Hayati Nizamoğlu

Hayati Nizamoğlu

GÜNDEM
Hayati Nizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

İlimize Bekliyoruz

Eklenme : 17.08.2021 00:00:00
Görüntülenme: 2016

Yaşadığımız orman yangını afeti sırasında ve sonrasında ilimiz dışından çok sayıda telefon aldım. Herkes bir şeyler yapmak ve yardımda bulunmak istiyor.

Arayanlara, depolarımızın dolduğunu, bugün yapılması gerekenin; ekonomimizin tekrar canlanması için ilimize turistik seyahat etmeleri gerektiğini anlatıyorum.

Yaşadığımız yangın felaketi sonrasında sık sık "Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin " diyorum.

YABAN HAYATI TEHLİKEDE

Yanan alanlarda hayatta kalmayı başaran yaban hayvanları, büyük bir kıtlıkla karşı karşıya. Yanan alanlarımıza saman, buğday gibi yaban hayvanlarının yiyebileceği ürünler atılmak zorunda. Yönetim Kurulu üyemiz Burak Nizamoğlu bir ekip çalışması yapıyor. Ancak bizim gayretlerimiz denizde damla gibi. Ayrıca Muğla ilindeki avlanma alanlarının tümü avlanma yasağı ile koruma altına alınmalı.

HELİKOPTERLER

OGM'nin kiraladığı hava araçları dışında, ordumuzdaki bazı helikopterlerin devreye girmesi, dost ülkelerin gönderdikleri dışında, yurt dışından Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın Muğla BŞB kanalıyla gönderdiği helikopter çok işimize yaradı. Hepsine teşekkür diyoruz.

Düşen yangın söndürme uçağına çok üzüldük. Öteden beri savunduğum gibi, eğer hava araçlarını alacaksak, bakım, ekip ve hangar sorunu olmayan ordumuzun bünyesinde bir çalışma yapmalıyız. Yeşil vatanımızı korumak da vatan müdafaasıdır.

 

PUDRANIN SIRRI

Yangın esnasında, yangınla mücadele eden ekiplerin en çok işine yarayan malzemeler nedir diye bir araştırma yaptım. Bütün arazözlerde balta var. Hâlbuki en çok gerekli araçlar tahra ve tırmıklardı.

Yangın ekipleri ise günlerce dağda çalıştıkları için şu 4 malzemeye çok ihtiyaç duydu.

İç çamaşırı, çay molalarında yeterli olmayan şeker, uzayan ve rahatsız eden tırnakları için tırnak makası ve en önemlisi insan vücudunun terleyen bölgeleri ve ayakları için pişiği anında geçiren pudra. Pudra ulaştırılan ekiplerin fiziki rahatsızlığı anında yok oldu.

YANGIN YERİNE ZİYARET

En çok sıkıntı çektiğimiz konulardan biri de, yangın esnasında yangın bölgesine yapılan protokol ve siyasetçi ziyaretleri oldu. Herkes can derdindeyken, bir de ziyaretçilerle ilgilenilmek zorunda kalındı.

HERKES ÇOK ÇALIŞTI

Devlet,  Muğla Büyük Şehir Belediyesi, özel sektör, gönüllüler tek yumruk oldular. O manzarayı görmeliydiniz. Başta Muğla Valisi Orhan Tavlı, BŞB Başkanı Osman Gürün, Orman Teşkilatı bu çok büyük felakete karşı büyük emekler verdiler.

Meslektaşlarımız yeterli bilgi alamamaktan şikayet ettiler. Ancak sorumlu Bakan Pakdemirli her gün açıklama yapınca, yereldeki mülki amirlerin sessiz kalmasını doğal karşılamalıyız.

Her zaman söylerim, "Allah beterinden korusun". Tahmin edilemeyecek boyutta bir felaketti.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft