Menteşe Belediyesi'nden Akbükte'ki yıkımlarla ilgili açıklama

Menteşe Belediyesi'nden Akbükte'ki yıkımlarla ilgili açıklama
Eklenme : 19.04.2021 15:53:00
Görüntülenme: 1980

Menteşe Belediyesi, Sarnıç Mahallesi Akbük mevkiinde bugün gerçekleştirilen kaçak yapı yıkımlar ile ilgili olarak açıklama yayınladı.

Kadir Tamer

Açıklamada, yıkımına devam edilen yapıların 31.12.2017 tarihinden sonra imar barışı yasasının kötüye kullanılarak yapıldığı ilgili kamu kurumlarınca ve hukuken ispatlanmış olduğu bilgisine yer verildi. Açıklamada ayrıca tüm kaçak yapılarla ilgili yıkım işlemlerinin kararlılıkla devam edileceği kaydedildi.

Menteşe Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklama şu ifadelerden oluştu:

"Menteşe ilçesinin denize kıyısı olan tek yerleşim bölgesi, mavi ile yeşilin kucaklaştığı, mavi yolculuğun önemli destinasyonlarından birisi olan ve sahip olduğu doğal güzellikleriyle ÖÇK sınırları içinde yer alan Akbük'te kaçak yapılaşmaya yönelik mücadelemiz devam ediyor. Akbük mevkiinde 2020 yılında başlanan ancak yargının yürütmeyi durdurma kararı ile yarım kalan kaçak yapıların yıkım işi, kararın geri çekilmesiyle 19 Nisan 2021 tarihinde yeniden başlatıldı. Yapılan yıkımlar, alınan yıkım kararına karşı dava açılmamış veya açılan tüm davalar reddedilmek suretiyle yıkım kararı kesinleşmiş, yargı yolu artık kapanmış yapılardır. Aynı zamanda Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünce yapı kayıt belgeleri iptal edilmiş ve buna karşı idari yargı süreçleri reddedilerek iptali kesinleşmiştir. Bu yıkım süreci yeni olmayıp, 2020 yılında başlamasına rağmen alınan yürütmeyi durdurma kararı sebebiyle yarım kalmıştır. Kararın kalkmasıyla birlikte yıkım süreci yeniden başlamıştır. Yıkımına devam edilen yapılar, 31.12.2017 tarihinden sonra yapılmak suretiyle imar barışı yasasının kötüye kullanılarak yapıldığı ilgili kamu kurumlarınca ve hukuken ispatlanmış yapılardır. Tüm kamu kurumlarıyla işbirliği içinde ve yargı kararlarına uygun şekilde, doğayı tehdit ve talan eden tüm kaçak yapılarla ilgili yıkım işlemlerimiz kararlılıkla devam edecektir. Akbük'te rant uğruna doğayı talan edenlere, kanunları hiçe sayarak kaçak yapılar inşa edenlere asla göz açtırmayacağız." 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft