Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Menteşe Belediyesi, lüks villayı yıktı enkazı ne olacak?!

Eklenme : 17.06.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1344

TURNALI DA AHŞAP YAPIYI YIKMAK KOLAY MI?

Haber basına Menteşe Belediyesi'nden "Havuzlu Lüks Kaçak Villa, Belediye Ekiplerince Yıkıldı" başlığı ile geldi. Tabii aklıma gelen ilk soru da "Bu Akbük Koyu'na nazır havuzlu lüks villa oraya yapılıp içine girilinceye kadar Menteşe Belediyesi, Kaymakamlığı neredeydi?" sorusu oldu.

Belediyeden yıkım haberi de geçen Pazartesi günü geldi. O gün, Face book duvarımda Turnalı Sahilinde neredeyse denizin içine edilmiş ahşap yapının fotoğrafı altında "Menteşe Belediyesi yarın bu denize sıfır yapıyı yıkacak mı?" başlıklı bir paylaşım yaptım. Paylaşımı "Menteşe Belediyesi'ni kutluyoruz. Paylaştığımız fotoğrafta yeralan pervasız yapıyı da yıkacak mı diye merakla bekliyoruz..." diye noktaladım.

Kolay mı yıkmak?! Kıyı Kanunu ile birlikte tüm "koruma yasa ve yönetmeliklerini" ihlal eden ve Gökova Körfezi kıyıları için "kötü örnek" oluşturan o yapının bulunduğu arazinin MUÇEV'den kiralanmasına Menteşe Kaymakamlığı'nın onay verdiği öne sürülüyor. Yapının gerisinde karada daha yer varmış, ama oraya değil de "kıyıya yap" demişler. İnsan babasının malı olsa yapmaz...

Bugünlerde "çökme" sözcüğü pek moda. Bu MUÇEV kıyılarımıza çöktü mü ne?!

xx           xx           xx

Menteşe Belediyesi'nden gelen ilk habere göre, Akbük Koyu'nda 2. Etap yıkım çalışmalarına başlandı.

Haberde "Özel Çevre Koruma Alanı sınırları içerisinde yer alan Akbük Koyu'nda imara aykırı kaçak yapılarla mücadele kapsamında 2021 yılı 2. Etap yıkım çalışmalarına başlandı. Sarnıç, Kıran ve Kuyucak Mahallelerinde imara aykırı kaçak yapılar, Menteşe Belediye ekipleri tarafından yıkılıyor." denildi.

Geçen Pazartesi günü paylaşılan haberde, "Menteşe ilçesinin denize kıyısı olan tek yerleşim bölgesi, mavi ile yeşilin kucaklaştığı, mavi yolculuğun önemli destinasyonlarından birisi olan ve sahip olduğu doğal güzellikleriyle Özel Çevre Koruma sınırları içinde yer alan Akbük'te kaçak yapılaşmaya yönelik yıkım çalışmaları devam ediyor." diye devam edildi.

Menteşe Belediyesi'ni yönetenler de "Muğlalı" ama gel de şimdi bir Muğlalı olarak sorma;

"Özel Çevre Koruma Alanı içinde o yapıların yapılmasını kim, neden, nasıl göz yumdu?"

xx           xx           xx

BİR ACAYİP İMAR BARIŞI

Gazeteler 2 Haziran 2018 de "İmar Barışı" veya "affı" ile ilgili şöyle yazmıştı:

"Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar barışını, imar alanında son 30 yılın en önemli olayı olarak değerlendirdi. Geçmişte Türkiye'de 13 farklı imar affının yapıldığını, ancak bunların kalıcı bir çözüm getirmediğini belirten Bakan Özhaseki, İmar Barışı'nda, 13 milyon yapıyı kapsayan Yapı Kayıt Belgesi'ne vatandaşların 8 Haziran Cuma gününden itibaren başvurabilecekleri, sürenin 31 Ekim'de sona ereceğini açıkladı."

13 milyon kaçak yapı "Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olarak" affa uğradı. O yapıların sahipleri zeki, uyanık yurttaşlar. Kaçak yapı yapmayı düşünemeyecek kadar uyanık olmayıp namuslu olanlar ise "enayi yurttaşlar" mı?!

Hadi başını sokacak bir ev yapanlar neyse de; apartmanlar, Akbük'te olduğu gibi villalar, kıyılarımızdaki (köylülerin tarlasının köşesine oğlunu evlendirmek için yaptığı evler hariç) ikinci konutlar ne zaman yapılmış olursa olsun yıkılmalıydı...

31 Aralık 2017 öncesi yapılanlar affa uğradı. O tarihten sonra yapılanlar şimdi yıkılıyor. Aralarındaki farkı hala anlayabilmiş değilim.

xx           xx           xx

Menteşe Belediyesi'nin haberinde 1. Etabı geçen Nisan ayında başlayan planlı yıkım çalışmaların hafta başında başlayan 2. Etabı ile ilgili şu bilgiler verildi:

"Menteşe ilçesi Sarnıç Mahallesi Akbük koyunda 19, Kıran Mahallesi Turnalı mevkiinde 6, Kuyucak Mahallesi'nde ise 9 imara aykırı yapının tüm idari ve hukuki süreçleri tamamlanmış olup, yıkım çalışmaları Jandarma Komutanlığı ekiplerinin güvenlik önlemi altında, Menteşe Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılıyor. Sabah erken saatlerde başlayan yıkım çalışmaları kapsamında Sarnıç Mahallesinde imara aykırı 19 yapıdan 12'si yıkıldı. 7 yapı ise yürütmeyi durdurma kararı aldı.

İmar Barışı süresinin son günü olan 31 Aralık 2019 tarihinden sonra yapıldığı tespit edilen konut ve işyerleri için yıkım kararı çıkarılmasının ardından Akbük koyunda 2021 yılı Nisan ayı içinde 32 imara aykırı yapıdan 16'sının yıkımı gerçekleştirilmiş, 9 yapı sahibi yürütmeyi durdurma kararı aldırmıştı. 4 yapı mülk sahipleri tarafından kendi imkânlarıyla yıkılırken, 2'sinin mahkeme süreci devam ediyordu. Bir yapının orman arazisinde olmasından yıkım için Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'ne yazı yazıldı. Kaçak yapıyla mücadelemiz aynı kararlılık ve azimle devam edecek."

xx           xx           xx

ÖTEKİ BELEDİYELER DE AÇIKLAMALI

Ne güzel, Menteşe Belediyesi kaçak yapıyla mücadelesini "aynı kararlılık ve azimle" devam ettiriyor. Keşke bu kararlılık ve azim 31 Aralık 2017'den önce de gösterilseydi!

Benim anlayamadığım Menteşe kıyılarında 2017'den önce kaçak yapı yapıp affa uğrayan "uyanıklar" neden açıklanmıyor? Açıklansa da kendilerini alkışlasak?

Ben yine de Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş'ü kutluyorum. O hiç değilse yıkımlarla ilgili bilgi veriyor... Mesela Köyceğiz Belediyesi bunu yapmadı. O süreçte Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Daşkın da Köyceğiz Gölü kenarında kaçak yapı yapmış ve tutanak tutulmuştu. O yapı yıkıldı mı merak ediyoruz.

Bodrum'da da yıkımlar hızlı başlamıştı, hızla durdu. Galiba yeni bir "imar barışı" bekleniyor!

Menteşe Belediyesi umarız Bodrum, Milas, Datça, Marmaris, Ula, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman ve Fethiye Belediyelerine örnek olur...

Pazartesi günü paylaşılan haberde "Turnalı ve Kuyucak" ara başlığı ile "Belediye ekipleri yıkıma yarın sabah Kıran Mahallesi ve Kuyucak Mahallesinde devam edecek. Kıran Mahallesi Turnalı mevkiinde imara aykırı 6 yapıdan 2'si belediye ekiplerince yıkılacak. Yürütmeyi durdurma kararı alan 4 yapının ise mahkeme süreci devam ediyor. Tespit edilen 9 yapıdan 6'sının yürütmeyi durdurma kararı aldığı belirtilirken, 3 yapının kontrolleri yapılacak." ifadesine yer verilirken, belediye tarafından önceki gün yapılan bilgilendirmede de şöyle denildi:

"Özel Çevre Koruma Alanı sınırları içerisinde yer alan Akbük Koyu'ndaki kaçak yapıların yıkımına devam ediliyor. Bu kapsamda; Turnalı mevkii ve Kuyucak Mahallelerindeki hukuki süreci tamamlanmış, yargı yolu kapanmış olan 1 adet kaçak villa ve 1 adet kaçak yapının yıkım işlemleri tamamlandı."

xx           xx           xx

YIKIMLARDAN GERİYE KALANLAR NE OLACAK?

Açıklamalarda görüldüğü gibi Menteşe Belediyesi yapılırlarken engellemedikleri kaçak yapıların 31 Aralık 2017'den sonra yapılmış olanlarını mahkemeden "yıkın" onayı geldikçe yıkmaya, kıyılarımızı korumaya devam ediyor.

Bir de MUÇEV'den koruyabilse... Kamu alanları bir şirket tarafından nasıl kiraya verilir onu da anlamış değilim...

Ben bir de yıkılan yapılarla ilgili "imara aykırı" denildiğine göre, Menteşe'nin Kıran ve Kuyucak Mahallelerinde; Akbük ve Turnalı mevkiilerinde imar var mı acaba?

Tabi benim merak ettiğim bir konuda yıkımlardan geride kalan enkazlar..

Menteşe Belediyesi'nin resmi sosyal medya hesaplarından bakılırsa yıkılan kaçakların enkazları sanki yıkımın olduğu yerde bırakılıyor... Eğer öyleyse, orman içleri, yol kenarları enkazdan, çöpten zaten geçilmiyor... Kaçak yapılarla ilgili önemli sorunlardan biri de yıkıldıktan sonra yerinde bırakılan hafriyat atıkları. Binaları yıkıyorlar, ama hafriyatı kaldırmıyorlar. Bu kez kaldırıldı mı acaba merak konusu.. Bu konuda yerel yönetimlerin "Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği"ne bakmalarında yarar var. O yönetmelikte her şey var. Acaba Büyükşehir elinde o yönetmeliğe uygun "depolama alanı" var mı? Vardır inşallah...

xx           xx           xx

Atık bertarafı atık mevzuatına göre, üreticisinin sorumluluğunda. Bu durumda atık üreticisi yıkılan yapının sahibi mi yoksa yıkımı yapan belediye mi? Bence sorumluluk her ikisinde olmalı. Menteşe Belediyesi yapıyı yıkıyorsa hafriyatı/enkazı kaldırıp mülk sahibine fatura edebilir ya da mülk sahibi direk kendisi kaldırabilir. Kaldırmazsa ayrı bir yaptırım söz konusu olmalı. Atık problemi cidden sorun. Akbük'ten geriye hafriyat/enkaz kalmamalı. Yarın bir gün uydudan bakınca her yerde hafriyat görülecek, yazık..!

Oysa uydudan Van Gölü, Azmak Nehri ne güzel görüntülendi Türkiye'miz insan üzülüyor tersi olunca.

---------------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Bir insan hakkında fıkralar yapılmaya başladı mı, artık onun istifası gelmiştir. - Benjamin Disraeli

ÇİVİ

Arkadaşım "Bir gün su içeceğin çeşmeye çamur sıçratmak ancak aptalların yapacağı iştir." dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

 

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft