Memleket Partisi Bayır'a kurulacak çimento fabrikasıyla ilgili iddiaları meclise taşıdı

Memleket Partisi Bayır'a kurulacak çimento fabrikasıyla ilgili iddiaları meclise taşıdı
Eklenme : 17.01.2022 15:09:00
Görüntülenme: 2170


Menteşe Belediyesi tarafından Bayır Mahallesi'ne yapılacak çimento fabrikasına ruhsat verilmesinin ardından başlayan tepkiler tüm hızıyla devam ederken Memleket Partisi konuyu meclise taşıdı.

Kadir Tamer

Memleket Partisi Muğla İl Başkanı İbrahim Şimşek, tartışmaları devam eden çimento fabrikası ile ilgili olarak Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, tarafından hazırlanan soru önergesinin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un cevaplaması amacıyla TBMM'ye verildiğini kaydetti.

Muğla'da kamuoyunun gündemine tartışma konusu olarak oturan Muğla  Bayır Entegre Çimento Fabrikası konusunun Memleket Partisi tarafından yakından takip edildiğini kaydeden Şimşek, "Bu konu partimiz tarafından Muğla yerelinde takip edildiği gibi TBMM gündeminde Çevre, Şehircilik ve İklimlendirme Bakanlığına  soru önergesi olarak  da verilmiştir. Söz konusu Çimento fabrikasının ÇED raporları ve kamuoyu bilgilendirmeleri ile ilgili olarak belirsizliklerin ve hukuksuzlukların tartışıldığı bir dönemde Menteşe Belediye Başkanlığınca gerek belediye meclisinde, gerekse Kent Konseyi Çevre platformu ile hiçbir bilgi alışverişi yapılmadan sosyal demokrat anlayıştan uzak bir tutumla halkın görüşü alınmadan ve detaylı incelemeler yapılmadan İnşaat Ruhsatı verilmiştir. Bu hususta aktarmış olduğumuz bilgiler dahilinde Genel Başkan Yardımcımız İzmir Milletvekilimiz Vekilimiz Mehmet Ali Çelebi tarafından TBMM'ye soru önergesi olarak verdi. Memleket Partisi olarak bu konuyu yakından takip etmeye devam edeceğiz. Muğla bundan sonra sahipsiz değildir" dedi.


Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, tarafından hazırlanan soru önergesi şu ifadelerden oluştu:

"Muğla İli, Menteşe İlçesi, Bayır Mahallesinde bulunan tarım niteliğindeki arazide yapılması öngörülen 'Entegre Çimento Fabrikası ve Hammadde Ocaklan'na ilişkin; bahsi geçen tesisi yapmak için 2006 yılında söz konusu firma ÇED Raporu hazırlatmıştır. Konu yargıya taşınmış Muğla 2. İdare Mahkemesi konuyla ilgili olarak ÇED süreçlerinin ve raporunun yürütmesini durdurma kararı vermiştir. Sırası ile Aydın Bölge İdare mahkemesi ve Danıştay 6. Daire Başkanlığı Muğla 1. İdare Mahkemesi kararlarını haklı bularak alınan kararı onamıştır. 2011 yılında ÇED raporunun, yargı kararlarına rağmen yasal mevzuatlardaki boşluklardan faydalanarak yenilendiği anlaşılmaktadır. Gelişen süreçte Danıştay 14.Daire Başkanlığı 18.02.2013 tarihli kararında yürütmeyi durdurma kararını bozmuş ve konu tekrar Muğla 1. İdare Mahkemesine gelmiştir. Yeni bilirkişiler belirlenerek ÇED Raporu değerlendirilmiş ve bilirkişilerin 2015 yılında hazırlamış oldukları rapor mahkemeye sunulmuştur. Bu süreçten sonraki yargı kararlarına ulaşılamamıştır. Genel anlamda ÇED süreçlerinin yanlış yürütüldüğü, ÇED raporu içerisinde yer alan bilgilerin, meteorolojik verilerin ve analizlerin doğru verileri yansıtmadığı, raporun objektif ve sağlıklı teknik sonuçlar içermediğine dair kamuoyunda kanaat oluşmuştur. Özetle tesisin çevresel olumsuz etkileri yeterli ve doğru şekilde ele alınmamıştır. Bölgedeki doğal yaşam ve buna ek olarak bölgedeki sosyal yaşam bahsi geçen bu tesisten dolayı olumsuz olarak etkilenecektir. Gelinen noktada söz konusu tesise Menteşe Belediyesi tarafından ruhsat kesildiği anlaşılmaktadır. Menteşe Belediye Başkanlığı konuyu meclis gündeminden gizleyerek 2021 yılının son gününde ruhsatlandırmıştır. Bu bağlamda; konuyla ilgili idari soruşturma/inceleme başlatacak mısınız?"

 

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft