Madencilik sektörünün ihracatı yüzde 48 arttı

Madencilik sektörünün ihracatı yüzde 48 arttı
Eklenme : 19.08.2021 12:45:00
Görüntülenme: 1003

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Türkiye'nin 2021 yılının Ocak - Temmuz döneminde madencilik sektöründeki ihracatını, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 48'lik artışla 2 milyar 222 milyon dolardan, 3 milyar 294 milyon dolara taşıdığını söyledi. Kaya açıklamasında ayrıca Ege'deki ihracatçı birlikler olarak Muğla'da yanan ormanlık alanların yaralarının sarılması için 6 milyon TL bütçe ayırdıklarını açıkladı.

Kadir Tamer

Ege Maden İhracatçıları Birliği Ağustos ayı Yönetim Kurulu toplantısını Muğla'da gerçekleştirdi. Toplantı öncesi Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya ve Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu üyesi Melike Alpay Özmen, bir basın açıklaması düzenledi.

Açıklamada konuşan Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Türkiye'nin 2021 yılında Ocak Temmuz ayında madencilik sektöründeki ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48 artarak 2 milyar 222 milyon dolardan, 3 milyar 294 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Ege Maden İhracatçıları Birliği olarak görev sahalarına giren illerde düzenli olarak sektör toplantılarını organize ettiklerini kaydeden Birlik Başkanı Mevlüt Kaya, "Madencilik sektörü ile ilgili güncel gelişmeleri değerlendirme pratiğimiz kurulduğumuz 1989 yılından beri öncelikli başlıklarımız arasında. Pandemi öncesinde 2019 yılında Muğla, Afyon, İzmir, Denizli ve Bursa'da "İhracatın Yıldızları Ödül Törenleri" yaparak hem 189 üyemizi ödüllendirmiş, hem de sektörün nabzını tutmuştuk. Sektörümüzün taleplerini Ankara'ya iletme fırsatı bulmuştuk. Pandemi bu buluşmalara 2 yıl ara vermemize neden oldu. Kontrollü normalleşme sonrasında ilk ziyaretimizi, 2019 yılında da olduğu gibi Türk Doğal Taş Sektörünün önemli merkezlerinden Muğla'ya gerçekleştiriyoruz. Öncelikli olarak Muğla'yı ziyaret etmemizin iki büyük nedeni var. Muğla, kısa süre önce büyük orman yangınlarıyla karşı karşıya kaldı. Öncelikle Muğla olmak üzere tüm Türkiye'ye geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Yangınlarda vefat edenlere Allah'tan rahmet diliyoruz. Orman yangınları sırasında Muğla, Antalya, Isparta ve Burdur'da faaliyet gösteren maden ihracatçılarımız orman yangınlarının söndürülmesi adına büyük gayretler gösterdiler. Tüm iş makineleriyle, çalışanlarıyla yangınların kontrol altına alınması için çalıştılar. Yangınların kontrol altına alınması için çaba gösteren kahramanlarımıza ve Muğlalı madencilerimize bu çabalarından dolayı şükranlarımızı sunuyoruz" dedi.

İhracatta yüzde 48'lik artış

Orman yangınlarının madencilik sektörüne yansımalarını birinci ağızdan dinlemek, ilgili kurumlar nezdinde gerekli girişimlerde bulunmak amacıyla Muğla'da bulunduklarını kaydeden Kaya, "Türkiye, 2021 yılının Ocak - Temmuz döneminde madencilik sektöründeki ihracatını, 2020 yılının Ocak - Temmuz dönemine göre yüzde 48'lik artışla 2 milyar 222 milyon dolardan, 3 milyar 294 milyon dolara taşıdı. Madencilik sektörümüzün son 1 yıllık ihracatı da yüzde 33'lük artışla 5 milyar 342 milyon dolara yükseldi. Bu artışla 2021 yılı sonunda 6 milyar dolar ihracat hedefliyoruz. Ege Maden İhracatçıları Birliği olarak 2021 yılının 7 aylık döneminde ihracatımızı yüzde 19'luk artışla 505 milyon dolardan 600 milyon dolara çıkarırken son 1 yıllık ihracatımız 1 milyar 26 milyon dolara ulaştı. Doğaltaş ihracatımıza baktığımızda 2021 yılının Ocak - Temmuz döneminde doğaltaş ihracatımız yüzde 30'luk artışla 1 milyar 174 milyon dolara yükseldi. Muğla'nın, 2021 yılı Ocak - Temmuz döneminde madencilik ihracatı yüzde 43'lük artışla 39 milyon dolardan 56 milyon dolara çıktı. Madencilik sektörü, Muğla'da en fazla ihracat yapan ikinci sektör konumunda" diye konuştu.

6 milyon liralık bütçe

Yönetim Kurulu Başkanı Kaya, "Şu anda Ege Maden İhracatlar Birliği, Ege İhracatçı Birlikleri 6 milyon TL'lik bir bütçe ayırdı. Bunu Bakanlığa da bildireceğiz. Mevcut yerel akçelerimizden bunu kullanacağız. Bunu tabi ki ağaçlandırma, ama kesinlikle bugün burası yandı, yarın buraya dikelim asla böyle bir talebimiz yok, böyle bir şov derdimiz de yok. Biz yangın çıktığı günden itibaren özellikle Türkiye Madenciler Derneğini koordinatör seçtik. Tüm STK'lar ile inanılmaz bir kaynak oluşturduk. Dolayısı ile biz üzerimize düşeni yapmak istiyoruz. Burada üyelerimiz ile de görüşeceğiz. Ne gerekiyorsa, madencilerimizden zarar görenler de dahil köylere ne yapabiliriz. Burada bizim iki yıldır hiçbir etkinliğimizin olmamasından kaynaklı iyi bir bütçemiz var. Bunu gerçekten herkesin içine sinecek şekilde harcamak istiyoruz. Onu da yaparken kolektif aklı, herkesin bu doğru diyeceği bir istişare toplantısı, geçmiş olsun, tebrik, yaptıklarından dolayı onları kutlamama ondan sonra da nerede ne yapalım onu arkadaşlarımız ile paylaşmak istiyoruz. Amasız insan önceliğimiz, amasız çevre önceliğimiz. Ondan sonra da nerede ne yapalımı arkadaşlarımız ile paylaşmak. Amasız insan önceliğimiz, amasız çevre önceliğimiz. Bu ülkenin değerlerini de çıkarıp, ülke çıkarları için kullanmamız gerekiyor" dedi.

Hatıra ormanı oluşturma çağrısı

Daha sonra söz alan Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu üyesi Melike Alpay Özmen, 29 Temmuz tarihinde Muğla'da çıkan ve 2 hafta süren orman yangınlarında Muğla mermercilerinin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.  Yangınların başlamasından itibaren sektör temsilcilerin yangınların söndürülmesi konusunda her türlü desteği verdiğini kaydeden Melike Alpay Özmen, "Yangınların başladığı ilk günden itibaren mermer firmaları söndürme faaliyetlerinde aktif şekilde rol aldılar. Firmalar yangın sırasında öncelikle dronlarla rüzgarın yönüne göre hesaplamalar yaptılar ve yangının gidiş istikametini belirledikten sonra kendi iş makinaları ile şeritler açtılar ve bu şekilde yangınların büyümesinin önüne geçildi. Yine firmalar kendi arazöz ve su tankerleri ile alevlerin sıçrama ihtimaline göre hazır bulunarak bu bölgelerde çalışmalara katıldılar. Birçok mermer firması yangın söndürme çalışmaları yapan ekiplere yangından koruyucu maske, eldiven, yanmaz ayakkabı, yangın tüpü ve erzak gibi malzeme gönderdi. Maalesef bu yangında ormanlarımız ile içinde yaşayan hayvanlarımız büyük zarar gördü. Bu konuda da bölgede çalışma yapan HAYTAP gibi derneklere her türlü yardım gönderildi. Sabahın ilk ışıklarına kadar mücadele veren firma çalışanları ve operatörler büyük bir özveri ile bazen canlarını hiçe sayarak yangın söndürme çalışmalarında ellerinden geleni yaptılar. Ege Maden İhracatçıları Birliği olarak biz firmalarımızın sektörümüze ve ülke ekonomisine kattığı büyük değeri, ülkemiz doğaltaş rezervlerinin etkili bicinde değerlendirilmesi gerektiğini ve doğamızı bu bilinçle koruyarak üretim yapmamız gerektiğinin çok iyi bilincindeyiz. Bu sebeple odak noktamız olan sürdürülebilir madencilik ile ilgili somut adımlar atıyoruz. Tüm sektörümüzü bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Ve ben bugün buradan tüm Ege bölgesi mermer firmalarımız başta olmak üzere doğaya, çevreye ve sürdürülebilir bir anlayışa sahip tüm doğaltaş firmalarımız, STK'larımızı Muğla'da yaralarımızı sarmak hep birlikte bir hatıra ormanı oluşturmaya davet ediyorum. Hep birlikte el ele ağaç dikemeye ve bunu da her sene gelenekselleştirmeye davet ediyorum" dedi.

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft