İlker Altınsoy DEVA Partisi İlçe Başkanlığı görevinden istifa etti

İlker Altınsoy DEVA Partisi İlçe Başkanlığı görevinden istifa etti
Eklenme : 7.06.2021 13:05:00
Görüntülenme: 8007

DEVA Partisi İlçe Başkanlığı görevini yürüten İlker Altınsoy, düzenlediği basın açıklaması ile görevinden istifa ettiğini kamuoyu ile paylaştı.  

Kadir Tamer

İstifasının ana nedeninin DEVA Partisi Muğla İl Başkanı olduğunu kaydeden Altınsoy, açıklamasında "Henüz kurulmayan 7 ilçemiz daha varken DEVA Partisi Muğla'da başarılı görülmemelidir. İl başkanının bu başarısızlığı üstlenmek yerine başka siyasi ayak oyunlarına girmeye çalışması siyasetimizdeki yeni ve temiz bir vizyon arayışımızın beyhude olduğunu görmeme vesile olmuştur" ifadelerine yer verdi. 

İstifa gerekçesini kamuoyu ile paylaşan Altınsoy, "Demokrasi ve Atılım Partisi'nin (DEVA) Kurucu Genel Başkanı sayın Ali Babacan ve ekibinin partimizi kamuoyuna tanıttığı günden itibaren DEVA Partisine gönül vermiş sade bir vatandaş olarak parti politikasını, parti tüzüğünü ve kamuoyundaki yansımalarını yakından takip ettim. Türkiye siyasetinde özlemini çektiğimiz özellikle yok edilmeye çalışılan demokrasi kültürünün yeşertilmesi, hak ve adalet anlayışın hak ettiğimiz ölçüde yaşama geçirilmesi, toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren ekonomik çöküşün ortadan kaldırılabilmesi, kurumlarımızın anayasamızca sınırları çizilen asli görevlerini tarafsızlık ilkesine göre işlemesinin önüne konulan siyasi engeller ve kayırmacılığın önlenmesi; gençlerimizin aldıkları eğitim alanlarında istihdam edilebilmeleri ve yeni iş imkanlarının yaratılabilmesi adına demokrasi ve atılım partimizin hedeflerine ulaşmada bir damlacık da katkım olabilmesi adına DEVA Partisi'nin Menteşe İlçesi Kurucu Başkanlığı teklifini kabul ettim" dedi.

Altınsoy açıklamasına şöyle devam etti:

"12 Kasım 2020 tarihinde Genel Başkanımızın imzaladığı kurucu başkan belgesi sıfatıyla hem kuruluş aşamasını hem de kongre sürecini en kısa süre içinde tamamladık. 27 Ocak 2021 tarihinde ilk olarak Muğla'da kongre yapma başarısını il başkanlığımızın hiç bir katkısını görmeden tamamladık. Hemen ardından Fethiye ilçemiz kongresini tamamladı. Marmaris ilçemiz hazır olmasına rağmen ilçe başkanımıza yapılan çirkin karalama sonrası kurucu ilçe başkanımız Eray Özmen istifa etti. Dolayısıyla kongre süreci dağıldı. Diğer ilçeler bu durumdan etkilenince, 05 Mart'ta genel başkanımızın katılımlarıyla Milas ve Bodrum İlçe kongrelerimiz tamamlandı. İlçe başkanlarımızın ve yönetimlerinin gösterdiği kongre sürecindeki başarıları Seydikemer ve Ortaca ilçelerimiz de gösterdi. İl başkanlığı Ocak ayında yapacağı il kongresi sürecini sürekli ertelediği gibi bizlerde yaşanmaya başlayan bazı sıkıntıları çözme gayreti yerine uzaktan seyretme ve genel merkezimize karşı Muğla'da ki aksaklıkları yok göstermeyi tercih etmiştir. İl başkanlığımız başlangıçta 30 kurucu üye ile yola çıktığı üyelerinin çoğunu kaybetmiş ve sürekli katılımlar yerine istifalar olmaya başlamıştır. İlçe başkanları olarak hem il başkanlığından hem de genel merkezden sürekli toplantı talep ettik ve sorunların masaya yatırılmasını istedik. Genel merkezden ne zaman bir ziyaretçimiz gelse bu sorunları masaya onların gözü önünde yatırıp çözüm noktaları konusunda ortak aklı işletemedik. Hep ortalık güllük gülistanlık gibi gösterildi. Partimizin şu an Muğla'da 6  ilçemizde kurulmuş olması ve iki ilçemizin kurulma aşamasında olmasının ana başarısı kurucu ilçe başkanlarıdır. Muğla'nın 13 ilçesi vardır. İl başkanı atanalı bir yıldan fazla olmuştur. Ocak ayının başlarında yapılması hedeflenen il kongremiz, Şubat sonuna, Nisan ayına, Haziran ayının 15. gününe; şimdi ise eylül ayına ertelenmiştir. Eylül ayına kongremiz sarkacaktı ise niçin bizler 2 ay içinde kongrelerimizi apar topar yapmak zorunda bırakıldık? Bunun sorumlusu kimdir? İl başkanı ilçe başkanlarına 2020 yılının sonunda "Ocak ayında mutlaka il kongremizi yapacağız" diyerek ilçe başkanlarının kongre sürecinde kurucu üye seçiminde hata yapmalarına neden olmuştur. Çünkü kısa sürede oluşturulan ve halkımızın yeni yeni tanımaya başladığı genel başkanımızın özgür olmayan basında ara sıra görünürlüğü sağlanmaya başladığı süreçte il kongresini Ocak ayında yapacağız sizler biran önce kongre yapmalısınız şeklindeki zorlamaları nedeniyle yönetim kurullarımıza üstelik partimizce uygulanan kotalar dikkate alınarak seçimler yaptık. Buna rağmen çok kısa süre içinde Muğla DEVA ailesi olarak kaynaştık."  

İstifa nedenini açıkladı 

Siyasette alçak gönüllülüğün esas olması gerektiğini kaydeden Altınsoy, "İnsanlara tepeden bakan, zenginliğin verdiği şımarıklıkla siyaset anlayışına sahip olmak ancak iş adamı siyaseti olabilir. Halka hizmet etme anlayışı siyasetimizin merkezinde olmalıdır. Gönülleri kırmak kolaydır. Siyaseti biz atadan öğrenmedik. Siyasetten beklentim de yoktur. Yalan dolan, hele iftiraların olduğu ortamlarda bulunmam söz konusu olamaz. Yarınlarımıza ve gelecek nesillerimizin mutlulukları adına atmış olduğum ve Muğla'nın seçilmiş olan ilk üyesi ve ilk kurucu başkanı olarak 13 ilçemizin yarısında örgütlenmesini henüz sağlıklı yapamadığı, hiç katkısı olmadığı halde ilçe kurucu başkanların ve yönetim kurullarının  kongre başarılarını il başkanının başarısı olarak görüp genel merkeze başarılı bir siyasi kimlik gibi gözüken ve işin aslında bir yıldan fazla süredir il kongresini gerçekleştiremeyen başarısız bir il başkanı ile aynı kulvarda bulunmam zordur. Menteşe ilçesi ve diğer ilçemizdeki sorunlarımızın çözümü konusunda genel merkezimize sürekli doğru beyanlar vermeyerek yanıltan ve genel merkezimize ulaşmak için gösterdiğimiz gayretlerimizi iletme noktasında yardımcı olmayan, birçok kez söylediklerini inkar eden bir arkadaşımla yönetim anlamında bir arada çalışabilmem zordur. Yönetim görevinden ayrılmamın partimize zarar gelmemesi adına daha doğru bir davranış olacağını düşündüm. Bu nedenle DEVA Partisi Menteşe İlçe Başkanlığı görevimden istifa ediyorum. Bugüne kadar yol arkadaşlığımızda yanımda yer alan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim. DEVA partisinin kamuoyundaki elde ettiği başarılar şu ana kadar genel başkanımızın ekip başarısı olarak kalmış yerel anlamda bu başarıyı arttıracak çalışmalar üretilememiştir. Henüz ilçelerin kısa sürede gösterdiği kongre başarılarını il başkanlığımızın yakın zaman diliminde gösterebileceğine inancım kalmamıştır. Yeterli sayıdaki ilçe kongrelerinin yapılmış olması il başkanının başarısı gibi genel merkezimizde değerlendirilmiş olması ayrıca üzüntü vericidir. Henüz kurulmayan 7 ilçemiz daha varken DEVA Partisi Muğla'da başarılı görülmemelidir. İl başkanının bu başarısızlığı üstlenmek yerine başka siyasi ayak oyunlarına girmeye çalışması siyasetimizdeki yeni ve temiz bir vizyon arayışımızın beyhude olduğunu görmeme vesile olmuştur. Umarım ülke siyasetimize düşündüğümüz anlamda deva olmanın önündeki bazı engeller görülür ve çözüm noktalarında tedbirler alınır. DEVA Partisi Genel Başkanı sayın Ali Babacan'ın teveccühüne mazhar olduğum için kendisine teşekkür ederim. Kısa süre içinde Muğla'da seçimle göreve gelmiş ilk kurucu ilçe başkanı olmanın hazzını yaşadım. Ancak il başkanı ile aynı yolda başarı kazanamayacağımızı görüyorum. İlimizde DEVA partisinin daha başarılı olabilmesi adına görevimden istifa ediyorum. Tüm ilçe başkanlarım, yönetim kurullarımızdaki değerli arkadaşlarıma başarılar diliyorum" diyerek açıklamasını tamamladı.

 

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft