Hüseyin Nizamoğlu

Hüseyin Nizamoğlu

NERDE KALMIŞTIK
HüseyinNizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Kurban Bayramımız Mübarek Olsun

Eklenme : 15.07.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1222

Allah'u Ekber Allah'u Ekber Le İlahe İllallah

Kurban bayramı Müslümanlara Hz. İbrahim ve oğlu İsmail peygamber ile cenabı Allah arasında geçen bir iman imtihanı neticesinde emrolunmuştur.

İbrahim peygamber; ateşe atılma ve ateşin yakmayışı sonucunda Allah'ın emri ile göç etmeye karar vermiştir. Kendisine en çok inanan amcasının kızı olan Sârâ ve kardeşi Lut ile başka mekân bulmak üzere Mısır'a doğru gittiler. Yolda Allah'ın emri ile Sârâ ile evlendiler. Mısıra yaklaştıkça öğrendiler ki sara ile saraya girmek tehlikelidir. Sarayı sanduka içine saklamasına çare olmadı. Sarayın bekçileri Sârâ'yı hükümdarların huzuruna çıkardılar. Hükümdar Sârây'a dokunmak isteyince eli kurudu. Neticede hükümdar Sârâ'yı uğurlarken birde genç kız hediye etti Hacer. Hz. İbrahim eşi Sârâ ve yardımcısı olan Hacer ile üç kişi Filistin civarında Kadisiye denilen yerde çiftçilik ve çobanlık yaparak zengin oldu. Ama çocuğu olmuyordu. Sârâ kendisinin çocuğu olmayınca Hacer'i kocasına verdi. Hacer'den bir oğlu dünyaya geldi. Aradan çok geçmeden Sârâ huzursuz oldu çünkü İbrahim çocuğu çok seviyordu. İbrahim, oğlu ortada yokken cenabı Allah'a vaadi var onu baliğ olunca Allah için kurban edecek. İbrahim peygambere rüyasında deniliyor ki Sârâ ne istiyorsa hiç itiraz etmeden yap bu durumda Sârâ'nın isteği üzerine Hacer'i ve oğlunu alarak yola çıkıyorlar. Kendilerine yönlendiren ve gidilecek yeri yakınlaştıracak kudret elbette var. Okumakta olduğum peygamberler tarihinde Burak isminde binek ve onun önünde giden Cebrail Aleyhi selam var deniliyor.

Bugünkü kabenin olduğu yere bırakılıyorlar kendisine tembih ediliyor. Sârâ ne demişse aynen uygula İbrahim peygamber Hacer'e diyor ki; Buraya gelmenizi Allah istedi şimdi ben gidiyorum sizi ona emanet ediyorum dedi. İman yüklü olan Hacer diyor ki; Mademki Allah'ım istedi bize mukayyet olur. Bu şekilde ayrıldıktan sonra ana oğul susuz ve taşlık yerde iman gücü ile hiç sızlanmadan bir köşeye sığınıyorlar ancak su ve erzakları bitmiştir. Özellikle su aramak maksadıyla Hacer Sefa tepesine çıkıyor etrafa bakınarak ve koşarak Merve tepesine gidiyor oradan tekrar Sefa tepesine derken dört defa gidip gelirken bir yandan da İsmailli gözlüyor bir ses duyuyor Hacer, su sesidir bu işte zemzem suyu şırıldayarak akıyor. Tamda İsmail'in ayakları ile tepindiği yerde. Hacer Allah'ına şükürler ediyor bir yandan su içiyorlar aynı zamanda açlıkları da kalmıyor her hafta muhakkak gelen baba İbrahim gelip görüyor ve şöyle dua ediyor. Yarabbi hikmetinden sual olamaz bu yerde su çıkmışsa bunda Yaradan'ımın emri vardır. Nihayet İsmail 15 yaşlarına geldiğinde de rüyalar görmeye başlıyor. Baba İbrahim vaadini tut oğlunu kurban et, özetle oğlunu kurban etmek için bıçak bir türlü kesmiyor. Bıçağı taşa çarpınca taş yarılıyor bir yandan da üçayağı bağlı bir koç meleyerek karşı tepeden gelmektedir. Kendisine nida geliyor imtihanı kazandın ya İbrahim bundan böyle kurbanlar şu şu şu hayvanlardan olacak deniliyor cenabı Allahtan nida geliyor.

Allah'u Ekber Allah'u Ekber Le İlahe İllallah

Kâbe binasının yapılması görevi baba oğul ikisine veriliyor. Hâce-tül Esvet taşı tarif ediliyor insanlar gelsinler burada hac yapsınlar ya İbrahim çağır bütün insanları denildiğinde İbrahim diyor ki; Yarabbi beni nasıl duyarlar sesim onlara ulaşır mı? Cenabı Allah'tan gelen nida (lebbeyk innel hamde vel nimete)

Peygamberimiz İslamiyet'i ilan ettiği sıralarda kıble henüz bilinmiyordu. Medine de cemaatle namazın önünde mescidi aksa tarafına dönüleceği sırada bir nida geliyor. Kıbleniz mescidi haramdır mescidi haram ise Mekke de Hz. İbrahim ve oğlu İsmail'in yaptığı kabedir.

Allah nice bayramları hepimizi göstersin diyerek mübarek kurban bayramınızı kutluyorum.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft