Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Kadem Mete, Osman Gürün'e 'gönderme' yaptı...

Eklenme : 9.10.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1694

Doğrusunu söylemem gerekirse beklemiyordum.

2 bin 24 kişilik öğrenci yurdu önceki gün açıldı. Hem de Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman'ın "Açılacak" dediği günde hizmete girdi.

Ki ben açılsa bile bu saatten sonra ne olacak ki diye düşünüyordum.

Av avlanmış, tav tavlanmıştı...

Ömer İlman söyledi. Meğer, il genelinde bir yere yerleşemeyen bin 490 genci kamu tesislerinde ağırlamışlar. İl Müdürü İlman, "Kalacak yer olmadığı için dönen gencimiz yok. Tutturduğu yeri beğenmediği için az sayıda kayıt yaptırmayan var." dedi.

Önceki gün AK Parti İl Başkanı Kadem Mete'de sosyal medya hesabından "Neden 12 bin kişilik yurt yapamadık diye üzülen biz. 45 öğrenciye misafirhane ayarlayıp iş yaptım görünen ise Osman Gürün. Şimdilik 2 bin 24 kişilik Yurt bugün hizmete açıldı. 3 bin kişilik is loading??" ifadesinde bulundu...

xx           xx           xx

AKP'liler bu fırsatı neden değerlendirmediler bilmiyorum. Şaşkınım.

Ferdi Yavuz "2 bin 24 kişilik öğrenci yurdu açıldı" başlıklı haberinde "Muğla'da üniversite öğrencilerinin yaşadığı barınma sorunu sonrası bin 500'ü erkek, 524'ü kız olmak üzere 2 bin 24 kişilik yurt açıldı. Açılışta öğrenciler çiçekle karşılandı. AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete'de yurt açılışıyla ilgili açıklama yaparak, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'e göndermede bulundu." dedi.

Yanlış anlaşılmasın İl Başkanı Mete o "göndermeyi" yukarıda belirttiğim gibi sosyal medya hesabından yaptı. Oysa o göndermeyi önceki gün açılışı yapılan "Turgut Reis Yurdu" önünde yapabilirdi. Hatta Milletvekili Mehmet Yavuz Demir pek öyle Milas ve Bodrum'dan çıkmaz, ama son zamanlarda her fırsatı değerlendiren Milletvekili Yelda Erol Gökcan gelip, yurtta incelemelerde bulunup "Hayırlı olsun" diyen video görüntülerinin paylaşımını yapabilirdi. Tabii O öyle Kadem Mete gibi Osman Gürün'e göndermede de bulunmazdı...!

xx           xx          xx

Tabii önceki gün Ankara'da da AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında genel merkezde düzenlenen 'Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'na katılmış ve o sosyal medya paylaşımını da oradan yapmış olmalı.

İl Başkanları Toplantısı "genişletilmiş" olduğu için belli ki Milletvekilleri de oradaydılar. Yoksa gelip bir güzel açılış yaparlardı değil mi? Neyse Milletvekili Yelda Erol Gökcan ilk fırsatta gelip, yurtları gezerek bir "Hayırlı olsun" videosu paylaşır...

Kaldı ki önceki gün Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman kimseyi aratmadı. Çıkan haberlere bakılırsa yurtlarda kalma şansını elde eden kız ve erkek öğrencileri çiçeklerle karşılamış.

Ben en çok İl Müdürü İlman'ın yurtları söz verdiği günde açabilmesini takdir ettim. Açamasaydı yandıydı en başta ben "Hani?" derdim.

Önceki gün değil de açılışı dün yapıp siyasilerinde ucundan tutmasını sağlayabilirdi, ama gazetecilere "Vekillerimiz için bir gün erteledik" de diyemezdi ki... Kötü tesadüf. Adam siyasetçi mi, nereden bilsin 7 Ekim'de İl Başkanları Toplantısı yapılacağını...

xx           xx          xx

Kadem Mete'nin "45 öğrenciye misafirhane ayarlayıp iş yaptım görünen ise Osman Gürün." ifadesi de önemli.

Ben hala o 45 öğrenciye ayarlanan yerin misafirhane mi, yurt mu (Rahmetli Orhan Çakır seneler önce yaptırdığında yurttu), misafirlerinin geçici mi kalıcı mı ve Menteşe Belediyesi'ne mi, Büyükşehir'e mi ait olduğunu anlayamamışken, nerelerde kaç kız ve erkek öğrenciyi nasıl ağırladıklarını da merak ediyorum.

Osman Gürün'ün benim merakımı gidermeyeceğini de biliyorum. Gerçi şimdi başında şenlik telaşı da var, ama belki Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, "kamuoyu sorumluluğu duygusu" içinde neyin ne olduğunu; üniversitenin yüz yüze eğitime geçmesi ile birlikte ortaya çıkan "barınma krizi" fırtınasını nasıl aştıklarını veya aşamadıklarını herkesle paylaşır.

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete'nin, sosyal medya paylaşımındaki "Şimdilik 2 bin 24 kişilik Yurt bugün hizmete açıldı. 3 bin kişilik is loading??" ifadesi de dikkat çekiciydi. Ne yalan söyleyeyim anlayamadım da. "3 bin kişilik is loading ne ya?" demişim...

"Yükleme, dolum" anlamlarına geldiğini biliyorum, ama çıkamadım içinden. Muhatabıyla dalga mı geçiyor, alay mı ediyor çözemedim...

xx           xx          xx

Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman'a sordum. Sağ olsun bir güzel anlattı. İl Başkanı Mete'nin İngilizce katkılı sözü ile ilgili soruma "Kanalizasyon, arıtma meselesinden neredeyse yurdu söz verdiğimiz tarihe yetişemiyorduk. Bin dereden su getirdik, bin takla attık yetiştirdik. Bugün açtığımız yurtların yanında, iki aya kadar 2 bin 24 kişilik bir kız yurdu daha açarken, bu sene Ocak ayında temelini attığımız bin 350 kişilik kız yurdumuzu da 2 bin 22 yılına yetiştireceğiz. Sayın İl Başkanımız bu yurtları kastetmiş olmalı." diye karşılık verirken şöyle devam etti:

"Bugün bin 500'ü erkek, 524'ü kız olmak üzere 2 bin 24 kişilik yurt açılışı yaptık. Yeni Yurdumuza sabah ilk gelen öğrencilerimizi çiçekle karşıladık. Hayırlı ve uğurlu olsun dedik. Gençlerimizin yüzündeki gülümseme her şeye değer. Devletimiz her zaman gençlerimizin yanında. Üstadım halen Muğla il merkezinde 3 bin 304 erkek 3 bin 987 kız olmak üzere 7 bin 291 kişilik yurt kapasitemiz vardır. Tamamı doludur. Yılbaşına kadar 2bin 24 kapasiteli kız yurdumuz hizmete girecektir. Bu durumda kapasitemiz 9 bin 315 olacaktır. 2022 yılında bin 350 kapasiteli kız yurdumuz tamamlanacak olup, sonuç olarak il merkezinde kapasitemiz 10 bin 645'e yükselecektir."

xx           xx          xx

Ömer İlman böylelikle yurt sorunu kalmadığını söyledi, ama ben aynı kanaatte değilim. Bana bir "derin soluk aldık, o kadar" gibi geliyor. 15 bine ulaşırsak belki daha rahatlamış oluruz. Üniversitemizin kapasitesi yerinde saymıyor.

Neyse ki başarılı bir il müdürümüz var. Yetmezse yenisini yaptırır. Ne siyasilerin nede yerel yönetimlerin bir şey yapacağı yok. İyi ki Ömer İlman var...

Kendisine ne kadar ücret aldıklarını da sordum. "Ücret olarak en az 275 TL ve en fazla 450 TL alınıyor. Günlük her öğrencimize 6 TL artı kahvaltı için 13 TL Toplam günlük 19 TL; aylık 570 TL beslenme yardımı yapıyoruz. Yani aldığımız ücretten çok yardım yoluyla üste biz para veriyoruz. Ücretsiz internet, çamaşır yıkama, dijitürk maç yayınları, ücretsiz kurs, eğitim seminerleri gibi birçok imkandan gençlerimiz yararlanıyor. Yapılan tam bir sosyal devlet anlayışı." diye kaydetti.

İyiymiş. Ömer İlman'dan önce bunlar var mıydı? Keşke bütün öğrencilerimiz yurtlardan istifade edebilseydi...

xx           xx           xx

Tabii ben hala "O kanalizasyon, arıtma meselesini madem Bakanlık çözebiliyordu da neden Osman Gürün'den o hizmet beklendi?" diye de merak ediyorum. Belki de "Osman Gürün yapmadı biz yaptık" demek içindir... Öyleyse "Yazık" derim, çünkü olan yoksul aile çocuklarına oldu...

Neyse kim ne derse desin, kapasite 5 bin daha arttırılmalı. Ki bu kadar kapasitenin Bakanlıkça yaratılmasını sağlayan İl Müdürü İlman bunu da başarır diye düşünüyorum.

Neyse ki Düğerek yollu üzerindeki Vakıf arazisine 5 bin kişilik kapasite yerleştirilebilir. Bunun için o alanın 'Sağlık Alanı'ndan "Eğitim Alanına" dönüştürülmesi gerektiğini sanıyordum. 'Barınma Alanı'na dönüştürülmesi gerekiyormuş. Bu durum orada bir yüksekokul yapıp, yanına yurdunu da yapmak gibi bir çözüm varmış. İlgili müdürlükler buna çalışıyormuş.

Ancak yerel yönetim orayı "barınma alanı" ilan ederse sorun hemen çözülüyor. Yerel yönetim buna da duyarsız kalmaz umarım...

--------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Unutmazsan senin, affetmezsen onun canı acıyacaktır. Unutma, affetmek ve unutmak sadece iyi insanların intikamıdır. --Seneca

ÇİVİ

Ferdi Yavuz, "Üniversitedeki makamından kalkıp binlerce öğrencinin bulunduğu Kötekli'ye hiç gitmeyen ama taaaa Azerbaycan Üzeyir Hacıbeyli Bakü Müzik Akademisi'nin 8. Uluslararası Müzik ve Dans Kongresi'nin açılış konuşmasını yapmaya giden bürokrata REKTÖR denir." diye yazınca arkadaşım, "Arkadaşım, rektör müzik ve dansta iyi galiba" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft