Hayati Nizamoğlu

Hayati Nizamoğlu

GÜNDEM
Hayati Nizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

İyi bayramlar

Eklenme : 19.07.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1345

Bir bayrama daha giriyoruz. Günümüzün ilk üç sorununun;  corona, ekonomi ve terör olduğunu biliyoruz.

Corona tüm dünyanın meselesi. Virüsün tespit edildiği andan itibaren bugünü yorumlarsak, doktorlarımız neyle karşılaştığını ve ne yapmaları gerektiğini artık biliyorlar. Maske, mesafe ve temizlik kurallarını uygulamaya devam ediyoruz.  Bugün bir diğer avantajımız hızla yapılan aşılardır. Eğer Çin,  aşıları zamanında gönderseydi, bugün daha da iyi noktada olurduk.

Hepimizi delta varyantı tedirgin ediyor. Uzmanlar bir doz biontech'in bile delta varyantına yüzde 80 koruma sağladığını söylüyorlar. Lütfen çevremizdeki aşı karşıtı veya ihmalkâr insanları ikaz edelim. Aşılanmalarını teşvik edelim.

Muğla ise oldukça başarılı bir noktaya geldi. Aşılamada Türkiye'nin ilk mavi ili olurken, bir ara yüz binde 280 olan oranımız yüz binde 16'lara düştü.

Kurban Bayramından sonra delta varyantı nedeniyle yükselme bekleniyor. Ama geçen yıla göre daha güçlüyüz.

**

Corona dönemi ekonomimizi çok etkiledi. Haziran ve Temmuz aylarında ilimiz ekonomisinde olumlu yönde gelişmeler oldu. Turizm iyi gidiyor. Ancak işsizliğin artmasından korkuyorum.

Özel sektör kanalıyla ihracata dayalı büyüme modelini benimseyen ülkemizde, özellikle KOBİ'ler hala destek ihtiyacı duyuyor. Şirketleri borçlandırarak verilen destekler, ödemelerin başlamasıyla yeni bir sıkıntıya yol açabilir. KOBİ destekleri konusunda çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

**

Terör konusu hepimizi yaralayan, kan ağlatan acı gerçeğimiz. Maalesef ülkemizi hedef almış bütün terör örgütlerinin arkasında büyük müttefikimiz var. Böyle dost varken, düşmana gerek var mı diye sormadan edemiyorum.

Sayın Kılıçdaroğlu ve sayın Akşener'in Diyarbakır annelerini ne zaman ziyaret edeceklerini de merak ediyorum.

Bu koşullarda erken seçim taleplerini ise mantıklı bulmuyorum. Zaten normal seçim takvimi de 2 yıldan az süre kaldı.

Türk seçmeni büyük sınavlar vermiştir. 2002 de mevcut iktidar ve muhalefet partilerini barajın altına düşürebilmiş seçmendir. Değer yargıları yüksektir, lafa bakmaz. Seçeceğini de seçer. Benim dileğim, liderlerimizin her akşam ekranlarda ruh dünyamızı yıpratmamalarıdır. Seçim istemekle seçim kazanılamayacağını görmek gerekir.

Bu bayramın bütün sıkıntılarımızdan kurtulacağımız günlere vesile olmasını diliyor, bayramınızı kutluyorum.

 

 

 

ÖNCEKİ yazı
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft