Hayati Nizamoğlu

Hayati Nizamoğlu

GÜNDEM
Hayati Nizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Kahramanları Selamlıyorum

Eklenme : 9.08.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1186

Bu yazıyı yazdığım sırada hava sıcaklığı yaklaşık 10 derece düşmüş, yanan alanlarda soğutma çalışmaları yapılıyor, bazı noktalarda yangına müdahale ediliyordu.

Bu yangında çok duygulandığım çok sayıda olayı izledim. İnsanlarımızın tümü yeşil vatanına canı pahasına sahip çıkıyordu. Şimdi mahalle olan köylerimizde kadınlı erkekli herkes yangınla mücadelede asker oldular. Kendiliğinden örgütlenip can siperane çalışan gençlerimiz başarı hikayesi yazdılar. Tam bir kahramanlık hikayesiydi.

Kamunun yanında yöredeki tüm özel sektör iş makinaları gönüllü olarak yangınla mücadele için kullanıldı. Dozerler, beton mikserleri, arazözler, pikaplar yangın bölgelerinde yarıştılar. Yöre gençleri, ormanlarımıza kıymak isteyebilecek sabotajcı hainlere karşı  nöbet tuttular. Kardeş Azerbaycan Türkleri ormanlarımızı terleri ile suladılar.

Yangınlar çıkınca kriz bekleyen, birbirimize düşeceğimizi sananlar hayal kırıklığına uğradılar. Aksine büyük bir millet olduğumuza, bir kez daha tanık oldum.

Kişisel olarak sayın Binali Yıldırım'a yangınla ilgili düşüncelerimi aktarırken, OGM'deki Muğla coğrafyasını bilen yetkili arkadaşlarıma, yangınların seyri ve muhtemel gidiş yollarını paylaştım.

Böylesi afet günlerinde siyaset istemediğimizi, tek amacımızın yangınları önlemek olduğunu tüm Muğla olarak ifade ettik. Nasıl olsa yangınları değerlendirecek bol zamanımız olacak.

Büyük bir enerji oluşturarak el birliği ile mücadele ediliyor, edilmeye devam ediyor.

Bu süreçte bir kez daha gördüm. Ankara'da etkin bir lobimiz yok. Yereldeki isimler siyasi makamlar için siyaset yapıyor. Bütün siyasi makamlar sizin olsun. Yeter ki Antalya'nın Çavuşoğlu'su gibi etkin olun.

Bu yangında tespitlerime devam etmek istiyorum.

1- Milli Park olarak ayrılan alanlarda örtü temizliğinin yapılması çok önemli.

2- İlkokuldan itibaren bize keçi düşmanlığı öğretildi. Halbuki 3 metreyi geçen ağaçlık alanlarda keçiler, örtü temizliğinde önemli katkıda bulunacaktır.

3- Hiçbir kişi başarısız olmak istemez. Bu yangınlarda, yangın konusunda deneyimli ve yöreyi çok iyi bilen teknik personelin oluşturacağı kriz merkezi yetkili olmalıdır.

4- Özellikle Kozağaç'ta Muğla Sulama Birliği'nin tarımsal sulama hatları çok işimize yaradı. Kentlerimizin orman sınırlarında orman yangını için su hatları döşenmelidir.

5- Tekrar etmek istiyorum, Adana'dan başlayıp, Çanakkale'ye kadar  olan sahil illerimizdeki orman mühendislerinin ancak bu bölgelerde atamaları yapılmalıdır. Muğla'da yetişmiş personel örneğin Erzurum'a kesinlikle atanmamalıdır.

Yangınların yarısının sabotaj ile çıkmış olabileceğini düşünüyorum. Yaptıranlar, yapanlar, destek olanlar ve işbirliği yapanlar bilmeli ki, iki dünyada da yerleri yok.

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft