Hayati Nizamoğlu

Hayati Nizamoğlu

GÜNDEM
Hayati Nizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Masamda çok önemli bir rapor var...

Eklenme : 9.12.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1189

Şu anda cumhurbaşkanımızın masasında bulunan bu raporda IMF ve Dünya Bankası'nın bize oynadığı oyunların ve son reçetenin içyüzünü bütün çıplaklığıyla anlatıyor... Rapor IMF ve Dünya Bankası ileri gelenlerinin para spekülasyonları yapan dünyaca tanınmış firmalara danışmanlık yaptıkları, tıpkı Malezya, Siyam, Singapur, Güney Kore, Endonezya, Arjantin ve Brezilya'da olduğu gibi Türkiye'yi de para babalarına soyduklarını açıklamaktadır.

Türkiye'nin 19-21 Şubat arasında geçen 48 saat zarfında 7.5 milyar doların bankalardan çekilmesi ve doların 1 milyon 300 bin liraya fırlamasının IMF ve dünya bankası ileri gelenlerinin bay Saroz ve birkaç para spekülatörü zengin firmaların işbirliği ile tezgahlandığı raporda açıkça bildiriyor..

Raporda ayrıca Türkiye'nin yukarıda adı geçen Uzakdoğu ve Güney Amerika ülkeleri gibi, 20 milyar dolar zarara uğratıldığı ve bundan birinci derecede IMF ve Dünya Bankasının sorunlu olduğu tazminat talebinde bulunabileceğimiz bildiriliyor.

Raporda şu hususlara dikkat çekilmektedir.

1- Türkiye'deki krizin bir benzeri 1997'de Malezya'da yaşandı. Malezya Başkanı Mahathir Mohammad, krizin sebebinin büyük çapta para spekülasyonu yapmakla tanınmış Mr. Soros olduğunu açıkladı. Soros ve firmalarını milletler arası platformlarda çok sert bir şekilde kınadı.

2- Mr. Soros ve firmaları hakkında birçok haberler ve makaleler yayınlandı; Bu arada IMF ve Dünya Bankası ileri gelenlerinin bu müesseslerde danışmanlık yaptıkları açıkladı.

3- 1999'da Türkiye'nin ekonomik durumu çok iyiydi üretim artıyordu, turizm gelirleri artıyordu ve dış ticaret açığı azalıyordu.

4- 1999 sonunda IMF Türkiye'deki enflasyonu düşürmek gayesiyle bir reçete kabul ettirdi. Bu reçetenin ana hattı şuydu: Merkez Bankası sağlam paralara karşı Türk Lirasının kıymetini her gün normal piyasa enflasyonunun üstünde olmak üzere çok az bir farkla düşürecekti.

5- Yukarıda açıklanan tatbikat, Türk ekonomisine iki şekilde zarar geldi: A- İhracatı frenledi, ithalatı teşvik etti ve dış ticaret açığını arttırdı. B- Türk lirasının kıymeti ile enflasyon arasındaki fark gittikçe büyüdü.

6- 2000 yılı sonlarına doğru Türkiye'de sağlam paralara hücum oldu. Merkez Bankası Türk Lirasının suni olarak tutunan yüksek kıymetini koruyamadı. Bunun üzerine Türk Lirasını desteklemek için IMF/Dünya Bankası Türkiye'ye 5 milyar Dolar borç verdi. Bu da ancak birkaç ay daha Türk parasını yüksek seviyede desteklemeye kâfi geldi.

7- Bankaların söylediğine göre son krizde para spekülasyonu yapan firmalar Türkiye'nin sırtından 20 milyar dolar kazanıp götürmüşler. Rapor devam ediyor.

Ömer ÖZTÜRKMEN

Merhum Ömer Bey sıradan bir yazar değildi. Her yazısı ses getirirdi, Doların yükseliş raporunu aynı anda başbakanında masasında olduğunu biliyor.

Demek ki, 99'dan başlamış, 2000 yılında patlamış Başbakan Ecevit Cumhurbaşkanı da ünlü Sezer ise devletin batması lazım. Öyle olmadı demokrasi çalıştı ortaklardan Bahçeli tek söz söyledi. Acil erken seçim.

Seçim oldu ve iktidardaki 4 ortaktan hiç birisi barajı bile aşamadılar. 2002 seçiminde muhalif olarak Baykal yani eski CHP kaldı. Yeni dönemi yeni hükümet ve lider Tayyip Bey, baştan başladı. İlk defa IMF'ye olan borç ödenmeliydi. 2. Olarak paradan 6 sıfır atılmak oldu. 3. olarak da paramızı zayıflatanları öğrenip çok tedbirli olarak mücadele ederek bu günlere geldik. Hiç beklemiyorlardı Türkiye cephede hep galip olunca aynı düşman ve içerdeki uşakları, ülkenin ekonomisini hile ile zayıflatmayı deniyorlar. Oysa şimdi şartlar eskisi gibi değildir. Lozan'ın yasakları parlamenter düzende kaldı. Şimdi başkanlık rejimi yaşıyoruz. Artık İstanbul Boğazı paralı geçiş olacak. İstanbul havaalanı dünya merkezi oldu. Eskiden Almanya Frankfurt Havalanı idi. Zaman neleri ortaya koyuyor görüyorsunuz. Gezi olayında Kılıçdaroğlu'nun, Bülent Arınç'a istedikleri şartları hatırlayın. Hava alanı, büyük kanal, yapılmakta olan köprünün hemen bırakılması veya iptal edilmesini istiyor idi.

Muğla'da gece fener alayı düzenlendi. Sebep, Gezi olayı başarılı oldu. İhtilale hazırlık yapılacakmış, yürüyenlerin elindeki sırıkta Nazım Hikmet'in resmi vardı.

ÖNCEKİ yazı
SONRAKİ yazı
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft