İkizce Mahallesi'nde taş ocağı tepkisi

İkizce Mahallesi'nde taş ocağı tepkisi
Eklenme : 22.04.2021 11:56:00
Görüntülenme: 2219

Muğla'nın Menteşe İlçesi'ne 7 kilometre uzaklıkta bulunan İkizce Mahallesi'ne açılacak olan taş ocağı yöre halkının büyük tepkisini çekti.

Muhittin Direk

İkizce Mahallesi sakinleri adına konuşan Muğla Emlak Danışmanları Odası Üyesi Abdurrahman Servet, yerleşim alanına yakın bölgeye yapılacak taş ocağının İkizce Mahallesi'ne büyük zarar vereceğini söyledi. Servet, "Bu alanlar Orman Bakanlığı tarafından özel ağaçlandırma sahaları için ayrılmıştı. 2019 ve 2020 yıllarında aralarında benimde bulunduğum yaklaşık 100 kişi bozuk ormanlık alanlar için ceviz ve gelişmiş Menengeç fidanlarının aşılanarak antep fıstığı bahçesine dönüştürülmesi için yaptığımız müracaatlar Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ret edildi. Bu alanların otlak alan iddia edildiği gerekçesi ile 2021 yılında müracaatlara tamamen kapatıldı. Hal böyle olunca sadece bir yatırımcının buraların ekonomik değerinin çok düşük olan ve bölgeyi harap eden bir obruk çölüne değiştirecek bir taş ocağına tahsis edilmesi gerçekten düşündürücü ve üzücüdür. Bu amaçla bir imza kampanyası başlattık. Bu kampanyamıza herkesin destek vermesini istiyoruz. Orman Bakanımız sayın Pakdemirli'ye, Muğla Valimize, Orman Bölge Müdürümüze, siyasi partilerin temsilcilerine sesleniyoruz. Bu yeşil örtünün toz bulutları arasında kalmasına müsaade etmeyiniz" dedi.

Taş ocağının İkizce Mahallesi'ne 500 metre mesafede yapılacağını kaydeden Abdurrahman servet, "Yapılacak bu taş ocağı yerleşim alanlarını tehdit edebileceği gibi bölgede bulunan endemik örtüsünün yok olmasına neden olacak. Yeni imar planlarına hizmet verecek bu bölgenin bir taş ocağı uğruna feda edilemesin" diye konuştu.

 

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft