Hayati Nizamoğlu

Hayati Nizamoğlu

GÜNDEM
Hayati Nizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

İyi Habere İhtiyaç

Eklenme : 27.08.2020 00:00:00
Görüntülenme: 3733

2020 yılında yaşamakta olduklarımızı 2019 da söyleseler inanamazdık. Tüm dünyayı ve ülkemizi etkileyen corona salgını ile mücadele sürüyor. Rakamlara şöyle bir baktım.

İlk vakamız 11 Mart' ta saptandı.

En yüksek vakamızı 11 Nisan' da gördük. O gün yapılan 33 bin 170 testten 5 bin 138'i pozitif çıktı.  Yüzde 15 gibi pozitif vaka vardı.

Bu süreçte en düşük vaka 2 Haziran' da görüldü. 32 bin 325 testten 786'sı pozitifti.

Test sayımızı hızla arttırıyorduk. 22 Temmuz' da 43 bin 404 testten 902'sine corona teşhisi konuldu.

Bilim insanları, belirti göstermeyen yayıcıların belirlenmesi için test sayısının 100 bine çıkması gerektiğini söylüyordu.

25 Ağustos' ta ise yapılan 98 bin 231 testten bin 502'ü pozitif çıktı. Yüzde bir buçuk civarı.

Mücadelede devlet başarılı bir politika uyguluyor. Vatandaş olarak bu mücadeleye destek vermek zorunluluğumuz var. Kış ayları yaklaşırken, olabilecek artışlardan tedirginiz. Yılbaşından önce aşıda beklenen sonuçlar alınırsa, 2021 hepimiz için farklı bir yıl olabilir.

***

Karadeniz' de bulunan doğalgaz sahası vatandaşlarımızı sevindirdi. Toplum olarak iyi haberlere ihtiyacımız olduğu bir dönemde aldığımız müjde, doğrusu ilaç gibi geldi. Türkiye'nin milli imkânlarıyla yaptığı sismik, sondaj çalışmaları hepimizi gururlandırdı. Bu güzel haberin küçümsenmeye çalışılmasını üzüntüyle izliyorum.  Rezervlerde eksi veya artı değişkenlikler olabilir. Burada önemli olan, kendi insanımızın milli bir kuruluşla bu çalışmaları yapıyor olmasıdır. Ulusal bir konu olarak görüyoruz ve tüm toplum dinamiklerinin bu başarıyı sevinçle yaşamasını istiyoruz.

***

Türkiye'nin doğu Akdeniz' deki çalışmaları takip ediyoruz. Türkiye'nin neden S 400'e ihtiyacı olduğunu bir kez daha görüyoruz. Allah dostlarımızın şerrinden korusun.

Her fırsatta demokrasiden bahsedenler, Türkiye'nin Büyük Millet Meclisi'ni bombalayanları kendi ülkelerinde korumaya aldılar. Darbecileri kim koruyorsa, darbenin arkasında onlar vardır.

Yine onlar, Libya' da yasal hükümeti devirmek için Rusya'dan,  Sudan'dan paralı askerler getirerek saldırıya geçtiler. Bana göre aktörlerden Birleşik Arap Emirlikleri, ABD ve Suudi Arabistan emir vermeden hiçbir şey yapamaz.  Müslümanın müslümanı öldürmesi, hanedanlıklarını korumak için her çılgınlığı yapması, gelecek kuşaklar için ibret olmalıdır.

Demokrasi ve hukuk söylemleri samimiyetsizdir.

 

***

 

Milletlerin hayatında 10 yılın 20 yılın önemi yoktur. 21. Yüzyılın ülkemizin yüzyılı olacağına yürekten inanıyorum. Türk Cumhuriyetleri ile işbirliği modellerini geliştirmeli, Türk Ekonomik Birliğini kurmalıyız.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft