Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Menteşe Belediyesi'nin SES'e skandal uygulaması!

Eklenme : 19.11.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1987

KESK'e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Muğla Şubesi 22 Şubat 2020 tarihinde Menteşe Belediyesi Konakaltı Kültür Merkezi Nail Çakırhan Salonu'nda genel kurul yapmıştı. 22 Şubat 2022'ye iki ay var. O zaman genel kurul yapılalı 2 yıl olmuş olacak...

Genel kurulun neredeyse yenilenme tarihi geliyor, Menteşe Belediyesi'nin birden aklına genel kurulun yapıldığı salonun kira tahsilatı gelmiş.

Sendikanın Muğla Şube Başkanlığı dururken, SES Genel Başkanlığı'na bir "ödeme emri" yazılmış.

Salon kira bedelinin "15 gün içinde ödenmesi veya 15 gün içinde Vergi Mahkemesi'nde itiraz edilmesi gerektiği" belirtilerek, aksi takdirde direk "icra işlemi yapılacağı" bildirilmiş.

Birden aklıma geldi. AK Parti de kongrelerini, etkinliklerini Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi AKM (Atatürk Kültür Merkezi) salonlarında yapıyor. Acaba bir ücreti var mıdır, ödeme yapılıyor mudur?

Osman Gürün'ün belediye başkanlığında uygulamayı bilmiyorum. Rahmetli Orhan Çakır'ın belediye başkanlığında bütün tahsilatlar yapılırdı. Ancak sendika ve STK'ların otobüs gibi, salon gibi kiralamalarında tahsilatı kendi cebinden yapardı rahmetli...

xx           xx          xx

Sanıyorum bugün 15 günlük süre doluyor.

Çok merak ediyorum, eğer talep edilen ücret belediyenin hesabına yatırılmadıysa CHP'li Menteşe Belediyesi sol bir sendikayı icraya verir mi?

Tabi bu noktada sorulması gereken soru; "Bakalım Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş'ün bundan haberi var mıdır?" sorusu olacaktır.

Keşke öyle olsa, ama doğrusu ben Başkan Gümüş'ün habersiz olduğunu sanmıyorum.

Ne Menteşe Belediyesi bir "bakkal dükkanı" ne de "icra takibatı başlatılır ha..." dedikleri bir bakkal dükkanı!

Aklım almıyor.

Arslan sosyal demokratlar...!

Bu sendika SES değil de Sağlık Sen de olabilirdi.

Ne fark eder? Sosyal demokratlar sendikal hareket dostu ve sendikalar parti ile çalışanlar, emekçiler arasında bir köprü değil mi?

Bu anlayıştan da vazmı geçildi.

Eğer uygulamadan haberiniz yoksa sizin çalışanlarınız CHP'li veya sosyal demokrat değil mi? Size haber vermeden, size danışmadan bir sendikaya böyle garip bir yaklaşım gösterebilirler mi?

xx           xx           xx

Peki Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Muğla Şubesi 22 Şubat 2020 tarihinde yapılan genel kurul için kullandıkları Nail Çakırhan Salonu'nun kirasını ödememiş olabilirler mi?

Elbette olamaz. Ancak bir unutkanlık, ihmal olabilir mi diye de düşünmüştüm, ama ödemişler.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Muğla Şube Başkanı Nazlı Tepeli'ye sordum. Olayı doğrulayan Tepeli, "Hem de 22 Şubat'ta yapılan genel kurul için kiralama bedeli 22 veya 23 Şubat'ta da değil, genel kuruldan bir gün önce 21 Şubat'ta ödendi." dedi.

O zaman neden?

Neden bir bakıma "15 gün içinde faizi ile ödeme yapmazsanız, hakkınızda icra takibatı başlatılır" diye tehditkar davranılıyor?

Salonu kullanan SES Muğla Şubesi, o zaman tebligat neden SES Genel Merkezi'ne yapılıyor?

Muğla şubesinin atlanmasına bir anlam veremiyorum. SES Şube Başkanı Nazlı Tepeli'yi hiç mi tanımıyorlar, bir telefon edip hatırlatamazlar mıydı veya soramazlar mıydı? Yoksa Nazlı Tepeli Genel Merkezleri karşısında mahcup edilmek, zor durumda bırakılmak istenmiş olabilir mi?

Ki ödeme emirlerinden Bahattin Gümüş'ün haberi olmaz. Ancak Gülsev Çulha'nın olur.

Soruları SES Muğla Şube Başkanı Nazlı Tepeli'ye sordum. "Konu şu anda sendika genel merkezimizin incelemesinde. Zamanı gelince gerekli açıklama yapılacaktır." demekle yetindi...

xx           xx          xx

Benim bu konuda ilk aklıma gelen, son yerel seçimde Nazlı Tepeli partisi CHP'de "önseçim" olur umuduyla Bahattin Gümüş'ün karşısında Menteşe Belediye Başkanlığı aday adayı olmuştu.

Başkan Gümüş halen bunun hazımsızlığını, husumetini sürdürüyor olabilir mi?

Muğla gibi bir yerde olmaması lazım, ama... Her şey değişiyor!!!

Daha yakın zamanda sağcı-solcu (ki doğrusu bu) demeden STK'ları ve sendikaları ziyaret eden Başkan Gümüş Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Muğla Şubesini atlamıştı. Belki de atlamamıştır, yeni ziyaret edecektir bilmiyoruz.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu 'Helalleşmek'den söz ederken, Muğla'daki belediye başkanının yerel seçimlerde demokratik hakkını kullanmış olan Nazlı Tepeli ile hala helalleşmemiş olması doğrusu oldukça manidar...

Siyaset ve çalışma yaşamında bilindiği gibi Nazlı Tepeli önümüzdeki yerel seçimlerde de aday olduğunu söylüyor. Bunu bilmek Bahattin Gümüş'ü rahatsız ediyor, ürkütüyor olabilir mi acaba? Soru çok... Siyasi çevrelerde en çok sorulan soru da şu:

"Acaba bir itibarsızlaştırma beklentisi olabilir mi?"

Ben ihtimal vermiyorum. Hiçbir belediye bir sendikayı itibarsızlaştırmaya kalkışmaz. Hem Başkan Gümüş bunu neden yapsın ki? Sanmıyorum... Ancak bunu Nazlı Tepeli için düşünmek mümkün olabilir, ama ben bunu da sanmıyorum... Ancak bu hoş bir durum değil, talihsiz bir durum...

xx           xx           xx

Duyumlarıma göre SES Genel Merkezi durumdan oldukça rahatsız olmuş.

Ya SES Genel Merkezi yöneticilerinin veya SES Muğla Şube Başkanı Nazlı Tepeli'nin CHP Genel Merkezi'ne bu sıkıntılı olayı bildirdiği de konuşuluyor.

Kimse böyle bir durum nedeniyle Bahattin Gümüş'ün CHP Üyeliğinden çıkarılmasını beklemesin.

Abartmaya gerek yok.

Ancak CHP Genel Başkanı olmasa da genel başkan yardımcılarından birinin Başkan Gümüş'ü arayarak "daha dikkatli ve duyarlı olmaları" için uyarıda bulunmasını, kendisinin "köy muhtarı" değil, Muğla gibi bir yerde "belediye başkanı" olduğunu hatırlatmasını bekliyorum.

Nazlı Tepeli'nin yıpratılmasına gelince... Böyle bir amaç olup olmadığını da bilmiyoruz. Bilemeyiz de... Ancak bu "skandal" Nazlı Tepeli'yi yıpratmaz, tersine güçlendirir.

Kaldı ki Bahattin Gümüş şu ana kadar Nazlı Tepeli'den olmasa da sendika tüzel kişiliğinden bir özür dileyebilirdi... Keşke böyle bir şey olmasaydı.

Bakalım SES Genel Merkezi bu olay karşısında nasıl bir tutum sergileyecek? Muğla Şube Başkanlarının yanında olacaklar mı olmayacaklar mı bekleyip görelim...

-------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Değil mi ki bütün kötü insanlar bir araya toplanmışlar, bir kuvvet olmuşlar; iyi insanlar da öyle yapmalı. --Tolstoy..

ÇİVİ

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş'e bir internet tv'nin sorularını yanıtlarken, programa telefonla bağlanan Ali Turbalıoğlu'nun "Karaca'daki yeri bir AVM'ye kaça sattın?" diye sordu. Başkan Gümüş "Çiğ yemedik karnımız ağrımadı" diye yanıt verdi.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft