LGS hazırlıkları tamamlandı

LGS hazırlıkları tamamlandı
Eklenme : 3.06.2021 12:56:00
Görüntülenme: 660

6 Haziran Pazar günü ülke genelinde yaklaşık 1 milyon öğrencinin gireceği LGS "Sınavla Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sınavı" gerçekleştirilecek. Hafta sonunda gerçekleştirilecek LGS sınavıyla ilgili olarak Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan tüm hazırlıklar tamamlandı.

Haber Merkezi

6 Haziran Pazar günü ülke genelinde yaklaşık 1 milyon öğrencinin gireceği LGS "Sınavla Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sınavı" gerçekleştirilecek. Türkiye genelinde uygulanacak olan LGS sınavı iki oturum şeklinde yapılacak. 1. Oturum saat 09.30 da başlayacak. Öğrencilerin en geç saat 09.00'da okullarında hazır bulunmaları gerekiyor. 75 dakika sürecek birinci oturumun ardından 45 dakika ara olacak. Öğrencilerin bu arada okul bahçesinden ayrılmalarına izin verilmeyecek. İkinci Oturum saat 11.30'da başlayacak ve 80 dakika sürecek. Sınav saat 12.50 de sona erecek.

11 bin 505 öğrenci sınava girecek

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, , 06 Haziran  Pazar günü LGS Merkezi Sınavına 13 ilçede, 240 ortaokulda ve 780 sınav salonunda toplam 11 bin 505 öğrencinin katılacağını ifade etti.  Tüm okulların "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme Kontrol Kılavuzu" doğrultusunda "Okulum Temiz Belgesi" aldığını ifade eden Töre,  Muğla İl Milli Müdürlüğü olarak LGS Merkezi Sınavı öncesinde il genelinde okullarımızda tüm hazırlıkların titizlikle tamamlandığını kaydetti.

Her öğrenci için maske ve dezenfektan

 İl Müdürü Töre, "Covid-19 tedbirleri kapsamında Menteşe Şehit İlhan Ziya Dağdaş MTAL ve Zübeyde Hanım MTAL tarafından üretilen 30 bin maske, 25 bin kişisel dezenfektan ve 1 buçuk ton yüzey dezenfektanından oluşan hijyen paketlerini sınav yapılacak 240 ortaokulumuza gönderdik." dedi.

Her öğrenci ve salon görevlisi için hazırlanan kişiye özel el dezenfektanı ile 2 adet cerrahi maskenin sınav günü öğrencilerin sıralarında hazır olacağını ifade eden Töre,  "Ayrıca okul girişlerinde oluşturan hijyen noktalarında öğrencilerin maske değişimleri ve dezenfeksiyon işlemlerini rahatlıkla yapabilmeleri için tüm önlemler alındı" diye konuştu.

Veliler okul bahçelerine alınmayacak

Covid-19 tedbirleri altında gerçekleştirilecek olan LGS sınavında okul bahçelerine velilerin alınmayacağını ifade eden Töre, "Öğrencilerimiz sınava kendi okullarında girecekler. Okul bahçelerine salgın tedbirleri gereği velilerimizi alamıyoruz. Kapı önlerinde sosyal mesafeyi engelleyecek kalabalıkların oluşmaması için velilerimizden ricamız, zorunlu olmadıkça okula gelmemeleri. Öğrencilerimizin birinci oturum sonrası verilecek arada okul bahçesi dışına çıkmalarına izin verilmeyeceği gibi veliler de okul bahçelerinden içeri alınmayacaklar. Velilerimizin içleri rahat olsun, öğrencilerimizin beslenme ihtiyaçları için tüm okullarımızda su, meyve suyu, gofret, kek, kraker vb ikramlar hazırladık. Ayrıca her okulumuzda rehber öğretmenlerimiz okul bahçelerinde öğrencilerimizin yanında olacaklar." dedi.

Sınav gününden önce mutlaka hazırlıkları kontrol edelim

Sınava giriş belgelerinin sınav salonlarında öğrencilerin sıralarında hazır olacağını belirten İl Müdürü Töre açıklamasına şöyle devam etti:

"Sınava gelirken öğrencilerimiz yanlarında mutlaka geçerli kimlik belgesi bulunduracaklar. En az iki adet koyu siyah kurşun kalem, 1 adet kalemtıraş, iz yapmayan silgi ile sınava gelecekler. Eğer isterlerse etiketi çıkarılmış şeffaf pet şişede suyu yanlarında bulundurabilirler. Ancak cep telefonu, akıllı saat vb dijital araç gereçler sınav salonlarına alınmayacak.  Öğrencilerimiz mutlaka, sınava gelirken getirmeleri gereken kimlik belgesi, kalem, silgi ve kalemtıraşı sınavdan bir gün önce hazırlasınlar.

Tek bir kriteri göz ardı etmiyoruz.

6 Haziran Pazar Günü yapılacak LGS öncesinde tek bir kriter göz ardı edilmeden tüm öğrencilerin, salon görevlilerinin ve velilerin sağlığını ve güvenliğini ön planda tutarak tüm çalışmaları titizlikle gerçekleştirdiklerini ifade eden İl Müdürü Töre, "Velilerimize gönül rahatlığıyla çocuklarını sınava gönderebileceklerinin teminatını veriyoruz." dedi.

LGS 'de marka olma başarısını sürdüreceğiz

"LGS'de iki yıldır alınan birincilikle adını duyuran Muğla'nın bu sene de aynı başarıyı elde edeceğine inandığını ifade eden Töre, "Muğla olarak son iki yıldır LGS'de büyük bir başarı elde ettik. Bu başarı Muğla'da görev yapan okul müdürleri ve öğretmenlerin başarısıdır. Onların alandaki emekleriyle bu başarıyı elde etmiş bulunuyoruz. Temennimiz; LGS sınavlarındaki başarısıyla markalaşan ilimizin aynı başarıyı bu sene de göstermesidir. Sınava katılacak olan tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum.  Rabbim gerek öğrencilerimizin, gerek anne-babalarının harcadığı emekleri boşa çıkartmasın" diye konuştu. 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft