Kalp nakli önerilen hasta Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlığına kavuştu

Kalp nakli önerilen hasta Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlığına kavuştu
Eklenme : 10.05.2022 11:29:00
Görüntülenme: 1141

Antalya ve Manisa'da ki hastanelerde kalp nakli önerilen 43 yaşındaki Özcan Ertemli, Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleşen koroner bypass ve kalp kapak tamiri sonrası sağlığına kavuşarak kalp naklinden kurtuldu.

Kadir Tamer

Edinilen bilgiye göre, daha önceden geçirmiş olduğu kalp krizleri nedeniyle kalbinin kasılma gücü yüzde 10-15 aralığına kadar düşen 43 yaşındaki Özcan Ertemli'ye Antalya ve Manisa'da başvurduğu hastanelerde doktorlar kalbindeki damar tıkanıklıkları için anjio veya koroner bypass ameliyatı yapılamayacağı, bu nedenle 'Kalp Nakli' olması gerektiği söylendi.

Bunun üzerine Muğla Eğitim Araştırma Hastanesine başvuran Özcan Ertemli, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Prof. Dr. Buğra Harmandar ve ekibi tarafından tedaviye alındı.

Ameliyat 6 saat sürdü

Buğra Harmandar ve ekibi tarafından yapılan tetkiklerde Özcan Ertemli'nin 4 damarına koroner Bypass ve mitral kalp kapakçığının tamir edilmesi için ameliyata alınmasına karar verildi. Bu kararın ardından son kontrolleri yapılan Özcan Ertemli Harmandar ve ekibi tarafından ameliyata alındı. Yakaşık 6 saat süren ameliyatta Özcan Ertemli'nin 4 damarına koroner Bypass yapılırken kalp kapakçığıda tamir edildi. Başarılı geçen ameliyatın ardından yapılan kontrollerde 'kalp nakli' gerekli denilen Özcan Ertemli, Buğra Harmandar ve ekibi tarafından gerçekleşen ameliyat ile sağlığına kavuştu.     

Çok yüksek ölüm tehlikesi vardı

Başarılı geçen ameliyat ile ilgili olarak bilgi veren Buğra Harmandar, "Hastamız 43 yaşında olması itibariyle bu kadar ağır bir kalp hastalığına göre beklenmeyecek derecede genç bir hastaydı. Geçirmiş olduğu kalp krizleri neticesinde kalbinin kasılma gücü çok düşmüştü. Genelde kalp kasılma gücü yüzde 20'nin altında olan hastalara herhangi bir açık kalp ameliyatı yapılamayacağı ve kalp nakli yapılması gerektiği kabul ediliyor. Nitekim, kalp vericisi bulunamaması nedeniyle ülkemizde 'kalp nakli' çok az sayıda yapılabiliyor ve bunun için uzun yıllar boyunca beklemek zorunda kalan hastaların bir kısmı bu süreçte kaybedilebiliyor. Bu hastamız da oldukça genç bir hasta olduğu için kalbinin yapacağımız bypass ameliyatı ile güçlenebileceğini düşünerek kendisine durumu hakkında ayrıntılı bilgi verdik. Hastamızın çok yüksek ölüm tehlikesi vardı. Kendisi bu riski göze alarak ameliyat olmak istediğini ifade edince, Kalp Merkezimiz Konseyinde aldığımız kararla kendisine ameliyat yapmaya karar verdik" dedi.

Özcan Ertemli sağlığına kavuştu

Ameliyat süreci hakkında da bilgi veren Harmandar açıklamasına şöyle devam etti:

"Hastamızın kalbini besleyen sol ana koroner damarında (LMCA) yüzde 80, sol ön inen koroner damarında (LAD) yüzde 100, Sirkumflex koroner arterinde yüzde 80 ve yüzde 70, sağ ana koroner damarında (RCA) yüzde 50 tıkanıklık mevcuttu. Kalbin en önemli damarı olan LAD damarı tamamen tıkalıydı ve tıkanıklığın ötesinde çok az dolum vardı. Bu kadar ağır tıkanıklıklara ilaveten geçirmiş olduğu kalp krizleri neticesinde kalbinin çoğu alanında duvar hareket bozuklukları ve sol ana kalp kapakçığında (mitral) orta dereceli kaçak vardı (iskemik mitral yetersizlik). Hastamızın ameliyatı 6 saat sürdü. Ameliyatta LAD damarına göğüs içerisinden çıkardığımız LIMA (mamarian arter), intermedier, sirkumflex ve sağ koronerlerine ise bacağından çıkardığımız Safen damarı ile koroner bypass ameliyatı (4 damar) yaptık. Ayrıca orta derecede kaçak bulunan mitral kalp kapağına da No:32 mm mitral Ring ile Mitral Ring anuloplasti (kapakçık tamiri) ameliyatı yaparak kalp kapakçığındaki kaçağı da tamir ettik. Ameliyattan sorunsuz çıkan hastamızın yoğun bakımda toparlanması 1 aydan uzun sürdü. Bu süreçte yoğun bakım ekibimizle birlikte çok iyi bir bakım hizmeti verdik. Kalp kasılmasını güçlendirecek ilaçlarla destekledik ve sonunda kalp kasılma gücü yüzde 25'lere kadar çıkan hastamızı yoğun bakımımızdan çıkararak taburcu edebildik. Hastamız Özcan Ertemli taburcu olurken kendini tamamen sağlıklı ve yeniden doğmuş gibi hissettiğini ifade ederken mutluluğu gözünden okunuyordu. Biz de hastamızın bu şekilde sağlığına kavuşarak taburcu olabildiği için çok mutluyuz. Bu hastamızın sağlığına kavuşabilmesi için üstün emek sarfeden Kalp ve Damar Cerrahisi Cerrahi Ekibi hekimlerimiz yanı sıra KVC Ameliyathanede görev alan Anestezistlerimiz, cerrahi hemşirelerimiz, anestezi teknisyenlerimiz, KVC Yoğun Bakım ile KVC Servis hemşirelerimizin çok büyük desteği bulunmaktadır. Bu iş ekip olarak yapılan bir iş olduğu için bu başarıda tüm ekibimizin katkısı çok büyüktür."

CİMER'e teşekkür mesajı gönderdi

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yeniden sağlığına kavuşan Özcan Ertemli, CİMER üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya yazdığı mesaj ile hastane çalışanlarına, Buğra Harmandar ve ekibine teşekkür etti.

Özcan Ertemli, CİMER'e yazdığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Sayın Cumhurbaşkanım ve Sağlık Bakanım. Ben Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 17 Mart 2022 tarihinde kalpten ameliyat oldum. Daha önce sevkle Antalya'da özel hastaneye, Manisa'da Celal Bayar Üniversitesi'ne tedaviye gittim. Ama Prof. Dr. Buğra Harmandar ve ekibi kadar ilgili alakalı, elinden geleni ardına koymayan, işini severek vatandaşa en iyi şekilde hizmet edip işini en iyi şekilde yapan bir doktor görmedim. KVC yoğun bakım serviste 70 gün yattım. Buğra bey ve ekibi Serkan Bey, Handan hanım, Kadir bey, Funda Hanım, asistan İrem hanım, hemşirelerinden hasta bakıcılarına kadar hepsine ayrı bir minnet duydum. Bir bana karşı değil bütün hastalarına aynı fedakârlığı gösteriyorlar. Çok riskli bir ameliyat geçirdim. Ameliyattan önce kalp kasılma gücüm çok düşüktü. Ama beni en iyi şekilde taburcu etmek için ellerinden gelenin fazlasını yaptılar ve başardılar da. Şu an sağlıklı bir şekilde evimdeyim. Hepsinden Allah razı olsun."

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft