Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Marmaris Atatürk Barajı suyunu kim içti?!!

Eklenme : 14.07.2021 00:00:00
Görüntülenme: 2888

MUSKİ YALANCI MI?

Menteşe Belediye Meclisi eski üyelerinden, Kafaca Beldesi son Belediye Başkanı Murat Gökalp 8 Temmuz tarihinde sosyal medya hesabından MUSKİ'nin "Kafaca Mahallesinde meydana gelen içme suyu şebeke hattı arızası nedeniyle 08.07.2021 (bugün) saat 18:00'a kadar bulunduğunuz bölgede su kesintisi yaşanabilir b002", "Kafaca Mahallesinde meydana gelen içme suyu şebeke hattı arızası nedeniyle 10.07.2021 (bugün) saat 17:00'a kadar bulunduğunuz bölgede su kesintisi yaşanabilir b002" ve "Kafaca Mahallesinde meydana gelen içme suyu şebeke hattı arızası nedeniyle 11.07.2021 (bugün) saat 18:00 'a kadar bulunduğunuz bölgede su kesintisi yaşanabilecektir. B002" eposta mesajlarını paylaşarak, "Arıza falan yok, sadece depoyu besleyen kuyunun suyu yetersiz. Alternatifi de var." diye yalanlamada bulundu.

Gökalp, MUSKİ duyurusunun yapıldığı an yaptığı paylaşımında "Sn. Büyükşehir MUSKİ yetkilileri bu yönteminiz çok yanlış. Arıza nedeniyle sular saat 18.00'e kadar kesilebileceği değil, kesildi. İnsanlarla dalga geçmek bu. Öteden beri Kafaca'nın suyuna yaz mevsiminde Merdivenli'den takviye yapılırdı. Şimdi Merdivenli'den Menteşe'ye takviye ediliyor. Suyun kaynağı Kafaca susuz bırakılıyor. Hayvanlar susuzluk çekiyor, tarladan gelen insanlar duş alacak, sular kesik." dedi.

xx           xx          xx

YOKSA SİYASİLERDE Mİ YALANCI?

Kafaca'nın son Belediye Başkanı Murat Gökalp MUSKİ'nin hallerini anlatırken, son zamanlarda Muğla ilinin her yanından su kesintisi haberleri gelmeye başladı.

"Su Kesintisi Vatandaşı Çileden Çıkardı! Sular Neden Akmıyor?"

Muğla'nın Fethiye, Milas ve Bodrum ilçelerinde yaşanan su kesintileri vatandaşları isyan ettiriyor. Su kesintilerinden etkilenen bölgelerde ikamet edenler de Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MUSKİ) resmi sitesine girerek suların geleceği saate yönelik araştırma yapıyor. Peki, sular ne zaman gelecek? Bu soruya yanıt verebilen yok, ama...

Anadolu Ajansı (AA) 16 Ocak 2021 tarihinde servise koyduğu habere "Muğla'nın 2050'ye kadar içme suyu sorunu çözülüyor" başlığı atmıştı.

Hani nerede?

Mülga Muğla Belediyesi'nin Başkanlığını yaparken Osman Gürün de benzer ifadelerde bulunmuştu. Sürekli "Su Master Planı" diyen Başkan Gürün, hiç "Sandras" sözü etmemişti, ama ortaya bir "Su Master Planı" koyamadığı gibi, "Ben bu sorunu çözemem" de dememişti...

Ancak Türkiye'nin en çok yağış alan şehri Muğla 22 yıldır su sorunu yaşıyor...

xx           xx          xx

VEKİLLERİN HAVADA KALAN VAATLERİ

Tabii Anadolu Ajansı "Muğla'nın 2050'ye kadar içme suyu sorunu çözülüyor" başlığını Osman Gürün için değil, Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan ve Mehmet Yavuz Demir'in "Sandras suyu" ile ilgili açıklamaları için atmıştı. Haberde özetle şu ifadeler yer almıştı:

"Muğla İçme Suyu Projesi ile kentin 2050'ye kadarki su ihtiyacı karşılanacak. Sandras Dağının zirvesinden tüm kaynakları etkin şekilde kullanılıp, tünel açılarak getirilecek su ile Muğla ve yakın çevresinin su ihtiyacı karşılanması amaçlanıyor. Sandras Dağında yürütülen çalışmaları AK Parti Muğla Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan ve Mehmet Yavuz Demir ile AK Parti İl Başkanı Kadem Mete de yakından takip ediyor.

Yatırımın içerisinde 92 kilometre isale hattı, 12 kilometre tünel, arıtma tesisi, 4 regülatör bulunurken, proje hayata geçtiğinde Muğla'nın 2050'ye kadar içme suyu problemi çözülmüş olacak. Milletvekili Gökcan, Muğla'nın içme suyu probleminin yıllardan beri büyük sorun teşkil ettiğini dile getirdi. Bu hayalin gerçekleşmesi için 2004'ten bu yana büyük çaba sarf ettiklerine işaret eden Gökcan, 'Biz Sandras suyu ile Muğla halkını buluşturacağız.' ifadesini kullandı."

Sandras suyunun peşine düşen ilk siyasi mülga Muğla Belediye Meclisi Üyelerinden AK Parti İl Başkanı Yardımcısı Ziya Ercan'dır. Ercan'a kalsa şu anda Yatağan'ın, Menteşe'nin, Ula'nın çeşmelerinden Sandras suyu akıyor olurdu.

Ankara Ercan'ın sesini duyabileli daha bir kaç yıl oldu...

xx           xx          xx

Altı yıl daha beklerseniz Sandras suyu içebilirsiniz!

Tabii "ülkenin sayılı kış sporları merkezlerinden biri olabilecek" olan Sandras Dağı o zamana kadar "madencilerin işgali" altında olmazsa... Anadolu Ajansı'nın söz konusu haberinde Milletvekili Mehmet Yavuz Demir de projeyi birçok defa yerinde inceleyip çok gururlandıklarını kaydediyor. Haberde şu ifadeler yer alıyor:

"Projenin toplam yatırım bedelinin 661 milyon 250 bin lira olduğunu anlatan Demir, 2027'de bitirilmesi planlanan projeyle suyun maliyetinde ton başına yüzde ellilik bir azalma hedeflediklerini bildirdi. İl Başkanı Mete ise Muğla'nın ülkede en fazla yağış alan illerden olduğunu anlattı. Son yıllarda özellikle yaz aylarında su kesintileri yaşandığını belirten Mete, bu projeyle su kesintisi yaşanmayacağını dile getirdi."

Hafta sonunda MUÇEP (Muğla Çevre Platformu) üyeleri Sandras'talardı. Zirvede "Muğla Cennet Kalsın", "Bırakın Doğal Kalsın", "Sandras'a Sahip Çık" pankartları açtılar.

MUÇEV'e göre, "Milli Park" diye geçen burada 1 değil 19 firmaya maden arama, çıkarma ruhsatı verilmiş. MUÇEV'in Sandras eylemini ayrıca ele alırız. Hayırlı olsun. Su yerine maden içersiniz artık...

Tabii bakarsınız milletvekillerimiz giderler o ruhsatları verenlere "Kardeşim siz ne yapıyorsunuz. Biz burada su alacağız.. Kime sordunuz da verdiniz bu ruhsatları?" derler... Demezler mi?...

xx           xx           xx

OSMAN GÜRÜN'ÜN BİRİNCİLİĞİ ŞAKA MI?

Büyük hiciv ustası Levent Kırca'nın "İSKİ" skecini bilenler bilir. Bizim de MUSKİ'miz var... Son zamanlarda Muğla'da rahmetli Kırca'nın skecindeki diyalogları aratmayan sahneler yaşanıyor.

Marmaris'te yaşanan su krizi ile ilgili haberlerden birinde hazır pet şişe su ile elini yıkayan öfkeli bir turist "Böyle bir saçmalık olamaz. Elimi yıkayacağım, sifonu çekeceğim ama su yok" diyerek verip veriştiriyor...

Marmaris'in Bozburun Yarımadası'nda tarladan, balıktan gelen yerli halk da duş alamamaktan, alabilse de başı köpüklü kalmaktan yakınıyor. "Su tankerleri ile turizm yapılır mı?" diye soruyorlar.

Ben ne diyeyim? "Bu günler en iyi günleriniz." demekle mi yetinsem...

Muğla'nın en kalabalık ilçelerinden Fethiye, Milas ve Bodrum'da hem yerel halk hem esnaf hem de tatilciler susuzluk çilesi çekiyor. İlçelerde bazen saatler süren su kesintileri yaşanıyor. Turizm sezonunun açılmasıyla Fethiye ve Bodrum gibi ilçelerde su sıkıntısı başladı. Bunun sebebi olarak ise Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nün (MUSKİ) altyapı çalışmalarını tamamlayamaması gösteriliyor.

Alt yapı, üst yapı ve sosyal belediyecilik alanlarında 30 Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan değerlendirmede "Golden City Awards 2020 Altınkent ödülü" birincilik Osman Gürün'e verilmişti değil mi? Neyse bir ara bu ödülü de değerlendirelim...

 

xx           xx           xx

KİFAYETSİZ MUSKİ

Her yer ayakta... Özellikle Marmaris'te yaşanan su kesintileri, işletmecileri ve tatilcilerin tepkisine yol açarken, bizleri şaşırtıyor. Demirören Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre bölge sakinleri ihtiyaçlarını açtıkları artezyen kuyularından ve tankerlerle taşınan sularla gidermeye başladıklarını söyledi.

Marmaris'in Selimiye, Bozburun, Söğüt, Taşlıca, Bayır ve Çiftlik mahallelerinde, nüfus yaz aylarında neredeyse 10 kat arttı. Nüfusun artmasıyla birlikte su sıkıntısı da baş gösterdi. Turistik bölgelerde işletmecilerin açtıkları artezyenlerin kuruması ve sık yaşanan su kesintileri tepki çekti.

100 lira olan tanker taşıma ücretinin bu dönemde, 3 kat artarak 300 liraya çıktığı belirtildi. Muğla Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada ise su yetersizliğinin nedeni olarak 'yağmur yağmaması ve kuraklığın artması' olarak bildirildi. Kaynak suların yetersiz olduğunu iddia eden Büyükşehir yetkilileri, "Genel kuraklığa bağlı olarak yağışlardaki azalmadan dolayı kaynak suları yetersiz kalıyor. Tankerlerle su taşıyarak takviye yapmaya çalışılıyor. Yoğunluk nedeniyle aşırı trafik tankerin işlerini yapmasını uzatıyor. Yeni tankerler kiralandı kısa sürede sorunu çözüme kavuşturacağız" ifadesinde bulunmuşlar...

Bir de unutulan haberler var, şöyle:

"Su sıkıntısının yaşanmayacağı tek turistik ilçe Marmaris İklim değişikliği nedeniyle Türkiye'nin birçok ilinde barajlardaki su seviyesi yüzde 20'lerin altına düşerken, Marmaris ilçesindeki Atatürk Barajı'nda su seviyesi yüzde 95'e çıktı" İHA/11 Ocak 2021 Pazartesi

"Muğla il genelinde son günlerde etkili olan yağışların ardından barajlardaki su seviyesi yükseldi. Marmaris Atatürk Barajında yüzde 96 olan su seviyesi yüzde 100'e çıktı. Geyik Barajındaki yüzde 60 olan su sevisi yüzde 64'e yükselirken, Mumcular Barajındaki yüzde 26 olan su seviyesi yüzde 30'ya yükseldi."

Gazeteler... 29 Ocak 2021 Cuma.

Peki koskoca Atatürk Barajı'nın suyunu kim içti? Kaç yıldır barajdan Taşlıca'ya su basıp, oradan Bozburun Yarımadası'na akıtamayan MUSKİ'ye ne denir?

---------------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: İyiler asla kaybetmez, kaybedilir. - Peyami Safa

ÇİVİ

Muharrem İnce "Suriye'ye bayrama gidenler geri gelmesin, burası aşevi mi?" demiş. Arkadaşım da "Afganistan'dan bayrama gelenler ne oluyor?" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft