Hüseyin Nizamoğlu

Hüseyin Nizamoğlu

NERDE KALMIŞTIK
HüseyinNizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Köy Enstitüleri Hakkında

Eklenme : 30.09.2021 00:00:00
Görüntülenme: 481

Geçen yazının devamı.

Devrimleri korumak;

Devrim dedikleri tırnak uzatmak mı? Sol elle yemek yemek mi? Dans ederken eşleri değiştirmek mi?

Bunlar değilse Allah yerine tanrı demek mi? Köy Enstitülerinin binaları yapılırken Hasan Oğlan Köy Enstitüsünün binalarının şekli orak-çekiç görüntülüdür. Nazım Hikmet'i hapis eden İnönü olduğu halde, onun yazdığı komünisti öven yazıları devamlı olarak Köy Enstitülerinde okutuluyordu.

7. sınıfta Alirıza Hoca açıkladı

Bir gün İngilizce dersinde Alirıza Hoca dedi ki talebelerden Mehmet'e.  

Mehmet Allah'ı çağır gelsin dedi. Mehmet hocanın dediğini yaptı. Hoca dedi ki bakın çocuklar gelen yok. Hoca bu sefer Mehmet'e dedi ki Alirıza diye çağır. Mehmet bu defa Alirıza dedi. Hoca hemen ben buradayım diye cevap verdi.  Bu olay aile terbiyesi gören köylü çocuklarına çok ters tepki yaptı. Benim gibi yüzlerce çocuk okulu terk ettiler. Bunu yapamayanlar okulda kaldı ve hiç inançlarından ödün vermediler.  

KÖY ENSTİTÜLERİ ve MENDERES

1950'de Cumhuriyet döneminde ilk defa iktidar değişmişti enstitüler öğretmen okulu oldu. Öğretmen okulu mezunları askerliğini yedek subay olarak yaptılar. Üniversiteye girme hakları vardı. Maaşları ücret değil kamu görevlileri statüsü idi. Bunlardan zamanla milletvekili ve hatta bakan olanları bile vardı. 1944 yılında kızıl Çullu köy enstitülerinden kaçtım. Okuma şansımı kaybetmiş oldum. Ülkede İnönü döneminin bir gün son olacağını düşünemedim. Müslüman bir iktidar olan Menderes döneminin köylüyü ihya edeceğini bilemedim amele olan köylünün birden patron olduğunu görünce terzi çıraklığımı sıkı tutarak kendi işyerimi açtım. Politikaya meyil ederek Menderes'in gençliği arasına girdim aynen benim hayatım gibi ülke makinalı çiftçilik ve sulanan tarlalara kavuştu. Bu güzellikler 27 Mayıs 1960 yılında son buldu. Ama Menderes'in ruhu hiç aramızdan ayrılmadı. Bugün iktidar kaldığı yerden başlayarak dünyada ön sıralarda yerini almıştır. 

BUNLAR HİÇ GÖRMÜYORLAR

1950'den evvel iktidar dönemini hâlâ arayanlar var ama arayışları sandıktan değil. Dış düşmanlarla birleşerek ihtilal yapma peşindeler. Öyle gördüler ustaları Amerika'dır. ABD terör örgütlerini destek olurken bir yandan da tek partili dönemini istediği gibi yönlendiriyordu hâlâ dıştan ümit bekleyenler var. Hiçbir zaman 27 Mayıs olayından söz etmeyenler 12 Mart 1980 olayını ve Kenan Paşayı ellerinden gelse diriltip idam edecekler. Bana sorulsa derim ki; Kenan Paşa 27 Mayıs'ı yapanların çanlarına ot tıkamıştır.

Bizler ülkede %80 oya sahip olduğumuz halde soyadlarımız ( düşükler - kuyruklar) olmuştur. 1980 ihtilalini yapanlar en yüksek rütbeli ve sıkıyönetim halinde idiler. Kendilerine Demirel sordu; bir gecede nasıl terörü bitirdiniz? Cevap olarak, CHP'yi kapatınca terör kendisi bitti dedi.  Niye bunu hatırlamıyorsunuz? diyorum.

SONRAKİ yazı
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft