Kargı Koyu'nun özelleştirilmesine tepkiler büyüyor

Kargı Koyu'nun özelleştirilmesine tepkiler büyüyor
Eklenme : 14.04.2021 15:32:00
Görüntülenme: 1010

Muğla'nın Datça ilçesindeki Kargı Koyu'nun özelleştirilerek imara açılmasına Datça Demokrasi Platformu Kent Savunması üyeleri tepki gösterdi.

Muhittin Direk

Konuyla ilgili olarak Datça Demokrasi Platformu Kent Savunması üyeleri Datça'da bir basın açıklaması düzenlediler.

Açıklamaya Muğla Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Burak Erbay, Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, İlçe Başkanı Aytaç Kurt, çok sayıda siyasi temsilci, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

Grup adına açıklamayı Datça Demokrasi Platformu Kent Savunması Temsilcisi Melda  Omay yaptı. Omay açıklamasında, "6 Nisan'da Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Datça'nın en güzel noktalarından biri olan Kargı Koyu'ndaki kamuya ait 128 dönümlük arazinin otel ve otopark yapılması için Özelleştirme İdaresi'ne devredildiğini öğrendik. Anlıyoruz ki; büyük sermaye grupları ve onların hizmetinde olan iktidar gözünü bu defa Kargı koyuna dikmiş. Türkiye'nin bir çok yerinde olduğu gibi toplumsal fayda ve ekolojik denge gözetilmeden, konunun uzmanlarının ve bölgede yaşan insanların görüşü alınmadan verilen bu kararın başka hiçbir mantığı yok. Bir gecede, bir kişinin imzasıyla alınan böylesi bir kararın, ne içeriği ne de yöntemi açısından kabul edilmesi mümkün değil.
Bugün eşsiz denizi ve doğal güzellikleri ile ünlü Kargı Koyu, aynı zamanda 2000 yıllık Antik Karya Yolu'nun olduğu güzergahta yer alıyor. Antik Çağ'dan bu yana "yarımadaların en güzeli" olarak ifade edilen Datça'nın doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerinin, rant uğruna yağmalanmasını, betona kurban edilmesini istemiyoruz. Elbette bu saldırı ne Türkiye'nin geneli, ne de Datça için yeni değil. Plansız ve ranta dayalı yapılaşma ile bir inşaat cehennemine dönen Datça'ya yönelik benzer saldırılar yıllardır olduğu gibi bugün de sürüyor. Gebekum olarak da bilinen Kızlanaltı Güllük Mevkii kıyı alanının kiralanması, Alavara başta olmak üzere bir çok doğal sit alanının statüsünün düşürülmesi, Datça'nın içinde yer aldığı Aydın-Muğla Bütünleşik Kıyı Alanları Planı'nın kabul edilmesi, Muğla-Denizli Çevre Düzeni'nde yapılan hukuksuz değişiklikler bu saldırıların örnekleri. Bizler bu saldırılara karşı bugüne kadar direndik ve bundan sonra da direnmeye devam edeceğiz. Sadece insanların değil, canlı cansız tüm varlıkların müşterek alanları olan kıyılar ve diğer doğal varlıkların ticari meta haline getirilerek talan edilmesini bugüne kadar kabul etmedik ve bundan sonra da etmeyeceğiz. Bizler yaşam alanlarımızı ve bulunduğumuz bölgenin ekolojik dengesini bu saldırılara karşı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. Ancak toplumsal faydayı değil, yalnızca sermayenin karlılığını gözeten bu düzenin yarattığı ekolojik krizin küresel düzeyde insanlığı ve genel olarak dünya üzerindeki canlı yaşamını tehdit ettiği bir dönemde bu mücadelenin yalnızca Datça ile ilgili olmadığını da çok iyi biliyoruz. Datça'yı savunmak insanlığın geleceğini ve doğal yaşamı savunmanın bir parçasıdır. Kazdağları'nı, Kuzey Ormanları'nı, Salda Gölü'nü, Hevsel Bahçeleri'ni, Yırca Köyü'nü, Kanal projesiyle bir yıkımla karşı karşıya olan İstanbul'u, HES'lerle yok edilen dereleri savunduğumuz gibi, Kargı Koyu'nu da hep birlikte savunmak zorundayız. Kargı koyuna yönelik kararın duyulmasının ardından, sosyal medyada ortaya çıkan muazzam tepki çok sayıda insanın da bu gerçekliğin farkında olduğunu gösterdi. Bugün Datça'da yaşayan farklı kesimlerden ve anlayışlardan insanlar olarak bu sorumlulukla ve ortak kaygıyla yaşadığımız kenti savunmak için bir araya geldik. Mücadelemizi Kargı Koyu'nun özelleştirilerek yağmalanmasına neden olacak bu karar iptal edilene kadar sürdüreceğiz. Önümüzdeki dönemde imza kampanyası, hukuksal girişimler, sosyal medya kampanyaları, sokak eylemleri ve etkinliklerle bu direnişi büyüteceğiz. Aç gözlü şirketlerin Datça'yı yağmalamalarına, doğal yaşamı yok etmelerine izin vermeyeceğiz" dedi.

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft