, belediye mevzuatı belediye başkanlarına halka hizmet etme noktasında nerede ise sınırsız imkan ve yetki tanımıştır. Önemli olan ise bu yetkiyi yerinde ve hakkıyla kullanabilmektir. Bu bağlamda ülke genelinde çok güzel örnekler de bulunmaktadır.

Her seçim hem geçmişin muhasebesi demek olduğu gibi hem de yeni bir heyecan ve yeni projeler de demektir. Zira, seçim dönemlerinde geçmişte yapılanlar ve yapılamayanlar seçmene anlatılırken aynı zamanda da geleceğe yönelik olarak da seçmene yapacaklarına ilişkin vaatlerde bulunulur. Bu vaatler beş yıllık döneme ilişkin olup bu süre içerisinde tamamlanarak vatandaşın hizmetine sunulmalıdır.

Menteşe ilçemiz, aslında Muğla'dır. Zira, 2014 yılındaki büyükşehir yasası ile birlikte Menteşe ilçesi adını almıştır. Bu bağlamda Menteşe, yapılan ve yapılamayanlarla da Muğla ilinin aynasıdır. Menteşe, 100.000 rakamını geçen nüfusu ile birçok yönden belediyecilik hizmeti beklemektedir. Menteşe, Muğla ilinin merkezi olmasına rağmen birçok yönden bazı ilçelerin gerisinde kalmış olup bu ilçeler ile arasındaki fark da açılmaktadır. Bu farkın başlıca sebebi ise yerel yönetimdir.

Dün olduğu gibi bugün de Menteşe'de belediyecilik anlamında bir metal yorgunluk yaşanmaktadır. Yerel seçimlerin üzerinden geçen yaklaşık iki yılık süre içerisinde mevcut yönetim ne seçim döneminde vaat edilenleri yapabilmiş ne de Menteşe'de gözle görülür bir yenilik ve gelişme gözlenmiştir.

Menteşe Belediyesi'nin öncelikle Menteşe'yi mahalleleri ile birlikte bir bütün olarak ele alması ve her alanda ve her sektör bazında bir planlama yapması gerekmektedir. Zira, belediyenin sadece yöneten değil aynı zamanda da yönlendiren bir anlayışla hareket etmesi gerekmektedir.

Bir türlü çözülemeyen eski garaj alanı Menteşe için bir cazibe merkezi olacağı yerde yıllardır bir sorun olarak durmaktadır. Buranın süratle tamamlanarak Menteşelilerin hizmetine sunulmalıdır.

Her ne kadar geçen hafta Menteşe Belediyesi Kızıldağ Mesire alanı ile ilgili çalışmalar yapıldığını sosyal medyadan paylaşsa da bu paylaşımın 2019 yerel seçimlerinde bölgeye dair yapılan paylaşım ile bir ilgisi bulunmamaktadır.

Muğla genelinin olduğu gibi özellikle de Menteşe'de yaşanan yer sorunu sebebi ile belediyenin mevcudun dışında yeni alanlara mesire yeri yapması çok mümkün gözükmemektedir. Bu sebeple de Kızıldağ Mesire Yerinin çok yönlü düşünülerek Menteşelilerin uzun yıllar ihtiyacını giderecek  bir şekilde planlanması, buna göre düzenlenmesi ve bu bağlamda da Menteşeliler için bir cazibe merkezi haline getirilmesi gerekmektedir.

2019 yerel seçimlerinden bu yana Menteşe Belediye Meclisinden Menteşelileri heyecanlandıracak bir karar alındığını duymadık.

Kısacası;

Menteşe'de, Menteşeliler için yapılacak iş çok, yapan yok. Dolayısı ile de Menteşe'de değişen bir şey yok.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft