Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

İkizköy'de ilk gün... Karya'nın yörük kadınlarının geninde var direniş!

Eklenme : 26.07.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1883

Kurban Bayramı'nı kimi deniz kıyısında, kimi yaylalarda, kimi evinde, kimi de köyünde geçirdi.

Milas'ın İkizköylüleri de bir dahaki bayramlarını köylerinde geçirebilmek için Akbelen Ormanı'nda "nöbette" geçirdiler...

İkizköy için Türkiye'yi ayağa kaldıran, Milas'ın İkizköy'ü ile Rize'nin İkizderesi arasında "dayanışma, kardeşlik köprüsü" kurulmasına vesile olan İkizköy Çevre Platformu Sözcüsü 42 yaşındaki İkizköylü Necla Işık "Önemli olan kim" diye sorup yanıtını "Köy halkı" diye verdikten sonra "Bize gidin diyorlar. Nereye gidelim?" diye de sorup, şöyle anlatıyor:

"Kimse bunu görmüyor. Benim akrabalarımın yarısı Uğurlu Köyü'nde, yıllardır. 83-84 yıllarında gitmişler. 42 yaşındayım ben hiçbirini tanımıyorum. Yani insanların gelecek gidecek bir köyü olması lazım. Ben bunu düşündükçe çıldırıyorum. Bir düşünün, burası gittikten sonra, neresi olursa olsun, gidebileceğiniz bir köyünüzün, toprağınızın olmaması kadar kötü bir şey yok."

xx           xx           xx

Muğla, Kurban Bayramı'na Karya'nın İkizköylü "yörük kadınlarının" direnişi ile girdi.

Gökova (Kemerköy) Termik Santralı'nın Ören'de Türkevleri Köyü'ne yapılmasına karar verildiğinde "Türkevleri Kadınları" ayağa kalkmıştı. Bu Türkiye'nin ilk çevre eylemiydi. O eylem Kemerköy Termik Santralı'nı engelleyemedi, ama Türkevleri'ne yapılmasını engellemişti...

Sanırım Karya'nın yörük kadınlarının geninde var bu direniş!

İkizköy'de direniş başladığında ben Kapadokya'da Ürgüp'teydim. Oradan Ankara Ulucanlar Müzesi'ne geçtiğimde direniş yükselmişti... "İkizköy'ün Dostları" WhatsApp grubuna "gazeteci" olarak beni de eklemişler. Olup bitenleri an be an izleme olanağım oldu. Öncelikle buradan başta İkizköy Çevre Platformu Sözcüsü Necla Işık ve gönüllü Deniz Gümüşel olmak üzere platform üyelerini ve kendilerine destek verenleri kutluyorum... 17 Temmuz Cumartesi günü çok kısa sürede örgütlendiler, 700 dönümlük ormanlık alanda Milas Belediyesi'nin desteğiyle "direniş kampını" kurdular ve beklenmedik şekilde seslerini Türkiye'ye duyurdular.

Ertesi gün Akyaka'da MUÇEP tarafından yapılan çok hayati toplantı bile gölgede kaldı...

xx           xx          xx

İkizköy'de Akbelen ormanlarının 'Yeniköy' ve 'Kemerköy' termik santrallarının elektrik üretimi için gerekli kömürün çıkarılabilmesi için kesilmek istenen çam ağaçlarının kesilmesini (şimdilik) önleyen köylülere Türkiye'nin dört bir yanından destek yağdı. Ormanlık alanın çeşitli bölgelerinde nöbetlerini sürdüren İkizköylülere, 20 ağacın kesildiği o günden bu yana yaklaşık 3 bin kişi köye giderek destek verdi.

Platform gönüllülerinden Deniz Gümüşel bir röportajında "İkizköy Muğla'da bile tanınmıyordu. Artık tüm Türkiye öğrendi. İkizköy'de nöbet tuttuğumuz alanı 'Ekolojik Yıkımlar ve Doğa Katliamları Hukuk Alanı' haline getirip, önümüzdeki günlerde Muğla ve Türkiye'deki bu tür çevre saldırılarına yönelik açık oturumlar ve forumlar düzenleyeceğiz" ifadesinde bulundu.

Arıcılık ve çam balı üretimi için çok önemli olan "Basralı ormanlar" İkizköy kadınları tarafından sahip çıkılırken, sabah saat 08.27'de Gümüşel "İkizköy'ün Dostları" WhatsApp grubuna "Sevgili gazeteci dostlar sizi geçici olarak ekledik. Maalesef kesim başladı. Sizleri kesim ile ilgili haber geçebilmeniz için ekledik." diye yazdı. Sonra sanki her şey bir anda ve kendiliğinden oluverdi...

Direniş çadırları kuruldu. Direniş alanına güneş enerjisi panelleri yerleştirildi. Cep telefonları dahil her bir şeyin enerjisi buradan karşılanır oldu. Mutfak faaliyete geçirildi. Görüntülü haberler geçilmeye başladı...

xx           xx           xx

"Dava açılmasına rağmen ve dava devam etmesi bilirkişi heyetinin değerlendirmesi aşamasında olmasına rağmen 17/07/21 tarihinde konu olan alanda ağaç kesimi yapılmış. Yerel halk tarafından konu kayıt altına alınmıştır. Sürmekte olan bir dava olması ve bu konuda yargıdan karar çıkmamasına rağmen alanda ağaç kesimi suç teşkil etmektedir. Konuyla ilgili gerekli incelemenin yapılmasını ve bu kesim faaliyetlerinde bulunanlar hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını tarafınıza arz ederim."

Cumartesi günü saat 09.04'te yapılan ilk paylaşım bu oldu. Levent Erkol, "Alana gidemeyenler Muğla Valiliği açık kapı uygulamasından benzer bir başvuru yapabilirler mi?" diye çağrı yaptı. Sonra ağaç kesimi durdu. Saat 09.56'da Jandarma bölgeden ayrıldı.

Bu arada gazetecilerden olsa gerek "Bir hastag çalışması var mı? Haberlerimizi ve gönderilerimizi o şekilde paylaşalım." çağrısı geldi. "Yalnızca #AkbelenOrmanınıVermeyeceğiz tagını kullanıyoruz" yanıtı verildi. Buna karşılık çok geçmeden saat 12.00 gibi "Selamlar hızlıdan şöyle bir video hazırladık sosyal medyada döndürmeye başlıyoruz" duyurusu yapıldı. Videoda direniş alanından "Akbelen Ormanını Vermeyeceğiz" mottolu görüntüler üzerinde "Kesim ekipleri kömür alanını genişletmek için Akbelen Ormanı'nda... İkizköylüler Akbelen Ormanı'nı savunmak için dava açtılar, aylardır nöbetteler... Akbelen ormanı yok edilirse sadece koca bir ekosistem yok olmayacak, kömür alanı İkizköylülerin yaşam alanlarına, tarım bölgelerine ilerlemeye devam edecek..." satırları akıp gidiyordu.

Bir de "Yapabileceklerin: Kampanyayı imzala yaygınlaştır: change.org/ikizkoydireniyor...  İkizköylüleri takip et, seslerine ses kat: Twiltter@ikizkoydireniyo ... Instagram@ikizkoy.direniyor ... Sosyal Medya etiketini yaygınlaştır: #AkbelenOrmanını Vermeyeceğiz... Orman Genel Müdürlüğü'ne kesimleri durdurması için seslen: @ogmgovtr ..." ifadelerine yer verilmişti.

xx           xx           xx

Başta çevreci yayın organları olmak üzere gazete ve TV'lerin görüntü, bilgi ihtiyaçları karşılanırken birisi "Videoları yatay çekmeniz mümkün müdür?" diye sordu. Çok güldüm... İstek elbette karşılandı. Bir başkası "Merhabalar sosyal medyada veya basına yollamak için kullanılabilecek bazı görsel ve videoları burada topladım" diyerek "ttps://drive.google.com/drive/folders/1jvsnvGOh8u6mW52Q3JhDl7b7u-mB8Y9R" linkini paylaştı.

Amatör ruhla "profesyonelce" bir "emek" sergileniyordu. Karıncalar gibi...

Emeklerin karşılığı gelmeye başladı. Saat 14.40'da Birgün Gazetesi "https://www.birgun.net/haber/akbelen-de-katliama-karsi-direnis-var-tek-bir-agac-daha-eksilmeyecegiz", Saat 14.49'da Cumhuriyet Gazetesi "https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/akbelen-ormaninda-termik-santral-icin-agac-kiyimi-basladi", Saat 15.35'de Sözcü Gazetesi "https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/koylu-ormanina-sahip-cikti-6544052" haberlerini paylaştılar.

Ardından bütün yayın organları neredeyse saat başı İkizköy Akbelen Ormanından haber verir hale geldi...

xx           xx           xx

Bu arada saat 16.02 sıralarında "Karadam ve Karacahisar Köyleri Doğayı Koruma Derneği" gönüllü avukatı İsmail Hakkı Atal Yeniköy, Kemerköy Santrallerinin yeni patronu Limak şirketi ve Oman Genel Müdürlüğü'nün suç işlediklerini, Muğla Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun "Ekokırım suçu" işlemekle karşı karşıya olduğuna dikkat çekip, Muğla İdare Mahkemesi'nde OGM aleyhine 'Orman kesim izninin iptali' davası açmış olduklarını belirterek özetle şu paylaşımı yaptı:

"Arkadaşlar, bugün sosyal medya desteğine ihtiyacımız var. Muğla Valiliği İl Hıfzıssıhha Kuruluna dilekçe verip, 'Ormanların kesildiği yerlerde Covid virüsünün 2,5 kat arttığına' ilişkin bilimsel delilleri de ekleyerek Akbelen kesimine bağlı olarak Muğla'da ve Milas'ta Covid salgını arttığı takdirde Vali dahil İl Hıfzıssıhha Kurulu üyelerinin hukuki ve cezai sorumluluğunun doğacağını ihtar etmiş ve bu 'Ekokırım suçuna' müdahale etmelerini talep etmiştik. Ramazan Bayramı'nda planlanan kesimi bu şekilde atlattık. İşgalci Limak ve ormancılar bugün yine gelip ağaçları kesmeye başladılar.. Halkın tepkisi üzerine geri çekildiler. OG Müdürü ve yardımcılarını TCK. Md. 305 'Temel milli yararlara karşı faaliyette bulunmak için yarar sağlama' suçundan Savcılığa şikayet ettik. İklim krizi ve Corona virüs vs., salgın hastalıklar çağında havayı Corona virüsten temizleyen, sıcak hava dalgalarını engelleyen, yağmur rejimini düzenleyen, toprağı kollarıyla sarıp sele-heyelana karşı canımızı-malımızı koruyan ormanlar bizleri hayatta tutan kardeşlerimiz. Son ağaç kesildiğinde Limak ve OGM parayı yiyemediklerini anlamadan önce İkizköy'e destek verin. İkizköy İkizdere olmasın."

Direnişin ilk gününden WhatsApp üzerinden izlenimlerim bunlar...

xx           xx          xx

Sonraki günler malum. Önce CHP'nin Milaslı Milletvekili Suat Özcan, ardından İYİ Partili Metin Ergun geldi. Sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün hariç öteki CHP'li başkanlar ve öteki CHP Muğla Milletvekilleri "cinayet mahalline" geldiler. İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban ve Burak Erbay geceyi Nöbet Alanında geçirdiler. Sabah bayram kahvaltısı da alanda hep birlikte yapıldı.

Bu arada direniş alanı, Bodrum'a tatile gelenlerin "uğrak alanı" haline geldi. Herkes kendi meşrebince dayanışmaya girdi. Maddi destek vermeye kalkanlar oldu. Elden kabul edilmiyor. Bunun için 'Karadam Karacahisar Doğayı Doğal Yaşamı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği'nin (KARDOK) "Kardok Der İban NO. TR 85 0001 0002 0596 9834 5450 01 Hesap NO. 96983454 5001" banka hesabı duyuruldu. Hukuk giderleri için...

Bizim Ali Turbalıoğlu da, "Kesip, birlikte pişirip yiyelim" diye kuzu götürmüştü. "Biz ona kurban oluruz" dediler. Adını da "umut" koydular. Şanslı kuzuymuş, direnişin umudu oldu.

Şimdi herkes Muğla 1. ve 3. İdare Mahkemeleri ile "Akbelen Ormanının maden tahsisinin iptali için açılan davanın" 30 Temmuz Cuma günü saat 11.30'da yapılacak Bilirkişi Keşfi sonucu bekleniyor...

Ulucanlar Cezaevi Müzesi'nde dolaşırken, havalandırmalara Selda'nın "Mahpushaneye güneş doğmuyor" diyen sesi yayılıyordu. Aklıma geldi, Selda'nın bir de "Analara kıymayın efendiler" şarkısı vardır.

Ormanlara kıymayın efendiler...

--------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Değerli olan hiçbir şey başka bir şeyle ölçülmez. -

ÇİVİ

24 Temmuz'da aklı başında gazetecilerin kutlamadığı günü kutlayanlar oldu.

Beni Bi Gülme Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft