Kalbinin karıncıkları ve kulakçıkları arasındaki duvarlarda geniş delikler bulunan ve kalp kapakları tam gelişemeyen 7,5 aylık İkra Beril sağlığına Muğla'da kavuştu.

Kalbinin karıncıkları ve kulakçıkları arasındaki duvarlarda geniş delikler bulunan ve kalp kapakları tam gelişemeyen 7,5 aylık İkra Beril sağlığına Muğla'da kavuştu.
Eklenme : 16.06.2020 13:25:00
Görüntülenme: 1582

Komplet Atriyoventriküler Septal Defekt (CAVSD) tanısı nedeniyle kalbinin karıncıkları ve kulakçıkları arasındaki duvarlarda geniş delikler bulunan ve kalp kapakları tam gelişemeyen 7,5 aylık İkra Beril sağlığına Muğla'da kavuştu.

Kadir Tamer

Anne karnında iken Komplet Atriyoventriküler Septal Defekt (CAVSD) tanısı konulan İkra Beril Yıldırım 7,5 aylıkken Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisinde geçirdiği ameliyat ile sağlığına kavuştu. 

7,5 aylık İkra Beril Yıldırım'a anne karnında iken CAVSD tanısı konuldu. Doğum sonrası Uşak'ta yaşayan aile kızlarının sağlığına kavuşması için çareyi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisinde aradı. Hastanede ilk tetkikleri yapılan küçük bebek Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Buğra Harmandar ve ekibi tarafından yakın takibe alındı. İlerleyen dönemde İkra Beril bebeğin son 1 aydır büyüme gelişmesinin durması ve kilo alamaması üzerine Harmandar ve ekibi ameliyata karar verdi.

7,5 aylıkken Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisinde ameliyat olan küçük bebeğin kalp içerisindeki duvarlarda bulunan delikler kapatıldı ve kalp kapakları onarıldı. Başarılı geçen ameliyatın ardından yapılan son tetkiklerde küçük bebek sağlığına kavuşması üzerine hastaneden taburcu oldu. 

Nadir görülüyor

Nadir görülen doğumsal kalp hastalığının sıklıkla Down sendromu bulunan bebeklerde ortaya çıktığını kaydeden Buğra Harmandar, "Fakat bu hastamızda olduğu gibi daha nadiren Down sendromu olmayan normal bebeklerde de görülebiliyor. Bu hastalarda kalp içerisindeki karıncık ile kulakçıklar arasındaki delikler ve kalp kapaklarındaki yetersizlikler nedeniyle kan dolaşımının büyük kısmının akciğerlere gidiyor. Buda akciğer damarlarında yüksek tansiyona yol açıyor. Bu hastalardan Down sendromu olanların sıklıkla 6. ayına kadar, Down sendromu olmayanların ise en geç 7 veya 8. ayına kadar ameliyat edilmesi gerekiyor. Eğer ameliyat edilmezse maalesef hasta akciğer damarlarındaki yüksek basınç nedeniyle akciğerleri deforme oluyor ve ameliyat şansını kaybederek hayatını kaybediyor. Hastamız bizi kendi araştırmaları ile bulmuş. Doğduğu günden bu yana takibini ve tedavisini yaptık. 7,5 aylık olduğunda da ameliyatını gerçekleştirdik. Başarılı bir ameliyat oldu. Kalp kapaklarındaki bozuklukları tamamen düzelttik, delikleri onardık. Hastamız sağlığına kavuştu. Bu ameliyat tecrübeli ellerde ve deneyimli cerrahlar tarafından tek seansta düzeltilen bir ameliyattır. Bu şekilde iyi düzeltilen hastalarda artık ömür boyu başka bir ameliyata ihtiyaç olmaz ve bu hastalar aynen normal insanlar gibi bir hayat sürerek hayatları boyunca istedikleri tüm eforu yapabilirler. Hastamızın Down sendromu olmaması da ayrıca sevindiriciydi" dedi.

Başka illerden hastaları kabul ediyoruz

Prof. Dr. Buğra Harmandar, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'nün artık başka illerden gelen hastaları da sağlığına kavuşturduğunu belirterek, "Son 3 yıldır kurduğumuz alt yapı ile artık erişkin, yenidoğan ve çocuk kalp ameliyatı ile ilgili olarak hastanemize Aydın, Denizli, Antalya, Uşak, Afyon, Kütahya, Eskişehir, İzmir, Konya, Kayseri ve pekçok Doğu-Güneydoğu Anadolu ilinden hastalar gelerek ameliyatlarını oldular. Daha önceden Muğla'dan tüm hastaların büyükşehirlere ameliyat olmak üzere gönderildiği günlerden şu anda tüm Türkiye'den Muğla'ya kalp ameliyatı olmak üzere hasta kabul eder duruma gelmiş bulunmaktayız" diye konuştu. 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft