Katil zanlısının akıl sağlığı yerinde çıktı

Katil zanlısının akıl sağlığı yerinde çıktı
Eklenme : 15.03.2021 17:05:00
Görüntülenme: 966

Muğla'nın Menteşe İlçesi'nde geçtiğimiz yıl Ramazan Bayramı'nın birinci günü öldürülen 24 yaşındaki Zeynep Şenpınar'ın katil zanlısı olan sevgilisi Selim A.K.'nin akıl sağlığı raporu çıktı. Katil zanlısı hakkında İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanan raporda, cezai ehliyetinin tam olduğu, cinayeti işlediği esnada akıl ya da zeka geriliğine rastlanmadığı bilgisi yer aldı.

Muhittin Direk

2020 yılında Ramazan Bayramı'nın birinci günü Menteşe İlçesi Kötekli Mahallesi'nde yaşayan ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü'nden mezun olan Zeynep Şenpınar, sevgilisi Selim A.K. tarafından 37 bıçak darbesi ile öldürülmüştü. Cinayetin ardından kendisini de yaralayan ve bir süre tedavide görülen katil zanlısı Selim A.K. hakkında Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesinde hakkında hunharca, canavarca hisle ve eziyet çektirilerek öldürülme suçlaması ile dava açılmıştı. Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada sanığın geçmiş yıllarda psikolojik tedavi gördüğünü ve savunmasını bunun üzerinden yapması nedeniyle mahkeme heyeti katil zanlısının akıl sağlığının yerinde olup olmadığının belirlenmesini talep etmişti. Mahkemenin kararı üzerine İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanan raporda, cezai ehliyetinin tam olduğu, cinayeti işlediği esnada akıl ya da zeka geriliğine rastlanmadığı bilgisi yer aldı.

Şenpınar ailesinin avukatı Cumhur Uzun, İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan gelen rapor sonrası bir açıklama düzenledi. 

Uzun açıklamasında, "Ülkemizin kanayan bir yarası haline gelen   ve el birliği ile çözmemiz geren temel sorunlardan biri olan kadın cinayetlerinin bir tanesi 24 Mayıs 2020 günü bayram günü öğrenim gören Zeynep Şenpınar'ın boksör sevgilisi tarafından hunharca, canavarca hisle ve eziyet çektirilerek öldürülmesi suretiyle gerçekleşmişti. Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada sanık savunmasında olay anında hiçbir şeyi hatırlamadığını kendisinin ruhsal problemlerinin olduğunu iddia etmiş ve bu iddia karşısında sanığın akıl sağlının yerinde olup olmadığı akıl sağlığının ceza ehliyeti diye isimlendirdiğimiz Türk ceza kanunu 32. maddesindeki ve kısacası "ceza ehliyeti" yeterliliğe sahip olup olmadığını araştırma yükümlülüğü doğurmuştu. Bunun ile ilgili incelemeyi yürüten Adli Tıp 4. İhtisas grubu sanığın geçmiş tıbbi kayıtlarında irdelemek  kendisi sanığı muayene etmek ve  sanığın dosyaya yansıyan  beyan ve ifadelerini değerlendirmek suretiyle esaslı  ve detaylı bir inceleme yaparak sanığın "ceza ehliyetinin" yerinde olup olmadığını irdelemiş ve yapmış olduğu inceleme sonunda Türk Ceza Kanu'nun 2. bölümünde yer alan "ceza ehliyetini" azaltan yada ortadan kaldıran nedenler arasındaki akıl hastalığının sanık yönünden tam olduğunu ve  sanığın yapmış olduğu eylemin   bütün sonuç ve değerlerini bilebilecek durumdayken bu suçu işlediğini yani ceza ehliyetinin tam ve eksiksiz olduğuna karar vererek  bu durumu raporunda  mahkemeye bildirmiş bulunmaktadır. Bu gelişme karşısında sanığın ceza ehliyetinin artık mevcut olduğu yargılamanın ceza ehliyeti tam şüpheli üzerinden yürütülecektir" dedi.

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft