İYİ Parti arıcılar için harekete geçti

İYİ Parti arıcılar için harekete geçti
Eklenme : 16.08.2021 16:48:00
Görüntülenme: 1679

İYİ Parti Muğla İl Başkanlığı, son yangınlarda bölgede yaşayan arıcıların büyük bir zarara uğradığını ve bu nedenle başka illerden gelecek gezgin arıcılara yetersiz duruma düşmüş, bal üretim sahalarında konaklama izni verilmemesi amacıyla Muğla Valiliğine başvuruda bulundu.

Kadir Tamer

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan İYİ Parti Muğla İl Başkanı Davut Cumhur Akmeşe, "İlimiz Marmaris ilçesi Armutalan Mahallesi'nde 29 Temmuz tarihinde başlayan, Bodrum, Milas, Yatağan, Kavaklıdere, Menteşe, Köyceğiz,  Seydikemer ve Fethiye ilçelerimizin çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan, tarihimizin en büyük orman yangınları 14 gün etkisini sürdürmüş, tahminen 70.000 hektarlık ormanımızın yok olmasına neden olmuştur. Bu yangınlarda yüzbinlerce kızılçam, zeytin, defne, keçiboynuzu ve benzeri ağaçlarımızın yanı sıra, ormanda yaşayan canlılar, endemik bitki türleri de zarar görerek, ekosistem bir bütün olarak zarar görerek, geleceğimizi de yok etmiştir" dedi.

Çam balı üretimi darbe aldı             

Meydana gelen orman yangınlarında çam balı üretiminin de büyük bir darbe aldığına dikkati çeken Akmeşe, "İlimizde 5 bin 500 ailenin 1 milyon kovanla en büyük geçim kaynağı olan arıcılık, çam balı üretimi büyük bir darbe almıştır. Yanan ağaçlarda bulunan ve çam balı üretiminde aracı, endemik bir tür olan başta çam böcelerinin de yanması ile önümüzdeki 30 yıl boyunca çam balı rekoltesinin düşük olacağı öngörülmektedir. Dünyadaki çam balı üretiminin yüzde 90'ını sağlayan Muğla'daki üreticilerimize destek olmak adına en acil olarak alınması gereken önlem, şu an çam balı üretimi için mevsim gereği ilimiz dışındaki yaylalara giden, Eylül ayı itibariyle geri dönecek olan üreticilerimiz dışında başka illerden gelecek olan arı üreticileri için bir kısıtlama getirilmesidir.  İlimizde çam balı üretimi sahaları başta Marmaris ilçemiz olmak üzere diğer ilçelerimizde de artık yeterli değildir. Bunun yanında İlimiz bal üreticilerinin yer yer evleri, sebze meyve bahçeleri ve hayvanlarının da yanması sonucunda yaşadıkları mağduriyeti de dikkate alırsak; 5 bin 500 çam balı üreticimizin daha fazla mağdur olmasını önleyebilmek için ilimize başka illerden gelen bal üreticilerine yetersiz duruma düşmüş, bal üretim sahalarında konaklama izni verilmemesini talep etmekteyiz. Partimizin bu konudaki hassasiyetini gösteren başvurumuzu Muğla Valilik Makamına iletmiş bulunmaktayız" dedi.

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft