Hüseyin Nizamoğlu

Hüseyin Nizamoğlu

NERDE KALMIŞTIK
HüseyinNizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Köy Enstitüleri Hakkında

Eklenme : 23.09.2021 00:00:00
Görüntülenme: 418

Yenigün Gazetesinde köy enstitüleri hakkında açıklamalar yapmakta olan, Edebiyatçı Hocamız Ömer Kamil Yılmaz'ın gönlünden geçenler gibi olmadı.

Benim, hayatımın kararmasına sebep olan bu okullar eğer bir hizmet yapmışlarsa, oda ancak Hristiyan medeniyetini ülkeye getirmek isteyen masonlara hizmet etmek olabilir.

Bu konuda bizzat yaşadıklarımı anlatmam bile yeterli olacaktır. Atatürk'ün vefat tarihi olan 10 Kasım 1938 tarihinde Muğla merkez Bayır köyünde ilkokul 4. sınıfı okuyordum. Öğretmenimiz çok bilgili ve becerikli idi. Ülkede beklide ilk defa MEHTER TAKIMINI kuran, yabancı dil bilen, müzik aletlerinin çoğunu dillendirebilen klasa sahipti. Atatürk'ü ondan öğrendim. Bu bakımdan Atatürk'ü iyi araştırdım. Kendisini çok severim, her zaman her yerde onu savunurum. Ancak, beklide en çok eleştirenler arasında da olabilirim...

OSMANLI OKULLARINDA OKUDULAR

Osmanlı Hakanlığının son padişahı olan Vahdettin şehzade iken, Mustafa Kemal yüzbaşı olarak şehzade ile Avrupa seyahatine çıkmışlardır. Bu seyahat bu ikilinin memleket kaderi üzerine fikir birliği içine girmesine sebep olmuştur. Kurtuluş Savaşında güvendikleri komutanları yurdun dört bir yanına tayin eden padişahın en yakın yardımcısı Mustafa Kemal'dir. Padişah İstanbul'da İngilizleri oyalama taktiği uygularken Anadolu da Mustafa Kemal hem genel müfettiş ve hem de Halife olarak Hindistan'dan gelen 6000 altın kendisine verildiğinden anlıyoruz. Kazım Karabekir, Ruslarla çok önemli ve zor anlaşmayı yapmasaydı savaşın kazanılması zor olacaktı.

ATATÜRK VE ZİYA GÖKALP

CHP kurulduğu zaman, silah arkadaşlarından yalnız İsmet İnönü'yü kurucu listesine alabilmiştir. Çünkü öyle olmasını isteyen dünya masonları ve İttihat ve Terakkiciler partiye doluştular. Atatürk Milliyetçiliği güçlendirmek için, paralara ve pullara bozkurt amblemi koymuştur. (ülkede başka ülkelerin dili geçerli ise o ülke eninde sonunda benliğini kaybeder) fikri Ziya Gökalp'ten yayılarak ideal haline gelmişti...

Ezan'ın Türkçe okunması bu sebeple imzalanmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında paralarda ve pullarda bozkurt amblemi vardı. Hatta liselerdeki talebelerin şapkalarında bozkurt amblemi vardı. Bu görüntü ile Türkiye Cumhuriyeti Ziya Gökalp milliyetçiliğini getirmek arzusunu masonlar engel oldu. Atatürk geçte olsa 1936'da Celal Bayar'ı başbakanlığa getirdi. Celal Bayar birçok ekonomik kararlar alarak Atatürk'ün güvenini kazanan kişi idi. Buna rağmen, meclise hâkim değildi. 1937'de laiklik adında İslam düşmanlığını yürürlüğe koyan İnönü'dür. 1938'de Atatürk vefat ettiği zaman orduya hakim olan İnönü kendisini şef olarak ilan ettirdi. Halka sormak hiç akıllarına bile gelmedi.

İNÖNÜ DEVRİ 1938- 1950

Bu dönemde İş Bankasındaki hâzinenin hissesinden CHP'ye pay ayırdı. 12 Ada'ya sahip çıkamadı. Uçak fabrikasını kapattı. 1944 milliyetçilere işkence yaptı. İçlerinde Alpaslan Türkeş ve Hamza Sadi Özbek de vardı. Milli Eğitim Bakanlığına Hasan Ali Yücel ve Tonguçlar getirildi. 1940'da köy çocukları için köy enstitülerini açtı. Bu okulların tek gayesi İslamiyet'i zayıflatmaktı. Bu okullar hakkındaki bilgilerimi, bizzat okurken ve sonradan öğrendim.

Devamı var.

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft