İsmail Zorba

İsmail Zorba

SÖZÜN EŞİĞİNDEN
İsmail Zorba'nın ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Kahramanmaraş'tan Haber Var

Eklenme : 2.11.2021 00:00:00
Görüntülenme: 505

"Kahramanmaraş'ta bir yazar olarak gözlerinde derin sevdalar saklı bir masalı yaşıyorum. Ahırdağı'nın Maraş'ta düşen yanı Diyar-I Şam imiş. Binbir Gece Masallarından destanlara efsanelere bu yörenin insanında başka bir güzellik var sadece mısralarla anlatılan.. O da şairlerin işi.."

Öyle bir şehir ki yağmurunda nezaket, insanında nezaket ve caddelerinden evlerine sanki bütün bir şehri bir nezaket medeniyeti sarmış. Tarihiyle, kültürüyle kendi mührünü bağrında taşıyan bir şehri. Ve ben bu şehirde çok mutlu oldum.

Belki bir serhat şehri değil ama gaziliğin ve şanlı bir duruşun yanında kahramanlığı göğsüne bir madalya olarak takmış bir şehir. Cumhuriyeti kucaklayan, İstiklâl'e kanat geren bir şehir. Ve ben bu şehirde Cumhuriyet'in en güzel gününü yaşadım, bir Türk olarak onurlandım.

Cumhuriyet'in kuruluş coşkusunu kahraman şehrimizde yaşamak nasipmiş bu sene. Kahramanmaraş uçağına bindiğimiz anda pilotun bayram tebriği eşliğinde kutlamalar başlıyor. Uçaktaki yolcuların gözlerinde Cumhuriyet'in coşkusu yaşanıyor. Havalimanı dan şehre doğru seyrederken İstiklal Harbi ve Maraş üzerine bilgilerim hafızamda canlanıyor. Maraş'ı Maraş yapan kahramanlarımızın varlığı eşlik ediyor yol boyunca. Heyecanlanıyorum. Sütçü İmam başta olmak üzere geleceğe emanet edeceğimiz büyüklerimizi rahmetle yad ediyorum.

Şehrin insanlarının yüzlerinde, sözlerinde hep aynı sıcaklığı, samimiyeti, insanlığı görüyorum. Kahramanmaraş'ı içimde yaşatırken Atsız' mısraları sözleri tercümanım oluyor. Ve insan insan içime işleyen şehir  başka bir güzel  kimliğe bürünüyor:

"Kahramanlık; içerek acı ölüm tasından

İleriye atılmak ve sonra dönmemektir."

Düşmanın çirkin yüzünü gösterdiği o anı yaşamak nasipmiş meğerse. Kalenin şehri en müstesna yerinde konumlandığı tepenin eteklerinde Uzunoluk'ta bir cami avlusunda yatan ve bu şehre kahramanlık beratının verilmesinde bir ilke sahip olan Sütçü İmam'ın manevî makamını ziyaret ediyorum. İçimde yaşattığım onca gurur ve heyecanla şehre iniyorum.

Maraş'ta bulunduğum süreçte bu duygularımın peşi sıra gördüğüm ve yaşadığım her şeyde başka bir güzellik ve zenginlikle karşılaşıyorum.

Şehir tarihiyle ve kültürel varlıklarıyla yaşamaya ve yaşatılmaya devam ediyor. Kültürpark meydanında tek katlı kütüphane binasının dış cephesini sanki kitaplar sarmış. Sanki içi gibi dışı da kitaplarla karşılıyor sizi. İçeriye girdiğimde gençlerin kütüphaneyi doldurduğunu görüyorum. Şiirin başkentinde, kültür ve irfan ocağında bunları görmek içimdeki hasrete, susuzluğa can suyu oluyor.

Kahramanmaraş'ı gezerken şehrin tarihî mekanları nasıl canlı tuttuğunu ve kültürel mirasını gelecek kuşaklara aktarma adına ne kadar büyük yatırımlar yaptığını görmekten mutluluk duyuyorum. Şehrin sembollerinden biri olan dondurmaya ait müze bunlardan sadece biri. Kurtuluş Savaşı Müzesi, Yedigüzel Adam Edebiyat Müzesi sadede son zamanlarda hayata geçirilmiş kültür kaynaklarından biri. Buraları gezerken ne kadar incelikle, zarafetle dokunulduğunu her şeyin ayrıntılarıyla gözden geçirildiğine şahit oluyorsunuz. Ülkemizde ilk Anıtkabir müzesinde gördüğüm üç boyutlu sergi anlayışı burada da kendini gösteriyor. Özellikle bu mekanları ziyaret eden gençleri gözlemlediğimde onların dikkat ve ilgileri yapılan çalışmaların başarısını da kanıtlıyor.

Ve bu şehrin toprağına attığın her tohumdan biri şair çıkar desek yeridir. Ülkemizi kuşatan güzel yüreklerin eserlerin çoğunun şairi, yazarı Maraş'tan çıkmış. Özellikle şiir parkında ve Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesinde buna tanıklık etmek mümkün. Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç, Cahit Zarifoğlu, Mehmet Akif İnan, Alaeddin Özdenören, Rasim Özdenören, Nuri Pakdil ve saymakla bitmeyecek bu şair ve yazar listesi uzadıkça uzuyor. Her bir isim sadece Maraş'ı, Türkiye'yi değil dünyayı da kucaklıyor.

Yedi Güzel Adam dizisi iyi ki yayınlandı. Semeresi yediverenlere döndü. Bu dönemin gönül güzelleri hattı zatında sahip oldukları kıymetlerine kıymet kattılar. Birkaç edebiyat meraklısının üstünde insanlar hatta gençler tarafından tanıdılar. Ve okunmaya başladılar. Erdem Beyazıt'ın, Cahit Zarifoğlu'un mısraları kuşattı dergileri, ekranları. Bunlar popülist kültürün nadir güzel yansımalarından biriydi. Sadece hak yerini buldu. Ve Maraş'ın meşhur Kara Lise'si de Yedi Güzel Adam ve Edebiyat Müzesine dönüştürülerek muhteşem bir güzelliğe kavuştu.

Kahramanmaraş'ta hiçbir yeri gezmesem sadece Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesine gidebilsem bu bile benim için yeterli olurdu. Müze sadece Kahramanmaraş' a değil ülkenin örnek edebiyat müzelerinden biri. Tarihe nice okullar üzerinden  tanıklık etmiş "Kara Lise" namıyla ismi tarihe mal olmuş bir okulun binası edebiyatımızda bir döneme yön veren şairlere, yazarlara ev sahipliği yaparak ölümsüzleşiyor. Üzerinden en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş güzel bir kültürel miras Edebiyat müzesi.

Bir yanda "İnsan bu su misali kıvrım kıvrım akar ya," diye seslenen Necip Fazıl bir yanda " Bütün bunların üstüne Hepsinin üstüne sevda sözleri söylemeliyim." diyen Erdem Beyazıt'ı, bir yanda "Baharı koklayarak girelim kelimeler ülkesine" diyen Sezai Karakoç'u ve "Yedi adam biri bir gün bir kan gördü gereğini belledi yâri alsa koynuna ayırmaz kanı yanından" diyen Cahit Zarifoğlu' nu dinliyorsunuz. Ve şairler, yazarlar resmi geçidinde mısralara, cümlelere doyuyorsunuz. Görsel ve yazılı efekt, sunum ve seslendirmeler ve kitapların arasında bir geçmişe, bugüne ve geleceğe tamamlanıyorsunuz. Kahramanmaraş'ta turnadan katarlar geçiyor gözünüzün önünden. Şiirden mektuplar uçuruyorsunuz gönüllere. Kahramanmaraş'ta zaman, mekan ve insan sonsuzlanıyor. Bir şehrin medeniyeti sizi bütün zarafetiyle kucaklıyor.

Ve ben.. Kahramanmaraş'ta bir yazar olarak gözlerinde derin sevdalar saklı bir masalı yaşıyorum. Ahırdağı'nın Maraş'ta düşen yanı Diyar-I Şam imiş. Binbir Gece Masallarından destanlara efsanelere bu yörenin insanında başka bir güzellik var sadece mısralarla anlatılan.. O da şairlerin işi...

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft