Namık Açıkgöz

Namık Açıkgöz

Namık Açıkgöz ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Karayollarındaki "Kirpi ve Tilki Çıkabilir" Îkazları

Eklenme : 6.07.2021 00:00:00
Görüntülenme: 547

Yazlıktan memlekete gidiş gelişim elbette Milas-Söke üzerinden olacak. Bu yolu kullanırsanız,  10 kilometre kadar Bafa gölü kenarından geçersiniz. Bir taraf zeytinlik ve orman, bir taraf göl. Güzel bir yoldur. Duble yol olunca daha da güzel oldu. Turizm yolu olunca özen gösterilmeliydi; gösterilmiş de.

Bafa Gölü sahil yoluna Milas tarafından girecekseniz, Pınarcık köyünü çıkınca sağ tarafta güzel bir uyarı levhasıyla karşılaşıyorsunuz: Dikkat çeken ünlem işareti altında "TİLKİ GEÇİŞ ALANI" ve "OKLU KİRPİ GEÇİŞ ALANI" uyarıları konmuş. Aynı uyarı levhası, Söke'den geliş tarafında da Didim ayrımını geçtikten biraz sonra var.

Her türlü karayolunda hayvan ölülerini görmek yürek sızlatınca, zaman zaman bu tür uyarıların yapılmasından memnun oluyoruz elbette. Memnun oluyoruz da direksiyon başına geçince vahşileşen insanoğlu (Şu insanoğlu da vahşileşmek için bahane arıyor ha!...) uyarı-muyarı dinlemeden dikkati kaybedip sür'at yapınca pek çok hayvanı ezip geçiyor. Hepimiz yol boyunca pek çok hayvan cesedi görüyoruz. Ne acı!...

Geçen yıl Yatağan Termik Santralinin oradaki ayrımdan Bozüyük'e giderken gördüğüm kirpi cesedi hâlâ gözümün önündedir. Yol eski usûl ve yan yana iki arabanı zor geçtiği bir yol. Yani hız yapılamaz bir araç hız yapmış ve benden az önce bir kirpiyi ezip geçmiş. Ben görüp yanına vardığımda canlıydı ama alıp yol kenarına götürürken "pısss" diye bir ses çıkararak son nefesini verdi.

O anda elimde tuttuğum kirpinin oklarının sivriliğini hiç hissetmedim. İnanın o anda o oklar, pamuk gibi geldi bana. Hani kirpi, yavrusunu "Pamuğum!..." diye severmiş ya. O kirpide o can pamukluğunu hissetmiştim.

Yol kenarlarında pek çok kedi, köpek, çakal, tilki, kirpi, gelincik gibi hayvanların ölümüne şahit oluyoruz. İnsanlara göre düzenlenen dünyada, diğer canlılar için hiçbir şey yapılmaması bizleri kahrediyor.

Bazı karayollarında yabani hayvan geçişleri için yolun üstüne ormanlı geçit yapıldığını görünce içimiz ferahlıyor ve bütün canlılara dünyayı cehennem eden insanın bu basireti ve tedbiri, ümitvar olmamıza vesile oluyor.

Zaman zaman yollarda değişik hayvanların çıkabileceği uyarıları da nispeten yüreklerimizi ferahlatan bir gelişme elbette. Keşke uyarılarla beraber, karayollarında bariyerlerin altına bir kuşak daha çekilse ve hayvanların buradan geçişi engellenebilse ve geçişleri için yolun altından veya üstünden geçiş yolları yapılabilse.

Muğla ili Karayolları sorumluları, Bafa Gölü kenarına bu uyarıyı koyarak gönüllerimizi ferahlattı. Milas Meslek Yüksek Okulu Takı Tasarım Bölümü öğretim üyesi Canan Kork Çiftçi, oklu kirpi okundan çok güzel takılar yapıyor. 2 ay kadar önce bir sohbetimizde, bu uyarı levhalarından söz ettik. O da uyarıyı çok yerinde bulduğunu; çünkü o yörede çok kirpi bulunduğunu ve attıkları oklarını topladıklarını söyledi. Tabiatın insanlara sunduğu bir nimet demek ki bu garip hayvanlar. Nimet olmasa bile her canlıya sahip çıkmak bizim boynumuzun borcu.

Bugünlerde konuşulan Hayvanları Koruma Kanunu tasarısında yaban hayvanlarından hiç söz edilmemesi ne kadar dar düşündüğümüzü gösteriyor. Oysa sokak hayvanları kadar tabiatın kucağında yaşayan ama bakıma muhtaç olan hayvanlar da var yeryüzünde.

Hani Kastamonu'ya izafe edilen bi karayolu ikaz levhası vardır: DİKKAT DAŞ DÜŞEBÜLÜÜ, AYU ÇIKABÜLÜÜ. Bu tür ikazlar, "dikkat edin; zarar görmeyin" demekti. Artık bu zihniyet aşıldı ve "zarar vermeyin" demek için levhalar konuyor. Bu çok güzel bir gelişme

***

Fakaaat!...

Bafa Gölünün oradaki uyarı levhasını sosyal medyamda olumlu bularak paylaştım ama birkaç gün sonra, Karayolları 26. Şube Şefi Duru Öztop telefonla aradı ve benim sosyal medya paylaşımımdan olumsuz bir eleştiri çıkarıldığını ve amaçlarının öyle olmadığını anlatmaya çalıştı. Demek ki birileri benim paylaşımımı nasıl anladıysa, yetkililere yanlış yansıtmış. Duru bey de beni arama nezaketi gösterdi ve bir yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırdık.

Hâlâ anlamış değilim. Benim o levhaların fotoğrafını paylaşıp altına "Bu insanlık çizgisini bir kaç tık daha yükseltmemiz lazım" yazmamdan nasıl bir olumsuz eleştiri çıkarıldı?

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft